Kultura

VIDEO: Završen jubilarni Festival dječijeg pozorišta

by Vesna Šoškić, kamera Adi Karađuzović, montaža Senad Sukalić | 03:05:2017 | 15:10:56

Tradicionalni festival dječjeg pozorišnog stvaralaštva “Čedo Dragović” u Baru završen je dodjelom nagrada najboljima. I ovoga puta trijumfovala je O.Š. “Jovan Tomašević” sa Virpazara, sa predstavom "Careva tajna pretajna", koja je uz ovu osvojila još šest nagrada za glavne i epizodne uloge. U kategoriji samostalnih pozorišnih ansambala najbolji je bio Dramski-edukativni studio "Scena" iz Bara, sa predstavom "Slučaj svjetlucave olovke".
 
Festival dječjeg teatra Crne Gore u Baru, osnovan je 2007. godine u znak sjećanja na doajena pozorišnog, amaterskog stvaralaštva, Čeda Dragovića. Deseta godina u kontinuitetu potvrdila je kreativnost, inventivnost, talenat i trud i djece i njihovih nastavnika. Četvrti put prvu nagradu osvojila je O.Š. "Jovan Tomašević" sa Virpazara, za predstavu "Careva tajna pretajna".

 
Anđela Pečurica i Anastasija Lekić osvojile su prvu i drugu nagradu za žensku epizodnu ulogu u ovoj predstavi.
 
“Nismo očekivali nagradu, jer već više godina smo među najboljima, drago nam je, veoma smo zadovoljne i uzbuđene", kazale su Anđela i Anastasija, koja je prije dvije godine dobila prvu nagradu za glavnu žensku ulogu.
 
Anica Igumanović je navela da su presrećni, jer "smo odbranili titulu i pokazali što veliki napor i trud mogu da donesu".
 
Direktor pobjedničke škole Miodrag Šćepanović istakao je da se u školi velika pažnja posvećuje njegovanju pozorišnog duha i pripremi za barski festival.
 
“Zaista mogu sa zadovoljstvom da kažem da su naši nastavnici i učenici živjeli za ovaj festival i da je on pokazao da je budućnost pozorišta u Crnoj Gori sigurna. Djeca su pokazala svoju kreativnost i umjeće kao da su odrastali na pozorišnim daskama", kazao je direktor Miodrag Šćepanović, koji se zahvalio nastavnicima i učenicima na iskazanom trudu i zalaganju.

 
 Nagradu za najbolju žensku ulogu, u predstavi "Tajna plavog kristala" dobila je Radmila Škuletić, iz O.Š. "Blažo Jokov Orlandić".
 
“Nisam bila iznenađena, vladala je velika euforija, svi smo bili veseli i srećni", kazala je Radmila Škuletić, poznata barskoj publici po raskošnom talentu.
 
U kategoriji samostalnih pozorišnih ansambala Crne Gore, prva nagrada pripala je DES "Scena", iz Bara, za predstavu "Slučaj svjetlucave olovke", koja je dobila i prvu nagradu za režiju, kostime i glavnu žensku i mušku ulogu, Isidora Radulović i Danilo Nikitin. Komad je dobio i drugu nagradu za scenografiju, za žensku i mušku ulogu- Elena Tomanović i Jug Antonovski, te treću za žensku rolu- Anastazija Knežević.
 
“Kristina Obradović i ja radimo dugi niz godina kao dramski pedagozi sa ovom divnom grupom. Mislim da je ovo kruna našeg rada i učenja pozorišnoj vještini”, kazala je glumica Vesna Vujošević, koja rukovodi Dramskim edukativnim studio "Scena".
 
