Okrugli sto: Rame uz rame odlučujemo, radimo i stvaramo

U prostorijama Bussines start up centra danas je održan Okrugli sto „Rame uz rame odlučujemo, radimo i stvaramo“, koji je dio istoimenog projekta, sa ciljem eliminisanja rodnih stereotipa i podizanje svijesti o važnosti učešća žena u procesu donošenja odluka i javnom životu. Iako je prvobitno planirano da Okrugli sto traje dva sata, zbog važnosti teme, konstruktivnih ideja i sugestija, produžen je za još jedan sat.

Na samom početku, direktorica Biznis start centra dr Ivana Tomašević predstavila je rezultate ovog veoma značajnog projekta koji je sa realizacijom počeo krajem prošle godine, a tokom kojeg su sprovedene brojne aktivnosti.

„Imali smo prezentaciju nekoliko aktivnosti koje su krenule na osnovu naših prvih inicijativa, počev od toga da se formirao i usvojio Lokalni akcioni plan, odredio se budžet – krajem godine se kreće i sa aktivnostima iz budžeta, a radilo se i na zdravlju žena. Na Okruglom stolu željeli smo da podijelimo iskustva i da se svi iz različitih institucija umrežimo kako bismo postigli bolje rezultate i dali svoj doprinos. Indikatori su pokazali da je i te kako tema pogođena i nadamo se da ćemo i dalje nastaviti da sarađujemo na ovom polju“, podvukla je Tomašević.

Stručna konsultantkinja na sprovođenju Lokalnog akcionog plana rodne ravnopravnosti Branka Vlahović kazala je da je realizacija aktuelnog Lokalnog akcionog plana kasnila jer za njega nije bio obezbijeđen odgovarajući budžet u momentu usvajanja. Ona je istakla da se institucije moraju aktivirati, te da svi organi u Opštini, od najvišeg do najnižeg, moraju sprovoditi planove i dokumenta koja se ne donose samo da bi ih imali na papiru, već zato što trebaju građanima i građankama Bara.

„Rodna ravnopravnost će početi da živi tek onog momenta kada bude naš svakodnevni dodatak priči i razgovoru, odnosno kada bude naš život. Žene i muškarci se dopunjuju među sobom, ne žive jedni pored drugih, već bi trebalo da žive jedni zajedno sa drugima. Naše različitosti nas upotpunjavaju i svi oni koji žive sa nama moraju dati sve od sebe za boljitak lokalne zajednice u kojoj žive. Odavno je primjećeno da, iako se donesu najbolji zakoni, oni se ne mogu realizovati ako se njihova realizacija ne spusti na lokalni nivo, ako ne počnemo da živimo život tih zakona. Potrebno je da svi na jednak način mogu da doprinesu razvoju zajednice i da koriste benefite od tog razvoja“, poručila je Vlahović, istakavši da su imali dobra iskustva sa mjesnom zajednicom u kojoj je predsjednica Savjeta žena, te da su aktivnosti na teritoriji te MZ već započete.

„Time pokazujemo da žene mogu da se uključe u sve pore društvenog života, ali da moraju biti uporne i da moraju imati podršku žena. Ono što je najznačajnije je da moramo razvijati međusobnu podršku i pažnju bez obzira kojoj partiji pripadamo, koje smo nacionalnosti ili vjere. Mi smo žene, imamo iste potrebe i imamo potrebu da gradimo bolji život ove zajednice“, jasna je Vlahović.

Učešće na Okruglom stolu uzela je i Opština Bar. Sekretarka Sekretarijata za lokalni ekonomski razvoj mr Sanja Mitrović predstavila je Program podrške razvoju ženskog preduzetništva istakavši da je Opština od 2019. godine, kada su krenuli sa projektom, podržala 73 žene – nosioce projekta i plasirala blizu 300 000 eura.

„Segment razvoja ženskog preduzetništva raste od 2019. godine kada smo počeli sa budžetom od 35 000 eura. Danas govorimo o budžetu od 100 000 eura i zaista lokalna samouprava ima tu posebnu senzitivnost kada su žene i pokretanje biznisa u pitanju. Nakon potpisivanja ugovora dobijaju sredstva, a pored finansijske podrške jako smo ponosni na to što dajemo i nefinansijsku podršku u vidu odluka, edukacija, mentorstva…“, objasnila je Mitrović istakavši da je ovo samo početak, te da lokalna uprava pokreće mnoge priče, a jedna od njih je kreiranje haba koji će biti namijenjen i preduzetnicima i preduzetnicama u našem gradu.

