Proljeće i najava ljeta i turističke sezone intenziviraju rad komunalaca na terenu, posebno zaposlenih u sektorima „Gradsko zelenilo“ i „Čistoća“.

Da li je preduzeće „Komunalne djelatnosti“ spremno za pojačane aktivnosti u narednom periodu, prvenstveno kada je riječ o odvozu smeća i čistoći grada? Sa kojim se izazovima zaposleni suočavaju, da li je obnovljena mehanizacija i oprema, raspolažu li adekvatnim kadrom u periodu kada se gotovo udvostruči broj građana u našoj opštini? Jesmo li evoluirali kada je u pitanju svijest i odnos prema ambijentalnoj higijeni? O ovim i drugim temama za Radio Bar razgovarali smo sa direktorom sektora „Gradska čistoća“ u barskom preduzeću „Komunalne djelatnosti“ DOO, Božidarom Kuburovićem.

„Uvijek ističem da pripreme za sezonu u barskom komunalnom preduzeću počinju odmah nakon završetka prethodne, jer moramo u kontinuitetu da radimo i obavljamo sve redovne poslove, uz stalnu procjenu šta i kako moramo promijeniti, gdje su najveći problemi i nedostaci te da li raspolažemo potrebnom opremom za rad. Pred i tokom sezone za to je kasno. Stalno nabavljamo nove posude jer praksa pokazuje gdje i koliko nedostaju, tako da u ljeto ulazimo spremni kada govorimo o tom aspektu. Dakle, mogu reći da smo više nego solidno opremljeni i da možemo odgovoriti svim izazovima i zahtjevima u turističkoj sezoni“, kazao je direktor Kuburović, istakavši da je praksa pokazala da veliki, tzv. građevinski kontejneri, nisu dobro rješenje.

„Građani su ih doživljavali kao ‘mini deponije’ i koristili ih za odlaganje svega i svačega. Zato smo iz upotrebe izbacili kontejnere od 5 m³ i 7 m³ i zamijenili ih malim kantama za individualna domaćinstva. Odvoz otpada obavljamo od vrata do vrata i mogu reći da su se građani već navikli na takav način tretiranja smeća. Pozitivni efekti ogledaju se u tome što su područja u kojima primjenjujemo taj metod znatno čistija i uređenija“, naglasio je Kuburović, osvrnuvši se i na dugogodišnji problem odlaganja kabastog otpada i mijenjanje negativnih navika.

„Podizanje kulture i svijesti građana o ambijentalnoj higijeni, mijenjanje ukorijenjenih navika i prilagođavanje savremenim trendovima evolutivni je proces, kao i u svim drugim segmentima života i funkcionisanja. Ipak, iz godine u godinu stičemo utisak da ima pomaka. Odlaganje kabastog otpada veliki je problem. Od prošle godine ‘Možura’ je omogućila građanima da po simboličnim cijenama takav otpad odvoze na deponiju. Prema informacijama koje dobijamo od kolega iz tog preduzeća, ta se mogućnost koristi sve više, ali još uvijek ne u dovoljnoj mjeri. U ovom trenutku to je posebno izraženo zbog rezidbi voćaka i drugog rastinja, generalnog proljećnog pospremanja i oslobađanja od starog namještaja i drugih nepotrebnih stvari“, naveo je direktor sektora „Gradska čistoća“, Božidar Kuburović, koji je još jednom apelovao na građane da adekvatno i odgovorno odlažu otpad kako bismo svi zajedno doprinijeli ljepšem i čistijem gradu.