Na Festivalu dječjeg stvaralaštva "Čedo Dragović" Bar 2017. učestvovalo je ukupno 18 pozorišnih ansambala osnovnih škola iz Crne Gore i samostalnih pozorišnih trupa, sa 600 djece. U potpunosti je ispunio svrhu - podsticanje i afirmacija pozorišnog stvaralaštva kod djece, osmišljvanje kulturnih sadržaja i formiranje pozorišta u Baru, kao logičnog nastavka duge pozorišne tradicije grada pod Rumijom.
 
“Izražavam veliko zadovoljstvo, posebno sada kada sam vidio naše male-velike glumce koliko su srećni i koliko su se obradovali nagradama. Moram iznijeti podatak  koji je pravo bogatstvo u umjetnosti i kulturi, ne samo Bara, već i Crne Gore-za deset godina trajanja  festivala imali smo 190 predstava. Nagrađenima čestitam, a druge podsjećam na staro, dobro pravilo-važno je učestvovati i da ne gube volju i entuzijazam, jer valja istrajati u ovom prelijepom poslu i čaroliji koju nam donosi”, kazao je Radio Baru i Bar infu mr Miodrag Banović, direktor Festivala.

 
U sklopu smotre dječjeg pozorišnog stvaralaštva održano je veče posvećenu zaljubljeniku boginje Talije, utemeljivaču pozorišta u Baru, Čedu Dragoviću, a u pratećem programu nastupili su Plesni studio "Habanera", KUD "Jedinstvo", FA "Rumija", Akord-Nikšić i drugi..
 
OSNOVNE ŠKOLE
 
1.         Prva nagrada za predstavu u cjelini “Careva tajna pretajna“, OŠ “Jovan Tomašević” - Virpazar
2.         Druga nagrada za predstavu u cjelini „Dolazak J.J.Zmaja na Cetinje“, OŠ „Njegoš“ - Cetinje
3.         Treća nagrada za predstavu u cjelini “Mala sirena”, OŠ “Dušan Korać” – Bijelo Polje
4.         Prva nagrada za režiju “Careva tajna pretajna“, OŠ “J.Tomašević” - Virpazar
5.         Druga nagrada za režiju „Tajna plavog kristala“, OŠ ”B. J.Orlandić” – “Sunce”, Bar
6.         Treća nagrada za režiju “Paštrovska svadba”, OŠ “Mirko Srzentić” - Petrovac
7.         Prva nagrada za scenografiju “Mala sirena”, OŠ “Dušan Korać” – Bijelo Polje
8.         Druga nagrada za scenografiju „Trnova ružica“, OŠ “Meksiko”, Bar
9.         Treća nagrada za scenografiju „Pepeljuga“, OŠ “Šukrija Međedović” – Bijelo Polje, Godijevo
10.      Prva nagrada za kostime  “Mala sirena”, OŠ “Dušan Korać” – Bijelo Polje
11.      Druga nagrada za kostime “Careva tajna pretajna“, OŠ “Jovan Tomašević” - Virpazar
12.      Treća nagrada za kostime Tajna plavog kristala“, OŠ ”B. J.Orlandić” – “Sunce”, Bar
13.      Prva nagrada za žensku ulogu Radmila Škuletić, „Tajna plavog kristala“, OŠ “B.J.Orlandić” - Bar
14.      Druga nagrada za žensku ulogu Ana Damjanović, “Mala sirena”, OŠ “Dušan Korać” – Bijelo Polje
15.      Treća nagrada za žensku ulogu Aida Dunbaljaj, „Trnova ružica“, OŠ “Meksiko”, Bar
16.      Prva nagrada za mušku ulogu Jovan Plamenac, “Careva tajna pretajna“, OŠ “Jovan Tomašević” - Virpazar
17.      Druga nagrada za mušku ulogu Lazar Pejović, “Narodni pametar Sula Radov”, OŠ “Vlado Milić”, Podgorica
18.      Treća nagrada za mušku ulogu Marko Malidžan, “Kazivanje o Njegošu”, OŠ “Jugoslavija” – “Kreativci”, Bar
19.      Prva nagrada za epizodnu žensku ulogu Anđela Pečurica, “Careva tajna pretajna“, OŠ “Jovan Tomašević” - Virpazar
20.      Druga nagrada za epiz. žensku ulogu Anastazija Lekić, “Careva tajna pretajna“, OŠ “Jovan Tomašević” - Virpazar
21.      Treća nagrada za epiz. žensku ulogu Hana Rovčanin, “Mala sirena”, OŠ “Dušan Korać” – Bijelo Polje
22.      Prva nagrada za epizodnu mušku ulogu Andrej Pavlićević, „Ko nekad u osam“ , OŠ “Njegoš” Cetinje
23.      Druga nagrada za epiz. mušku ulogu Daris Popara, „Pepeljuga“, OŠ “Šukrija Međedović” – Bijelo Polje, Godijevo
24.      Treća nagrada za epiz. mušku ulogu Viktor Đurišić, “Careva tajna pretajna“, OŠ “Jovan Tomašević” - Virpazar
 



























































