Za humanitarce nema odmora

Humanost, empatija, briga o starijima, o socijalno ugroženim porodicama, samo u neki od zadataka OO Crvenog krsta Bar. Gošće Radio Bara bile su programske saradnice Jelena Đurović i Dušanka Dabović iz OO CK Bar.

„Iako je ljeto i sezona godišnjih odmora, za nas nema predaha. Naše aktivnosti odvijaju se tokom čitave godine. Sve one akcije koje sprovodimo i dalje teku svojom dinamikom. Naročito je to zastupljeno kod lica kojima je naša pomoć neophodna. Moramo stalno biti na raspolaganju i sugrađanima, ali i svima ostalima kada je to potrebno. Uvijek je bilo tako i uvijek će biti i ubuduće“ kaže Dušanka Dabović.

Briga o neformativnim njegovateljima je ogromna.

„Svako može biti neformalni njegovatelj. To su lica koja koja brinu o starijima. Evo već dvije godine taj program postoji kod nas. Svako može da nam se obrati za pomoć, a onda na scenu stupaju naše službe. Psiho socijalna podrška je jako važna. Njegovatelja ima puno, i njima treba pomoć. Mi se trudimo da ih na što bolji način podučavamo. Veliki je broj njegovatelja, a ima i onih koji i ne znaju da su to postali. Naše kancelarije su otvorene za svaki savjet, psihološku pomoć ili bilo što drugo“, dodaje Dabović.

A volonteri, kojih je u Baru sve više posebna su priča.

„Moram sa ponosom da istaknem te mlade ljude. Bez njih dosta toga ne bi bilo moguće. Nema veze što je sezona odmora, što neki i rade, na svaki naš poziv se ljubazno odazovu. Ove godine imamo i poletarce volontere, što je još jedan pokazatelj da ne treba da brinemo o budućnsti tog poziva. Volonteri su svakodnevno na terenu, sa njima svakodnevno radimo“, kaže Đurović.

Brojne su akcije, manje one vezane za solidarnost tokom ljeta, ali posla ima. Tako je i sa Centrom za njegu u zajednici. Takođe, važna je i sama obuka o prvoj pomoći.

„Prva pomoć je nešto na čemu smo redovno aktivni. Znate i sami šta sve može da se dogodi, ne samo u sabraćaju, već i na ulici, kada je potrebno pravovremeno pružiti tu prvu pomoć. Naše obuke su sveobuhvatne. Posebna pažnja je usmjerena na ovu problematiku, i zaista je ozbiljno shvatamo. Naš cilj je da svako domaćinstvo ima bar po jednu osobu obučenu za pružanje prve pomoći. U fokusu su edukativne radionice od predškolskog uzrasta do srednjeđkolskog. Na državnom takmičenju uvijek su naše ekipe među prvima, naglašava Đurović.

Spremaju se i za Svjetski dan prve pomoći sredinom septembra, tako da je poziv za sve zainteresovane koji žele da steknu ovo znanje stalno otvoren.

Share.

Comments are closed.