Usvojene četiri tačke dnevnog reda IX sjednice SO Bar

U nastavku IX sjednice SO Bar usvojen je Program građenja, postavljanja i uklanjanja privremenih objekata na području opštine Bar za period 2023-2028. godine sa 19 glasova „za“, dok su dva odbornika bila „uzdržana“.

Obrazloženje u vezi sa trećom tačkom dnevnog reda dala je Sekretarka za urbanizam i prostorno planiranje Nikoleta Pavićević. Ona je informisala da Program sadrži 461 lokaciju. Postoji šest zona, a cijene zakupa se kreću od 20 do 70 eura po metru kvadratnom.

Valentina Minić (Demokrate) ukazala je da, iako to nije u nadležnosti ovog sekretarijata „u Sutomoru vlada opšti haos, postavljene su velike tende, muzika je zaglušujuća“. Osvrnula se i na, kako je navela, nepravedno dodjeljivanje lokacija.

„’Bemax’ će u Mišićima na državnoj imovini izgraditi asfaltnu bazu. Zanimljivo mi je kako se ‘Bemax’-u, kada traži 1000 metara kvadratnih to odobri, a neko ko traži dva metra kvadratna da postavi aparat za kokice, ne može dobiti dozvolu za lokaciju“, kazala je Minić.

Radomir Novaković (Biram CG-Biram Bar) se osvrnuo na javnu raspravu i pitao da li se može desiti da ako je neko dobio negativan odgovor za dodjelu lokacije, to naknadno bude promijenjeno.  

Odgovarajući na pitanja i komentarišući konstatacije odbornika, resorna sekretarka je kazala da „područje pri samoj obali u Sutomoru nije u nadležnosti i zoni obuhvata opštinskih programa, već Morskog dobra“, a da se „ukoliko se razlozi zbog kojih je odgovor za dodjelu lokacije prvobitno bio negativan na datoj lokaciji promijene, on kasnije može biti pozitivan“.

Nikica Purlija (DPS) je ustvrdila da je „Bemax“ doo jedna od prvih privatnih građevinskih kompanija u Crnoj Gori, koja je postala regionalno prepoznatljiv brend u građevinskoh industriji i izgradila reputaciju u svim građevinskim izvođačkim poslovima.

“Zahvaljujući profesionalnom pristupu realizaciji projekata, kompanija ‘Bemaks’ zauzima lidersku poziciju na tržištu. Njihov pristup podrazumijeva primjenu profesionalnih i etičkih standarda, angažovanje visoko kvalifikovanih kadrova, upotrebu najsavremenije opreme i mehanizacije, kao i primjenu inovacija u tehničkim i estetskim aspektima građevinarstva”, naglasila je Purlija. Nije joj jasno, kako je naglasila „zašto se problematizuje oglašavanje DPS-a na bilbordima“.

Odbornica Minić je istakla da „Purliju nije birao ‘Bemax’ nego građani Bara“, kao i da „ta kompanija ima novca da plati portaprola, pa odbornica u lokalnom parlamentu ne treba da se bavi zastupanjem interesa jedne privatne kompanije koja narušava zdravlje građana“.

Odbornica Purlija je podcrtala da će „građani Bara i na vlasti i na bilbordima gledati ono čemu su dali podršku“.

Predsjednik SO Bar, Branislav Nenezić uputio je pohvale Sekretarijatu za urbanizam i prostorno planiranje, uz preporuku da bi plan koji se odnosi na privremene objekte trebalo da bude što vidljiviji. S tim u vezi sugerisao je da bi bilo dobro da Komunalna policija pripremi planove na kojima će biti preciziramno koja zona potpada pod čiju nadležnost.

„Svjedoci smo svakodnevnih kršenja pravila, a naročito u zoni Morskog dobra. Ne slažem se da Komunalna policija u tom dijelu nema nadležnost, već smatram da može da utiče i na situaciju na onim lokacijama na kojima suštinski nema ingrenciju, podvodeći to pod uzurpaciju javne površine“, smatra Nenezić.