Samostalni pozorišni ansambli

1.         Prva nagrada za predstavu “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
2.         Druga nagrada za predstavu „Bajka o čarobnom sviraču“,
JU “Centar za djelatnosti kulture” –B.Polje, Dječija scena bjelopoljskog pozorišta
3.         Treća nagrada za predstavu “Zbunjena bajka”, Dječije pozorište “Igrokaz” -Bar
4.         Prva nagrada za režiju “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
5.         Druga nagrada za režiju “30 minuta sa Anđelom”, Dramski studio Budva
6.         Treća nagrada za režiju „Prva žurka“, KKC „Akord“ Nikšić i KC „Danilovgrad“
7.         Prva nagrada za scenografiju „Bajka o čarobnom sviraču“,
JU “Centar za djelatnosti kulture” –B.Polje, Dječija scena bjelopoljskog pozorišta
8.         Druga nagrada za scenografiju “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
9.         Prva nagrada za kostime “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
10.      Druga nagrada za kostime „Bajka o čarobnom sviraču“,
JU “Centar za djelatnosti kulture” –B.Polje, Dječija scena bjelopoljskog pozorišta
11.      Prva nagrada za žensku ulogu Isidora Radulović, “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
12.      Druga nagrada za žensku ulogu Elena Tomanović, “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
13.      Treća nagrada za žensku ulogu Anastazija Knežević, “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
14.      Prva nagrada za mušku ulogu Nikitin Danilo, “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
15.      Druga nagrada za mušku ulogu Jug Antonovski, “Slučaj svjetlucave olovke”, DES “Scena” - Bar
16.      Treća nagrada za mušku ulogu Amar Dizdarević „Bajka o čarobnom sviraču“, JU “Centar za djelatnosti kulture” –B.Polje, Dječija scena bjelopoljskog pozorišta
17.      Prva nagrada za epizodnu žensku ulogu Anđela Vukčević “30 minuta sa Anđelom”, Dramski studio Budva
18.      Druga nagrada za epizodnu žensku ulogu Tošić Magdalena „Bajka o čarobnom sviraču“, JU “Centar za djelatnosti kulture” –B.Polje, Dječija scena bjelopoljskog pozorišta
19.      Treća nagrada za epizodnu žensku ulogu Jana Zečević „Prva žurka“, KKC „Akord“ Nikšić i KC „Danilovgrad“
20.      Prva nagrada za epizodnu mušku ulogu Amar Burdžović „Bajka o čarobnom sviraču“, JU “Centar za djelatnosti kulture” –B.Polje, Dječija scena bjelopoljskog pozorišta
21.      Druga nagrada za epizodnu mušku ulogu Nikola Drašković „Prva žurka“, KKC „Akord“ Nikšić i KC „Danilovgrad“
22.      Treća nagrada za epizodnu mušku ulogu Milan Senić „Prva žurka“, KKC „Akord“ Nikšić i KC „Danilovgrad“