Objavljen zbornik radova Barski nišani u kontekstu vremena i analize

Iz štampe je izašao zbornik radova „Barski nišani u kontekstu vremena i analize“, priređivača Gorana Pajovića i Burhana Čelebića, koji sublimira više strukturalno različitih  radova i na specifične načine obrađuju ovu lokalnu temu.

Ovaj svojevrsni naučni zbornik sadrži radove Jovana Muhadinovića („Bar u stoljećima polumjeseca 1571-1878“), Petre Zdravković („Arheologija islamskih nekropola – Zakonski okvir“), Burhana Čelebića („Običaji sahranjivanja kod muslimana“ i „Barski nišani“), Filipa Kuzmana i Vukana Ražnatovića (tekst Marka Dragovića o barskim vakufima), Admira Adrovića (Osmanski nadgrobni spomenici i njihove opšte karakteristike), Mirsada Kurgaša („Zaboravljeni mezar“), uz dvije recenzije Dejana Draškovića i Miloša Živanovića.

Objavljeno je na desetine fotografija barskih nišana, uglavnom sa četiri lokacije. Zbornik je dio projekta „Promocija otomanske kulture kroz dokumentarni film i zbornik radova, o umjetnosti nadgrobnih nišana na teritoriji Bara“ (radni naziv), podržanog od strane Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore, a uz pomoć Opštine Bar i Savjeta Muslimanskog naroda Crne Gore. Goran Pajović je glavni urednik zbornika.

Goran Pajović

„Nišana na teritoriji Bara ima u raznim dijelovima naše opštine, ali je fokus ove publikacije stavljen na nekoliko nekropola koje se nalaze u neposrednoj blizini Starog grada Bara. Kroz tipološku klasifikaciju, te i analizu ovih ostataka prošlih vremena, ali i podsjetnika konkretnih individua, prikazano je jedno moguće tumačenje skoro pa svakog osobenog nišana. U knjizi je publikovan i veliki broj fotograija koje daju na uvid izgled i osobenosti svakog prikazanog nišana, a takođe daju i mogućnost da se dalje autori bave ovom i drugim povezanim temama na razne načine.      Izdavanje ove knjige je zamisao da se okupi određeni broj različito profesionalno orijentisanih ljudi, koji svojim radovima mogu ovoj temi da priđu iz različitih uglova. Upravo različiti pristupi, naglašeni kroz pojedinačne radove, čine cjelinu koja i široj čitalačkoj publici može da približi veoma kompleksan segment istorije, kulture, antropologije i etnologije, koji se kroz obilježavanje groba i grobnog mjesta provlače stoljećima“, istako je urednik zbornika Goran Pajović.

Share.

Comments are closed.