Istakao je i problem koji je nastao prije dvije sedmice, kada je Komunalna policija u sklopu svoje nadležnosti, zatvorila jedan dio terasa na području Bara čiji vlasnici nisu imali odobrenje za rad. To se, procjenjuje Nenezić, desilo u lošem momentu – kada je u gradu boravilo 5.200 putnika sa dva kruzera.

„Ako želimo da budemo kruzing destinacija, ne smijemo da dozvolimo ovakve situacija. Nadam se da će se naši sugrađani javljati za dodjelu novih lokacija i proširenje postojećih, ali svi zajedno trebamo da učinimo napor da postanemo prepoznatljiva turistička destinacija klijenteli koja je oduševljena našim gradom“, kazao je Nenezić.

U ime Komisije za raspodjelu sredstava po Programu za podršku razvoju zanatstva, na osnovu Odluke o usvajanju programa za podršku razvoja zanatstva u opštini Bar od 2021. do 2024. godine, obratila se sekratarka Sekretarijata za privredu Marina Trceta.

Opština je zaključila ugovore sa pet dobitnika sredstava za biznis planove, pa je, shodno tome, ukupan iznos raspodijeljenih sredstava iznosio 10.000 eura. Komisija je, objasnila je Trceta, procijenila efekte utrošenih sredstava i zaključila da su svi dobitnici sredstva namjenski utrošili.

Odbornica Valentina Minić je uputila pohvale za realizaciju ove aktivnosti, ali je izrazila zabrinutost zbog malog odziva na konkurs, uz sugestiju da bi bilo „korisno da su za tu namjenu utrošena ukupna sredstva od 20.000 eura koja su opredijeljena za razvoj zanatstva“ i izrazila mišljenje da se na razvoju zanatstva ne treba štedjeti.

Resorna sekretarka je objasnila da je Programom koji je na snazi definisano da je maksimum sredstava koja se dodjeljuje za biznis plan 2.000 eura.

Izvještaj je usvojen sa 19 glasova „za“.

Potpredsjednica Opštine Bar, mr Tanja Spičanović je dala uvodno izlaganje o Predlogu Odluke o saradnji Opštine Bar i Opštine Konstanca (Rumunija).

„Odluka ima pravno utemeljenje u Zakonu o lokalnoj samoupravi i Statutu Opštine Bar. Inicijativa o bratimljenju je pokrenuta prilikom prve posjete ambasadora Rumunije Matea-Viorel Ardeleanua Opštini Bar u martu 2022. godine. Pregovori su intenzivirani februara 2023. godine. Opština Bar je uputila Pismo namjere predsjedniku Opštine Konstanca, kojim iskazuje volju da se na osnovu inicijative započne procedura potpisivanja sporazuma sa ciljem uspostavljanja dugoročne prijateljske saradnje“, objasnila je Spičanović. Saradnja između dvije opštine će se, objasnila je ona, temeljiti na međusobnom povjerenju i razumijevanju  i doprinijeti razvoju i jačanju dvije opštine.

Za ovu odluku glasalo je 28 odbornika barskog parlamenta.

Informaciju o sprovođenju strategije zapošljavanja u opštini Bar za 2022 i 2023. godinu prezentovala je v.d. sekretara za lokalni ekonomski razvoj, mr Sanja Mitrović.

„Operativni ciljevi su unaprijeđivanje kvaliteta radne snage – usklađivanje stručnih kvalifikacija i kompetencija radne snage sa potrebama tržišta, jačanje preduzetništva i  kreiranje novih radnih mjesta i povećanje zaposlenosti i socijalne uključenosti teže zapošljivih kategorija“, navela je Mitrović.

Branimir Lakićević (DF) je istakao da je u Baru izražena neusklađenost na tržištu rada između ponuđenih zanimanja i onih za kojima vlada potražnja, pa je shodno tome, smatra on, neophodno urediti oblast prekvalifikacija. Rješenje vidi u korelaciji institucija. Uz to, moramo težiti da se nezaposlenost sa 15% smanji na 5-6 % jer „Bar kao privredni centar i lučki grad, to zaslužuje“.

Share.

Comments are closed.