Neočekivani porast temperature krajem februara uslovio je i promjene u ponašanju životinja – tako su na društvenim mrežama zabilježene fotografije zmija koje su prekinule zimski san, misleći da je proljeće. Izlazak još uvijek slabo pokretnih gmizavaca na sunce u drugoj polovini februara nije uobičajena pojava, ali se dešavala i ranije.
Na društvenim mrežama mogu se naći fotografije koje su postavili žitelji Šušanja, Zubaca i Zaljeva na kojima se vide ove životinje kako se izlažu sunčevim zracima, što im je neophodno za podizanje tjelesne temperature.

“Sa visokim februarskim temperaturama počelo je buđenje i živog svijeta, ali svakako ono što građane uvijek najviše brine su češći susreti sa zmijama. Na teritoriji naše opštine jedina otrovnica je poskok, kojeg je jednostavno prepoznati po ‘rogu’ i karakterističnim cik-cak šarama, dok su sve druge šarenolike zmije u stvari neotrovne i bezopasne vrste mediteranskih smukova, a nikako šarke. Smukove nikako ne treba ubijati, oni su veoma korisne životinje i regulišu broj glodara i ravnotežu u prirodi.
Još jedna činjenica koja nam može uliti dodatnu sigurnost pri susretu sa zmijom jeste da su one isključivo defanzivne životinje i da nas sigurno neće napasti, osim u krajnjem slučaju tj. kada dođe do kontakta sa njom”, ističe biolog Vernes Zagora.
Na našim područjima najčešći su četvoroprugasti i balkanski smuk.

Najčešće dijeljena fotografija zmije u proteklim danima nastala je na putu od Bjeliša prema Zupcima. Zagora je kategoričan da je u pitanju četvoroprugasti smuk.
Ova vrsta je prisutna u mediteranskoj i submediteranskoj oblasti centralne i južne Italije, kao i na Balkanu, od Slovenije duž obale Sredozemnog mora do većeg dijela Albanije, Makedonije, južne Srbije, Crne Gore i Grčke. Kao što i samo ime kaže, zmije ove vrste imaju četiri tamne pruge na dorzalnoj strani, te je to ujedno i najmarkantnija karakteristika po kojoj se može lako vizuelno prepoznati. Maksimalna izmjerena dužina je 260 cm, ali je prosječno između 160-180 cm.

“Dodatno, kako bismo bili sigurni sa kojom zmijom smo se susreli, od sada svi korisnici telefona sa Android sistemom mogu preuzeti aplikaciju ‘Zmije Crne Gore’, gdje su uz fotografije detaljno opisane sve vrste koje žive na teritoriji naše države”, rekao je Vernes Zagora.