VIDEO: Raičević obišao objekat azila za humano zbrinjavanje životinja

Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević sa saradnicima obišao je objekat azila za humano zbrinjavanje životinja sa pratećom infrastrukturom, jedan od najsavremenijih u Crnoj Gori. Objektom će upravljati barsko doo “Lovstvo”, a radove je izveo “Kalamper” doo prema projektu firme “Basketing”.

Raičević je izrazio zadovoljstvo što je dugogodišnja problematika u vezi sa napuštenim životinjama riješena na adekvatan način – sklonište za napuštene životinje projektovano je za kapacitet do 100 pasa, uz poseban dio za mačke, a sve u skladu sa standardima koje je bilo neophodno inkorporirati u samu realizaciju i uz poštovanje zakonskih odredbi koje definišu ovu oblast. Raičević vjeruje da će nakon usvajanja Budžeta Opštine za 2023. godinu, kojim su određena sredstva za funkcionisanje, ali i nabavku medicinske i druge opreme, za naredna tri-četiri mjeseca sklonište biti u funkciji.

“Bar je konačno dočekao da dobije jedan od najsavremenijih objekata u Crnoj Gori, a usuđujem se reći i regionu. Projekat je započet sredinom aprila, a dugo prije toga Bar je pokušavao da ovu problematiku riješi na adekvatan način. U komunikaciji sa građanima zajednički smo nastojali da pronađemo adekvatnu lokaciju za izgradnju sadržaja kakav Bar zaslužuje. Nakon više godina odbijanja građana da se objekat gradi na nekim ranije predviđenim lokacijama, kroz skupštinsku odluku smo definisali da je ovo najbolja lokacija, prilično izolovana, infrastrukturno dobro opremljena, te smo ušli u realizaciju”, rekao je Raičević.

Čelni čovjek Opštine objašnjava da je izvođač bio u obavezi da radove okonča u roku od 150 dana, ali se morala uvažiti činjenica da je njihov  dio realizovan u toku ljetnjih mjeseci, kao i da su poremećaji na evropskom tržištu imali uticaj na nabavku i cijene građevinskog materijala. Ovo je, po njegovim riječima, prva faza.

“U narednim mjesecima nas očekuje opremanje, stavljanje u funkciju i vjerujem odgovorno upravljanje od strane doo ‘Lovstvo’. Dodatan doprinos je nemjerljivo učešće NVO sektora u realizaciji projekta na čemu sam im zahvalan i očekujem da će jednak doprinos davati i u narednom periodu kada dođe do same eksploatacije skloništa”, zaključio je Raičević, uz napomenu da će obezbjeđivanje stručne i osposobljene radne snage možda biti i najveći izazov pri rukovođenju objektom.

Izvršni direktor doo “Lovstvo” Marko Brnjada naglašava da nije neprirodno da ovo Društvo upravlja azilom jer se radi o prijateljima životinja i ljudima koji umiju da se o životinjama brinu.

“To potvrđuju i mnoge nevladine organizacije koje su nam ponudile ruku prijateljstva i pomoć, i jedva čekaju da se ovaj objekat stavi u funkciju kako bi na što bolji način i što prije zbrinuli nezbrinute pse i mačke koji lutaju ulicama Bara, ali i drugih gradova. Njihovo zbrinjavanje neće biti lak posao, ali ćemo tom izazovu uspješno odoljeti zahvaljujući ovom savremenom  objektu”, uvjeren je Brnjada i dodaje da azil nije rješenje nego sredstvo u rješavanju problema, pri čemu je pomoć građana neophodna.

“Životinje će ovdje biti veterinarski obrađene, očišćene od parazita, vakcinisane, čipovane i sterilisane, a nakon oporavka slijedi udomljavanje za koje će, vjeruje Brnjada, biti interesovanja. Ukoliko, ipak, do toga ne dođe u određenom vremenskom periodu, biće vraćene na mjesto sa kojeg su dovedene”, objašnjava Brnjada, uz tvrdnju da je nekontrolisano parenje inkubator problema sa lutajućim životinjama, te da treba uticati na svijest svih koji se odluče da imaju ljubimca, a nakon izvjesnog vremena ga prepuste ulici.

Objekat je izveden po projektnoj dokumentaciji firme “Basketing” i u skladu je sa najsavremenijim evropskim standardima.

Ivana Dobrković, arhitekta i glavna inženjerka pomenute firme sa zadovoljstvom konstatuje da se radi o ozbiljnoj ustanovi koja rješava problem sa napuštenim životinjama u Baru, ali i šire.

“S obzirom da se radi o području koje nije pokriveno vodovodnom mrežom, pristupili smo izradi rezervoara koji će se zavisno od potrebe puniti na pet do sedam dana. Kad je o atmosferskim padavinama riječ, skupljaće se u posebnom rezervoaru i koristiti za zalivanje zelenih površina i ispiranje trotoara”, pojasnila je Dobrković.

Objekat je prizeman i koncipiran kao atrijumski, što znači da su svi blokovi sa smještajnim kapacitetima za pse i mačke orijentisani prema unutrašnjem dvorištu.

Blok jedan je planiran kao smještena ambulanta za njegovanje pasa, dok će blok dva služiti administraciji, smještaju za zaposlene i prostorijama u kojima će se pripremati hrana za pse. Smještajni kapaciteti imaju boksove za zdrave pse, a poseban dio je namijenjen za oporavak bolesnih životinja.

Azil obuhvata prostor od oko 6000 mod čega je korisna površina 2500 m2, dok je na preostalom prostoru netaknuta priroda, koja će biti dodatno ozelenjena.

Share.

Comments are closed.