Nesvakidašnje prijatno književno veče u Gradskoj galeriji

Bez pompe, u stvari, bez bilo kakve najave, u galeriji „Velimir A. Leković“ večeras je održano veoma uspješno književno veče. Predstavljene su dvije knjige Valentine Šuković iz Podgorice, roman „Buđenje Mirne Novosel“ i zbirka poezije „U svijetu nesklada“, u izdanju IK „Ouroboros“ iz Podgorice.

O stvaralaštvu Valentine Šuković, govorio je književni kritičar mr Milorad Durutović, u ime izdavača publici se obratila urednica mr Natalija Đaletić, moderator je bio pjesnik iz Godinja Srđan Leković, a za muzičke numere bio je zadužen Dino Kapetanović, frontmen grupe „Autogeni trening“ iz Podgorice. Autorka je odgovarala na pitanja i čitala svoju prozu i poeziju. Pošto je veče bilo inspirativno, i publika se uključila kazivanjem stihova.

„Roman se otvara kao bilndugsroman (roman o odrastanju, obrazovanju i duhovnom sazrijevanju), što načelno ostaje do samoga kraja. Pa ipak, onog trenutka kada junakinja Mirna Novosel opisuje svoja prva iskustva anksioznosti, u njenim najraznovrsnijim manifestacijama, roman dobija jednu specifičnu dimenziju, pa i taj životni i razvojni put junakinje koji se opisuje, iskače iz jednog prozaičnog kursa, prelazeći u prikazivanje anksioznih stanja kakva čitaocu koji nema iskustvo anksioznosti mogu biti zanimljiva, ali skoro sam siguran da mu ne mogu biti sasvim razumljiva. Zato je, mislim, važno da ponešto kažem o tome.

Ako bih najsažetije mogao da pojasnim kakvo je to stanje, rekao bih ovako: Objektivno, nije ti ništa; subjektivno, tvoj unutarnji život je pretvoren u kontinuirano stanje raspadanja. Ili, uz malo cinizma i prekodirajući slavnu Tolstojevu rečenicu: Sve anksioznosti liče jedna na drugu, ali je svaka na svoj način. Ovim drugim bih htio da kažem zašto anksioznost, za razliku od njene sestre depresije, nije bolest, nego stanje. To što svi anksiozni mogu da osjećaju i pokazuju iste manifestacije, na primjer, intenzivno osjećanje straha, tanatofobiju, depersonalizaciju, tahikardiju, znojenje dlanova, epizode panike i slično, što se sve opisuje i u ovom romanu, ne znači da svi oni imaju isti uzrok problema. Upravo ga i nemaju. Svak ima svoj uzrok, pohranjen u sopstvenoj koži“, kazao je, pomno slušan, mr Durutović.

Na pitanje šta je za nju dragocjenije: proza ili poezija, autorka objašnjava: “Književnost liječi generalno, bilo da je u pitanju pisanje ili čitanje. Moram da kažem da je poezija intimnija, ona je moja lična ispovijest, ogoljavanje pred svijetom i silazak u sopstvene dubine kako bih bolje spoznala sebe i mogla sebe da objasnim sebi. Kao autorka se najbolje iskazujem kroz ova dva djela, koja sam u prvo vrijeme željela da objavim istovremeno, a onda sam odlučila da prvo ide knjiga poezije pa proze. Anksioznost je prvo bila u meni kao tišina, ali svaka tišina, na kraju, dobije svoj vrisak, a taj vrisak je kod mene izašao u vidu moje poezije”, kazala je Valentina Šuković.

Ona je rođena u Podgorici prije 45 godina, profesorica je engeskog jezika i književnosti. Prve ozbiljnije tekstove objavila je za vrijeme studiranja. Pjesme i kratke priče objavljivaljivane su joj na raznim portalima za umjetnost i književnost, a zastupljena je i u nekoliko antologija poezije, kao i u zbornicima poezije i proze.

Njena prva knjiga, zbirka poezije “U svijetu nesklada”, objavljena je u januaru 2020. godine, Već sljedeće godine objavljuje zbirku kratkih priča “Razotkrivanje”, a prošle svoj prvi roman “Buđenje Mirne Novosel”.

Autorka se na kraju zahvalila svim učesnicima, najavljenim i nenajavljenim, a posebno dr Milunu Lutovcu, koji je otvorio Gradsku galeriju za ovo nesvakidašnje prijatno književno veče.

Share.

Comments are closed.