Pohodom na Nehaj, učenici SEUŠ-a obilježili Svjetski dan turizma

JU Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola (SEUŠ), kao i prethodnih godina pod pokroviteljstvom Turističke organizacije Bar, obilježila je Svjetski dan turizma.

“Ove godine odlučili smo da posjetimo velelepnu, turistički i istorijski važnu, tvrđavu Nehaj u Sutomoru, čime želimo da naše mlade Hotelsko-turističke tehničare III-3 odjeljenja, motivišemo ka održivom turizmu, očuvanju prirodnih i antropogenih vrijednosti i kroz obilježavanje Svjetskog dana turizma ukažemo na važnost brige o obrazovanju mladih, očuvanju kulturne, istorijske i prirodne baštine naše opštine. Da zajednički usmjerimo učenike da razmišljaju u pravcu preduzetništva u turizmu i unaprijeđenja postojećeg privrednog miljea”, navode iz SEUŠ-a.

Učenici iz ove škole su u srijedu, 27. septembra, u pratnji predstavnice TO Bar, Katarine Đorđević i planinskog vodiča, Predraga Đokvučića posjetili tvrđavu Nehaj.

“Vodič je, na veoma interesantan način, pričao o gradnji Nehaja, dvooltarskoj crkvi, renoviranju tvrđave za vrijeme Osmanskog cartstva i drugim mnogobrojnim interesantnim činjenicama vezanim za Velji grad, Crni rt, Maljevik, Spič, ‘Kotorska vrata’.

Nastavnice Jelena Rovčanin, Ismeta Dabović i Jelena Vlahović su osmislile radionicu čiji je cilj bio da se da idejno rješenje za novi turistički produkt i uslugu, a obuhvata tri teme: žuku(očuvanje prirodnog bogatstva i zelena transformacija), Nehaj i prosperitet lokalne zajednice. Iskoristili smo za priču o žuki lokalnu manifestaciju ‘Veče žuke’ i suvenir koji je izrađen za tu priliku – kotolač”, kazali su iz SEUŠ-a.

Učenici su bili podijeljeni u 5 grupa, gdje je svaka grupa na kraju radionice izašla sa konkretnim idejama o boljoj iskorišćenosti potencijala lokaliteta:

1. konzervacija i obilježavanje grada Nehaja uz otvaranje info pulta i dodatno uređenje staze;
2. umjetnička dopuna kotolaču – vaza sa detaljima presovane žuke i gline;
3. “vijenac dobrodošlice” od cvijeta žuke;
4. osmišljena priča o moru, dvojici braće i Nehaju;
5. zasadi žuke na zemljištu u zoni Morskog dobra, zbog sprečavanja erozije tla i ishrane tla kiseonikom uz očuvanje morskog bora i njegovih ljekovitih karakteristika.

Share.

Comments are closed.