Željko Milović: Esencija suštine bARS-a biće književno veče Čeda Ratkovića

bARS – segment “Barskog ljetopisa” u čijem je fokusu predstavljanje stvaralaštva isključivo autora iz Bara, počinje večeras. U sklopu ovog segmenta festivala planirano je 18 programa. O svakom od njih, danas je u emisiji „Od doručka do ručka“, govorio selektor bARS-a Željko Milović, koji je ekskluzivno za Radio Bar i Bar Info otkrio brojne zanimljive detalje.

Među programima bARSa najzastupljenije su književne večeri. Ovaj segment otvaraju „Mediteranski krugovi u poetici Igora Remsa“, večeras u 21h ispred Dvorca kralja Nikole.

„Ovoga puta biće priče o tome kako Baranin koji živi u Kelnu, osjeća Mediteran kroz svoju poeziju. Igor Rems uvijek insistira da čita svoju poeziju i on to čini vrlo dobro, to je nešto što svemu tome daje drugačiji impuls. Očekujem još jedno vrlo uspješno i prije svega lijepo veče, bez mnogo teoretisanja sa mnogo više poetskog naboja. Moderatorka programa je direktorica Radio Bara Vesna Šoškić. Ona rad Igora Remsa prati dugi niz godina. Nije bilo bolje osobe koja bi mogla da rastumači stvaralaštvo jedne prilično hermetične osobe u izrazu, ali vrlo poetske i u slikarstvu i poeziji“, kazao je Milović.

Već sjutra, 23. jula bARS se nastavlja duplim programom – od 21h promocijom knjige „Preludij disanja“ autorke Martine Kosović Piškor i sat kasnije nastupom Mješovitog pjevačkog zbora – Rijeka SEMPRE ALLEGRO.

„Martina je Baranka koja je živjela u Zagrebu, sada živi u Rijeci. Bila je najbolja crnogorska mlada pjesnikinja u srednjoj školi. Njeni radovi su objavljivani u ‘Pobjedi’, ‘Barskim novinama’, dobijala je književne nagrade, mi smo bili ubijeđeni da Martina mora da bude najveća književnica koju smo znali u Baru. Međutim, devedesete su donijele što su donijele, ona je studirala u Zagrebu i ostala je u Hrvatskoj. I vjerovali ili ne, ovo je njeno prvo književno veče nakon ’88 godine i prva knjiga koju je štampala. Bila je jedna od najboljih učenica Gimnazije, koliko se ja sjećam, šarmantna divna djevojka, vrlo pametna, svestranih interesovanja, što će i dokazati sjutra veče objašnjavajući kako je naučila znakovni jezik i Brajevu azbuku da bi pomagala djeci koja su slijepa i gluva u vrtiću gdje radi“, otkriva Milović koji će biti komoderator sa novinarom Radomirom Petrićem.

„Trudimo se da bARS nikad ne bude uštogljen i dosadan, tako će biti i ovog puta, da ‘ćaskamo’ i čitamo poeziju“, dodao je Milović.

 A, kako je kazao, „esencija suštine postojanja bARSa“ biće književno veče Čeda Ratkovića koje je na programu 24. jula. Ratković će ovom prilikom predstaviti „Priče pod Rumijom“.  

„Čedo Ratković je bivši predsjednik Opštine Bar i dugogodišnji direktor ‘Izbora’, čovek koji je bio zaslužan što je to bio privredni gigant Jugoslavije, ne Bara. U zadnjih pet-šest godina, počeo je da se pojavljuje u novinama, časopisima, na sajtovima i da piše kratke priče i svoja sjećanja na Bar: kako su nastali ‘Vodovod’, ‘Robna kuća’, kao i o nekim porodicama kojih više nema. Sve to je sakupio u knjigu ‘Priče pod Rumijom’, što ne sumnjam da će izazvati veliko interesovanje jer, knjiga je zaista puna šarenih informacija, sadrži hiljadu i po imena i prezimena, da ljudi znaju o kome se i šta radilo. Moderator će biti Milan Vujović, glavni i odgovorni urednik Radio Bara, a govoriće Miloš Šušter, naravno, autor i biće tu još zanimljivih stvari“, najavio je Milović.

Inovativni dio bARS-a je izrada murala za koje je zadužen akademski slikar David Husić.

„Htio sam da nakon bARS-a nešto ostane gradu i u dogovoru sa predsjednikom Opštine (pošto su potrebne dozvole Opštine i institucija da bi se ti murali napravili), biće ih pet plus jedan. Prvi koji se upravo radi je mural posvećen Veliši Lekoviću na ulazu u Galeriju, a biće otvoren 26. jula. Ali, to će David i ranije da završi 100%, jer, kada ga uhvate napadi rada i inspiracije može da radi 12 sati. Drugi će biti na još jednoj ustanovi kulture. Treći će biti na stadionu. Za četvrti i peti mural se još ‘borimo’ za lokaciju (ta papirologija traje mnogo duže no što bih ja htio). A šesti će, ako Bog da, biti na Gimnaziji“, otkrio je Milović.

Proces nastanka murala će fotografisati naša mlada, talentovana sugrađanka Anja Milić. Nakon završetka posljednjeg murala biće štampan prigodan katalog.

Veliko interesovanje je i za multimedijalnu promociju VIS „Bež” – projekta koji je nastao u cilju očuvanja urbane muzičke baštine Bara. On predstavlja spoj rada tri autora – Božidara Gagovića, Edina Dibre i Željka Milovića na pjesmama koje su nastale u periodu 1985-1990.

Izložba fotografija na barskom korzu postala je jedna od omiljenih konstanta programa bARS u okviru Barskog ljetopisa.

„Ovogodišnja izložba – ‘Crno bijeli Bar u koloru’ – donosi, po prvi put u našem gradu, set od stotinjak retuširanih a potom kolorizovanih crno-bijelih fotografija grada, od početka XX vijeka do Drugog svjetskog rata. Ja sam sakupio fotografije a Semir Karastanović potpisuje obradu materijala, dizajn i izradu foto-panoa“, pojasnio je Milović.

Publika će tokom bARS-a u Umjetničkoj galeriji „Velimir A. Leković“ biti u prilici da pogleda i izložbu “Svijet Osmanovih bicikala šarenih osamdesetih” autora Osmana Đokića.

U muzičkom dijelu programa najavljeni su koncerti barskih studenata muzičkih akademija, kao i Bojane Brajović (gitara) i Borisa Nikčevića (flauta), te talentovane mlade pijanistinje Ive Pavlović. Za avgust su zakazane još tri interesantne promocije knjiga najprije – „Očaj” i „Čobo u 22561 riječi” Žarka Marovića. Moderatorka će biti Dragana Erjavšek. Zatim slijede “Izabrane pjesme” Rajka Joličića, moderator Suljo Mustafić.

Baranima sasvim sigurno jedan od najomiljenijih segmenta “Barskog ljetopisa“ biće zaokružen promocijom knjige „Bar u hodnicima sjećanja“ koja objedinjava autorske tekstove Baranki i Barana, objavljeni u istoimenoj rubrici na portalu Bar Info, lokalnog javnog emitera Radio Bar. Moderatorka završne večeri bARSa biće Maja Tomović.

O terminima programa možete se detaljnije informisati na www.barskiljetopis.me.

Share.

Comments are closed.