Program svečanog obilježavanja Dana opštine Bar otpočeo je jutros na Topolici, u Spomen parku gdje su predstavnici Opštine, Udruženja boraca NOR i antifašista Bara, kao i Opštine Resen, odali poštu i položili vijence na spomen obilježje palim borcima NOR-a na mjestu nekadašnjeg fašističkog logora, a nastavljen polaganjem cvijeća i prigodnim govorima u Domu Revolucije.
Sjenima rodoljuba palih u Drugom svjetskom ratu poklonili su se, osim predstavnika opštine Resen i izaslanici Biograda na moru, gradonačelnica Krfa Meropi Idreu, predstavnici turskih gradova Adane i Kučukkuju, Živinica, Starog grada Sarajevo i grada Sarajevo iz Bosne, te članovi Udruženja Crnogoraca u Abaniji, Makedoniji i Istri.
Nakon polaganja cvijeća u Domu Revolucije, okupljenima su se obratili predsjednik Udruženja boraca NOR-a i antifašista Bara, Đuro Marković i predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević.
Upućujući čestitke povodom Dana grada, Marković je podsjetio na davnu 1944. godinu, kada je 24. novembra jedinica slavne Bokeške brigade ušla u Bar i oslobodila ga od okupatora i domaćih izdajnika.
“Vrijeme izbriše mnoge tragove, ali događaji koji su zadivili čitav svijet i uticali na istorijska kretanja zavrjeđuju dugo sjećanje i poštovanje. Istorija se ne zaboravlja. Velike bitke i stvarni junaci se pamte da se na njima uče generacije kako se treba boriti za dobrobit, slobodu i čast. Brojna spomen obilježja posvećena istaknutim junacima i bitkama, čije su kosti rasute širom Crne Gore i nekadašnje Titove Jugoslavije, a među njima i 885 sa područja opštine Bar, čija se imena nalaze na mermernim pločama oko nas, dali su dostojan doprinos. Nas to obavezuje na veliko poštovanje i vječno pamćenje.
U vjekovnoj borbi za slobodu, svaki pedalj naše domovine natopljen je krvlju njenih najboljih sinova i kćeri svih vjera i nacija. To je zalog kojim se niko ne može igrati. Ni političari, ni partije, ni popovi ni domaći vlastodršci, ni strani pomagači.
Nadam se da Crna Gora svenarodna, građanska, antifašistička neće doživjeti da se ruše spomenici, vraćaju tuđe crkve na lovćenske visine, da djeca u školi pred krstom kleče i ljube popovske skute, da pojedinci svake fele prekrajaju istoriju i otimaju naše nasleđe, crkve i manastire, da utru jezik crnogorski, koji je koliko pitanje vjere, toliko, i još više, tradicija i poštovanje predaka i vjekovnog oslonca države.
Ali, doživjeli smo da u najvišem Domu – Skupštini Crne Gore u predsjedničkoj fotelji sjedi četnički vojvoda koji ima tuđe državljanstvo, koji ne priznaje crnogorsku naciju, grb, crkvu i zastavu, a pod tom istom zastavom sjedi. Takođe, da se u Pljevljima na Dan opštine vijenci polažu i na četničkom groblju od strane opštinskih zvaničnika.
Svjesni smo činjenice da je u ovim teškim političkim dešavanjima, kada na državnom nivou vlast ne počiva na temeljima antifašizma, na našoj organizaciji velika odgovornost da čuva slobodu i nezavisnost Crne Gore sa svima onima kojima je Crna Gora na srcu”, rekao je Marković.
On se na kraju obratio mladim antifašistima i pozvao ih da se uključe u njihovu organizaciju, kako bi nastavili da njeguju uspomene na to teško vrijeme i svijetle likove, pa će, kako je kazao, i oni i njihova djela vječno živjeti.
Predsjednik Opštine, Dušan Raičević je izrazio posebnu čast i zadovoljstvo što je danas “na ovom mjestu kada proslavljamo 79 godina od oslobođenja našeg grada od zla fašizma, što predstavlja snažnu istorijsku vertikalu slobodarske tradicije Bara koja seže od Tuđemilske bitke, preko narodno-oslobodilačke borbe do današnjih dana”.
“Okupili smo se ovdje da odamo počast mnogobrojnim borkinjama i borcima iz našeg grada, koji su hrabro učestvovali u oslobođenju Bara. I ne samo Bara, već su svoje živote položili širom regiona i Evrope u borbi za slobodu i dostojanstvo čovjeka.
Oni su položili svoje živote da bi Bar bio grad slobode i zajedništva, da mi danas živimo u miru i blagostanju i zato im vječno hvala!
Danas u Baru svjedočimo ubrzanom razvoju grada, iz godine u godinu na svakom koraku vidimo kako on postaje sve atraktivnije mjesto za život, za rad, ali i prestižna turistička destinacija koja svojom bogatom hiljadugodišnjom istorijom nudi neponovljivi spoj različitih kultura, prirodnih i istorijskih bogatstava, pa ga sa punim pravom možemo nazvati draguljom Evrope na obalama Jadrana.
Ono što našem gradu daje poseban duh i na što smo ponosni, jeste međuetnički i međureligijski sklad. Bar je grad u kome živimo ne jedni pored drugih, već jedni sa drugima i jedni uz druge”, poručio je Raičević.
Naglasio je da je naša obaveza da generacijama koje dolaze prenesemo znanje o takvim vrijednostima i sjećanje o 24. novembru kao jednom od najvažnijih datuma u istoriji našeg grada, uz obavezu da to sa velikom pažnjom i nakolonošću njeguju i čuvaju.
“Na to nas obavezuje naša sadašnjost i naša budućnost. Imperativ je današnjeg vremena i naše generacije da se suprostavimo svim pokušajima urušavanja, ponižavanja i pokušaja revitalizacije vrijednosti koje predstavljaju vertikalu savremene Crne Gore.
Na to nemamo pravo niti želimo da ćutimo. Čvrsto i pažljivo ćemo njegovati kult sjećanja na naše heroje koji su nam omogućili da danas u slobodi proslavljamo Dan opštine i sa jednakim žarom nastavimo da radimo na intenzivnom i ubrzanom razvoju Bara koji mora da bude mjesto života, udobnosti i sigurnosti za sve njegove ljude i sve koji ga vole”, rekao je Raičević.
Još jednom čestitajući Dan opštine i Dan oslobođenja 24. novembar, predsjednik opštine Dušan Raičević je kazao “Da je vječna Crna Gora i da je vječan naš grad Bar!
Izviđački odred „24. novembar“ tradicionalno je održao svečani stroj povodom Dana opštine, a najmlađi – poletarci su položili Zakletvu i Zavjet. Novim članovima, izviđačke marame, sa kojima su simbolično primljeni u izviđače, uručio je predsjednik Raičević.