Osvrt na angažman žena u politici dala je mr Slavica Striković, konsultantkinja na ovom projektu, izvršna direktorica NVO „Ženska akcija“. Ona je kazala da je danas vrlo teško biti aktivna žena u političkom i javnom životu u Crnoj Gori.

„Mislim da nikad nismo imali teži momenat da se žena bavi politikom nego što je to ovaj trenutak, posmatrajući ukupni crnogorski kontekst. Da je to zaista tako govore nam i brojke o tome koliko, sve su prilike, ćemo imati jako malo žena u crnogorskom parlamentu, a sasvim je izvjesno da imamo malo žena ministarki. Danas je političarkama teško da se bave svojim poslom jer sve izostaje – podrška muškaraca iz njihovih političkih partija, ženska solidarnost, a ono što ih najviše čini ranjivim i ugroženim je odnos medija prema njima, ne tradicionalnih, koliko portala i društvenih mreža. Tu su, najblaže rečeno, razapete, samo zato što su žene i takav vokabular od komentara nećete nikad naći za jednog političara. Ukupno je stvoreno jedno potpuno neprijateljsko okruženje za žene u politici, ali je meni to i dalje inspirativno, da i dalje radim svoj posao, da snažim žene iz koje god političke partije se obrate za pomoć, da im dajem instrukcije, sugestije… Tu sam da tu priču jačam i da je pomažem, jer nama kao polovini populacije ne mogu odlučivati muškarci i ne treba da odlučuju, jer je prije svega, nepravedno“, kazala je Striković.

Ona je pohvalila opštinu Bar istakavši da se u sadašnjem sazivu parlamenta nalazi skoro 38% žena.

„U opštini Bar postoji onaj vrlo važan faktor koji uvijek ističemo kao prvi u redosljedu – da imate više politički aktivnih žena, a to je politička volja. Rekla bih da u opštini Bar politička volja postoji i to se može mjeriti kroz procenat odbornica, njih je skoro 38% i time je opština Bar jedna od onih koje se mogu isticati kao rijedak dobar primjer. Imate potpredsjednicu, a sa druge strane iz godine u godinu imate sve veća izdvajanja za razvoj ženskog preduzetništva. Opština Bar jeste opština koja može biti primjer dobre prakse kada govorimo o rodnoj ravnopravnosti, ali i dalje postoji veliki prostor za rad i unaprijeđivanje“, precizirala je Striković.

U okviru projekta „Rame uz rame odlučujemo, radimo i stvaramo“, u saradnji sa NVO „Melos“, snimljena su i tri podkasta o kojima je govorila novinarka Aleksandra Bojić Ivanović.

„Zajedno smo osmislili i realizovali tri podkasta koji su zasebne priče, ali predstavljaju jednu cjelinu posvećenu temama koje se odnose na rodnu ravnopravnost, na podršku, edukaciju, osnaživanje žena, ali posebno u segmentu većeg angažmana i veće vidljivosti žena u procesu odlučivanja kako u sferi politike, tako i generalno javnom životu. Što se tiče samih podkasta, u jednom su sagovornice bile predstavnice političkih partija i tu smo nekako razgovarali o njihovim motivima i o putu, bilo da se radi o njihovom angažmanu u okviru političkih partija, ali i pitanjima građanskog aktivizma. Drugi podkast posvećen je priči o rodnoj ravnopravnosti, ali sa aspekta zakonodavstva i mnogih drugih tema koje se odnose na rodno-odgovorno budžetiranje, dok je treći podkast bila lijepa i inspirativna preduzetnička priča koja je sastavni dio te linije razvoja ženskog preduzetništva koji potencira sve ove godine kako Biznis start up centar, tako i Opština Bar. Iskreno se nadam da smo inspirisali i druge da porazmisle o nekim stvarima i da promijene ugao gledanja. Po reakcijama publike mislim da smo napravili odličan sadržaj“, iskrena je bila Bojić Ivanović.

Učešće u okruglom stolu uzele su predstavnice lokalne samouprave, političkih partija, Zavoda za zapošljavanje, Centra za socijalni rad i ostalih institucija.

Projekat realizuje Nevladina organizacija Biznis start centar Bar uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Share.

Comments are closed.