SO Bar: Usvojen Prijedlog završnog Budžeta Opštine Bar za 2018. godinu

U prijepodnevnom dijelu zasijedanja lokalnog parkamenta, raspravljalo se samo o prvoj tački dnevnog reda “Prijedlogu završnog Budžeta Opštine Bar za 2018. godinu”, koja je nakon drugog kruga rasprave usvojena sa 25 glasova “za”, dok je 5 odbornika bilo “protiv”.

Nakon što je utvrđen kvorum, budžet su obrazložili Ivana Backović, sekretar Sekretarijata za finansije, i Vido Dabanović, sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije u Opštini Bar. Između ostalog je istaknuto da je Budžet opštine Bar za 2018. godinu planiran u iznosu od 20 miliona i 111 hiljada eura, od toga tekući 12 miliona, a kapitalni u iznosu od 8 miliona i 110 hiljada. U prošloj godini ukupni primici Budžeta Opštine Bar ostvareni su u iznosu od 18,686,694,30 eura ili 92,2 posto u odnosu na planirane. Ukupni izdaci Budžeta Opštine Bar u 2018.godini realizovani su u iznosu od 16,462,776,97 eura, ili 18,14 odsto manje u odnosu na plan. Primici tekućeg budžeta ostvareni su u iznosu od 12,673,456,49 eura ili 5,61 posto više u odnosu na plan i predstavljaju 67,82 posto ukupnih prihoda budžeta. Zaključeno je da je Budžet Opštine Bar u prethodnoj godini ostvario višak prihoda u iznosu od 2 miliona, 223 hiljade i 917 eura, koji se prenose u 2019. godinu.

Sa ovim brojkama se nijesu složili odbornici opozicije…

Dragan Tufegdžić (Demokrate) se osvrnuo na kapitalni budžet: “Izgleda da se iz godine u godinu ponavlja kada nisu izborni ciklusi da se za infrastrukturu lokalnu utroši mnogo manje sredstava nego što je planirano. Vidimo velika odstupanja od 4.950.000 eura planiranih, a realizovanih 1.675.000”.

Za Dejana Đurovića (DF) završni račun je „štelovanje brojki”, i to je u ovom završnom računu dobro naštelovano.

“Tekući budžet je nešto što se ostvaruje, a kapitalni budžet je nešto što se mora predvidijeti. Trebali smo čuti koliko ima uređenih parcela koje možemo da valorizujemo”, kazao je on.

Vasilije Lalošević (SNP) je pitao da li Bar zaslužuje da bude najstabilnija opština u Crnoj Gori.

“I svi treba da imamo u vidu da se zalažemo za grad. Kada smo govorili o prihodima, i o fiskalnoj hijararhiji, ne samo u Baru već i na nivou republike, moramo prije svega da napravimo neku vrstu potpunog popisa i evidenciju nekretnina, i samim tim klasifikaciju vlasništva naše opštine”, rekao je on.

Miloš Šušter (URA) je podsjetio da je budžet planiran u iznosu od 20 miliona eura, ostvareno je 14,6 miliona, ili 73 odsto.

“Ovdje se sabiraju sredstva iz prethodne godine, u iznosu od 4,1 milion eura, a ni 2017. godine nije ostvaren kapitalni budžet. Opština Bar na današnji dan nije kreditno sposobna”, kazao je Šušter.

Nakon prvog kruga diskusije odbornicima se obratio i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević.

“Drago mi je je da su odbornici kritikovali, ali i hvalili sve ono što je urađeno, ali ćemo danas raspravljati i o drugim tačkama. Moram istaći da nisam zadovoljan dinamikom određenih stvari, ali smatram da će se to riješiti u narednom periodu. Nije tačno da je zbog izborne godine bilo nergularnosti. Želja svih nas je da potencijali koje Bar posjeduje budu valorizovani na pravi način. Činjenica je da nisam zadovoljan ni kapitalnim investicijama, ali mi na to u ovom trenutku ne možemo da utičemo. Prihod od komunalija mora da se uloži u razvoj komunalija. Popis imovine nije realizovan, jer dugi niz godina tražimo rešenje u vidu softvera da prikupimo sve te podatke i Ministarstvo da prihvati naše rješenje. Završni račun nije štelovan, već je realno stanje. Mi ne opraštamo dugove niti ćemo ići u tom pravcu, a politika nam je takva da ćemo ići na naplatu svih potraživanja, u to budite sigurni“, istakao je između ostalog Raičević.

Share.

Comments are closed.