Danas je 27. januar:
1910. GODINE:
Održana je Konstitutivna skupština Pjevačkog društva “Bratimstvo”.
Za prvog predsjednika izabran je oficir Savo Dabanović, za potpredsjednika telegrafista Marko Đurašković, za sekretara učitelj Niko Novaković, a blagajnika činovnik Said Divanović. U petočlanom odboru su bili pop Vaso Vukotić, opat Metod Radić, činovnik Tomo Zagarčanin, opštinski sudija Derviš Omerbašić i trgovac Mitar Iličković. Pečat je bio stilizovan od skice ruševina starobarske tvrđave, sa dvije stisnute ruke iznad i natpisom naziva društva.
***
1914. GODINE:
U Gornjim Brčelima je rođen Vladimir Popović Španac, učesnik Španskog građanskog rata i Narodnooslobodilačke borbe, diplomata SFRJ i narodni heroj Jugoslavije.
Apsolvirao je 1937. na Medicinskom fakultetu u Beogradu, a član Komunističke partije Jugoslavije postao pet godina ranije. Za vrijeme studija je bio u školi NKVD blizu Lenjingrada. Učestvovao je na Svjetskom kongresu studenata-komunista u Parizu, 1937. godine, nakon čega se borio u Španskom građanskom ratu kao kapetan Republikanske armije. Jula 1941. godine, u svojstvu delegata CK KP Hrvatske, izabran je za člana Vrhovnog štaba Narodno oslobodilačkog pokreta Jugoslavije. Poslije oslobođenja, radio je u diplomatskoj službi. Bio je prvi ambasador Jugoslavije u Sovjetskom Savezu, SAD i Kini, ali i generalni sekretar predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita. Ordenom narodnog heroja odlikovan je jula 1952. godine. Dom kulture u Baru nosi njegovo ime.
***
1917. GODINE:
U Podgorici je rođen Raško Vukosavović iz Sotonića, komandant prve oslobođene teritorije u okupiranoj Evropi tokom Drugog svjetskog rata.
Učestvovao je u Trinaestojulskom ustanku, nakon čega je imenovan za komandanta regije Crmnica – Vir. Od početka 1942. je komandant bataljona “Jovan Tomašević”, a potom komandir Treće čete I bataljona i komandovao jedinicom u operacijama na Zelengori, Neretvi i Sutjesci. Poslije rata je kao prvi oficir SFRJ poslat na obuku u visoku armijsku školu u Fort Levenport, SAD. Postao je vojni ataše u Grčkoj 1954, a onda načelnik Vojne oblasti Skoplje, pa profesor na Vojnoj akademiji u Beogradu. Jedini je u Jugoslaviji odbio pripremljen i odštampan prijedlog da ga proglase za narodnog heroja, tražeći da se prethodno taj orden dodijeli svim hrabro poginulim borcima iz njegovih jedinica.
***
1931. GODINE:
Seljani Trnova i Komarna osnovali su Narodnu čitaonicu sa sjedištem u Komarnu. Izabrali su Upravu i donijeli pravila korišćenja. Predsjednik je bio Luka Vujović, a sekretar Dušan Vujović.
***
1985. GODINE:
Fudbalski klub “Partizan” je prvi put gostovao u Baru, povodom osnivanja novog fudbalskog kluba “Luka Bar”. Na stadionu Madžarica je bilo preko 5.000 gledalaca. Beogradski tim je bio u punom sastavu, sa Omerovićem, Ješićem, Dimitrijevićem, Manceom i Vargom. Prvo poluvrijeme između člana Južne regije i drugog na tabeli Prve savezne lige Jugoslavije završilo je bez golova, a onda je u nastavku Nebojša Vučićević bio nezaustavljiv. Postigao je šest golova za 40 minuta, ukupan rezultat 7:0.
***
1992. GODINE:
Održana je Osnivačka skupština Dioničarskog društva “Primorka”. To je bila prva barska kompanija transformisana u dioničarsko društvo, a prvi predsjednik konstituisanog Upravnog odbora bio je Velimir Vlahović. U prva dva konkursna kruga radnici su otkupili 40 odsto dionica.
***
2011. GODINE:
Održan je u sportskoj hali “Topolica” donatorski koncert beogradskog rock benda “Riblja čorba”.
Sav prihod sa nastupa bio je namijenjen izgradnji Sabornog hrama Svetog Jovana Vladimira u Baru. Organizatori su bili NVO “Slovo ljubve” iz Bara i Odbor za izgradnju Sabornog hrama, a donator zakupa hale Opština Bar. Prodato je oko 2.300 ulaznica.
***
2011. GODINE:
U Beogradu je preminuo Vlastimir Vlasto Bulatović, jedna od legendi Radio Bara, prvi tonski snimatelj i muzički urednik informativne kuće, docnije i šef marketinga.
Njegov dubok i melodičan glas smatra se među najljepšim i najupečatljivijim u istoriji ovog medija. Vodio je dječje i muzičke emisije, a u mladosti bio redovan učesnik muzičkih manifestacija Beograda.