Media centar je danas u hotelu “Princess” organizovao radionicu za novinare i urednike posvećenu primjeni profesionalnih standarda i procedurama za podnošenje prigovora slušalaca i gledalaca. Radionici su prisustvovale direktorica Radio Bara Vesna Šoškić, zamjenica urednika portala Bar Info Vjera Knežević Vučićević i novinarke Maja Tomović i Brankica Mandić.
Cilj radionice bio je da se novinari/urednici podsjete na uobičajene (najčešće) profesionalne propuste u radu medija, kao i na ocjene iz analize o sadržaju centralne informativne emisije koju je uradio Media centar u novembru i decembru 2022. godine. Učesnici su imali priliku da se podsjete i na procedure za podnošenje prigovora slušalaca ili gledalaca na rad javnih emitera. Radionica se sprovodi u okviru projekta koji realizuje Media centar “Za bolje izvještavanje lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori” uz podršku Ambasade SAD u Podgorici.
Sveobuhvatnu analizu sadržaja centralnih informativnih emisija, kao i analizu dobrih i loših primjera izvještavanja i reaktivnih novinarskih izvještaja uz korišćenje video priloga, predstavio je danas u Baru predsjednik Skupštine Media centra, Dragoljub Duško Vuković.
“Ova analiza se bavi određenim segmentima programa kod lokalnih javnih emitera i to u jednom relativno kratkom periodu. Dobra stvar je što su, u većini monitorovanih medija, novinari ti koji su proaktivni, tragaju za pričama, ne čekajući da im neko ‘doturi’ informacije, saopštenje, na osnovu koga bi, eventualno, napravili prilog. Pozitivno je i što su priče kod većine medija izbalansirane”, kazao je Vuković u razgovoru za Radio Bar i Bar Info.
Problematično je, procjenjuje naš sagovornik, što u nekim medijima nema dovoljno kadra, pa se, ipak, moraju bazirati na onim informacijama koje daju PR službe, ili se, ako finansijski zavise od lokalne uprave, rukovode principom “bolje ih ne ‘čačkati’, već plasirati ono što ponude”.
“U većini slučajeve nemate ozbiljan fidbek, u smislu šta građani misle o nekim stvarima koje radi, recimo, lokalna uprava. Kada govorimo o članicama Asocijacije lokalnih javnih emitera, kojima smo se u ovom istraživanju bavili, logično bi bilo da se bave lokalnim, a ne temama od nacionalnog ili globalnog značaja”, ističe Vuković.
Nepoštovanje principa Pravilnika, podvlači Vuković, ide na ruku onima kojima nije stalo do istine, a prva obaveza novinarstva je upravo istina, kakva god ona bila.
“Nemojmo skrivati istinu jedne sredine, ako nas ta sredina plaća. Po logici stvari, građani bi trebalo da budu prvi kojima smo lojalni”, zaključuje Vuković.
Direktor Media centra, Goran Đurović objasnio je procedure za podnošenje prigovora zbog kršenja profesionalnih standarda.
“Trudimo se, a i nastavićemo sa takvim pristupom, da građane podstaknemo da iskoriste svoje pravo i žale se kada posumnjaju da javni emiteri ne rade po profesionalnim standardima. Građani moraju da se izbore za kvalitet informisanja jednako kao što se bore i zalažu za očuvanje ostalih javnih interesa”, podvukao je Đurović.
Ne treba očekivati da će se, procjenjuje on, javni emiteri u dovoljnoj mjeri truditi da profesionalno rade posao, ukoliko ne budu kontrolisani i od strane građana, što Media centar intenzivno podstiče. Osnovna stvar je da građani koriste mehanizme koji su propisani zakonom, ali i internim aktima javnih emitera.
“Dakle, ukoliko građani misle da, recimo, Radio Bar ne radi u skladu sa standardima, mogu da iskoriste proceduru koja podrazumijeva popunjavanje formulara dostupnog na portalu Bar Info i dostave ga na naznačenu adresu. Nakon toga, komisija lokalnog emitera koja razmatra prigovore, donosi odluku, koja bi potom bila objavljena na portalu. Ukoliko su nezadovoljni odlukom komisije, građani prigovor mogu proslijediti Agenciji za elektronske medije. Treba pratiti da li će se greške, neminovne u radu svih institucija, ponavljati. Ukoliko do toga dođe, jasno je da postoji namjera da se nešto sakrije od javnosti, ili da se uradi na neprofesionalan način, što bi trebalo da proizvede reakciju Savjeta te medijske kuće”, objašnjava Đurović.
Media centar ohrabruje sve emitere da “otvore” svoj medij za građane i da ih podstiču da upute prigovore. Jedna od mogućnosti je pokretanje emisije koja bi se bavila ovom problematikom i davanje prilike građanima da direktno učestvuju u procesu kreiranja godišnjih planova.
Direktor Media centra je najavio da će u septembru, u saradnji sa Radio Barom, organizovati javnu debatu, na kojoj će građani moći da iznesu očekivanja i želje koji se tiču programskih sadržaja i time direktno utiču na kvalitet javnog informisanja, što i jeste cilj projekta kojeg realizuju uz podršku Ambasade SAD-a u Crnoj Gori.