Popodnevni dio sjednice SO Bar obilježio je drugi krug rasprave o predlogu Odluke o budžetu Opštine Bar za 2024. godinu.
Odbornica Biram Bar – Biram Crnu Goru, Milena Božović je kazala da “razlog za rekordan budžet očigledno leži u prenesenim sredstvima iz tekuće godine, što znači da se nisu dobro planirala. Šteta je što sredstva nisu utrošena na vrijeme jer su u međuvremenu izgubila na vrijednosti”. Osvrnula se i na primjedbe LJE Radio Bar i Komunalnog preduzeća na nedovoljna sredstva planirana Budžetom, te zaključila da ne postoji dobra komunikacija između osnivača i ovih preduzeća kako bi ona mogla normalno da funkcionišu.
Ferida Peročević je kazala da je Građanski pokret Ura podnio amandman na Predlog budžeta za 2024 za izradu Studije izvodljivosti i efikasnosti za formiranje gradskog prevoza na teritoriji Opštine Bar: “S obzirom da Opština Bar svake godine izdvaja značajna sredstva za prevoz učenika i penzionera privatnom privrednom društvu smatramo da je neophodna izrada Studije izvodljivosti i formiranje Javnog prevoza”.
Asim Andrić je pohvalio planirani Budžet i rekao da su rasprave na Predlog takve da zaključuje da je on dobro koncipiran, jer nije bilo većih sugestija i primjedbi, a ni kroz amandmane toga nije bilo, što znači da je dobro planiran.
Jelena Dabović je kazala da je joj je žao što niko nije primijetio da u dijelu socijalnog programa imamo osnivanje Sigurne ženske kuće, što je po njenom mišljenju veoma važno, te pohvalila lokalnu upravu što je to Budžetom planirala.
Na kraju drugog kruga rasprave, sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije Opštine Bar Stefan Šušter je odgovarao na pitanja odbornika.
Predsjednik Opštine Dušan Raičević je u završnoj riječi kratko analizirao trenutno finansijsko stanje u opštini.
Budžet se, naveo je, realizuje iznad planiranih očekivanja, stepen realizacije je preko 119 odsto, prihodi se ostvaruju iznad planirane dinamike, a na to itekako utiče više faktora. Rekordno visoka inflacija u prethodnoj godini i izuzetno visoka u ovoj, utiču na sve ono što jesu ostvarenja prihoda, odnosno planiranih izdataka.
“Realizacija kapitalnog budžeta kao najvažnijeg zadatka ne ide onom dinamikom koju bismo svi mi priželjkivali. Više puta smo isticali koji su to faktori koji utiču na stepen realizacije kapitalnog budžeta. Za realizaciju kapitalnog budžeta prioritet nad prioritetima jeste rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Na današnji dan, na posebnom računu Ministarstva finansija nalazi se preko četiri miliona eura deponovanih sredstava opštine Bar koja trebaju da posluže za završetak postupaka eksproprijacije koji se sprovode preko nadležne službe za katastar i državnu imovinu. Primjera radi, za eksproprijaciju zemljišta za izgradnju nastavka Ulice dva u Ilinu, više od 12 mjeseci čekamo konačan izvještaj komisije ovog državnog organa. U međuvremenu je tri puta raspisivan tender, tek iz četvrtog pokušaja smo uspjeli da zaključimo ugovor, a još uvijek čekamo Upravu za katastar da okonča postupak i isplati naknadu za eksproprijaciju kako bismo krenuli sa ovim radovima. Nisam zadovoljnom efikasnošću kako se realizuje sve što je planirano u kapitalnom budžetu. Volio bih da se sredstva intenzivnije troše, jer su to potrebe svih nas u gradu.
Prije tri godine sam sa ove govornice govorio o neadekvatnom tretmanu sa državnog nivoa za projekte koje smo kandidovali. Drago mi je da smo posle tri godine priče došli do toga da se raspiše izvođački tender i da ćemo, nadam se, sredinom januara okončati tenderski postupak i izabrati izvođača radova koji će početi sa rekonstrukcijom regionalnog putnog pravca R 28 i time riješiti ovu izrazitu problematiku saobraćajne infrastrukture na području grada.
Kazao je da je pri kraju i revizija glavnog projekta za rekonstrukciju regionalnog putnog pravca R 28 od Virpazara preko Sutormana do Bara koji će biti apliciran prema državi Crnoj Gori sa ciljem da se rekonstruiše na adekvatan način, kako bismo ponudili alternativu Jadranskoj magistrali koja je izložena velikom saobraćajnom pritisku od Debelog Brijega do Ulcinja. Lokalna samouprava je u komunikaciji sa Upravom za saobraćaj, kako bi se razmotrila izgradnja bulevarskih saobraćajnica od skretanja za Sozinu do Šušanja, a razmatra se mogućnost rješavanja izražene problematike kroz Zaljevo i Čelugu”, kazao je Raičević.
“Što se tiče uvećanih sredstava koja su planirana za kulturu i sport, predsjednik Opštine je rekao da su to najbolji reprezenti grada. Što se ‘KK Mornar’ tiče, istina je da je ove sezone u krizi, ali smo i svjedoci njihovih rezultata u posljednjih 10 godina. Taj klub je predstavljao naše najveće zadovoljstvo i sa ponosom smo isticali da je klub ponos grada koji je znao da pobijedi ‘Zvezdu’ i ‘Partizan’, ‘Budućnost’, ‘Cedevitu’, da igra Evrokup, FIBA ligu šampiona… Tada nismo pitali koliko se novca daje. Ukoliko znamo koliko je u posljednjih pet godina uloženo sredstava, Opština nije ni približno učestvovala koliko je trebala”, kazao je Raičević i zaključio da Opština mora da pomogne da klub opstane u ABA ligi.
“Značajno smo uvećali sredstava i za sve ostale klubove i time šaljemo poruku da je Bar grad sporta”, istakao je Raičević.
Što se osnivanja Parking servisa tiče, Raičević je kazao da to nije samo želja već i potreba, i zaključio da je to način kako bi se u ovoj oblasti zaveo red.
Primorani smo da povećamo donacije privrednim društvima, jer je potpisan Granski kolektivni ugovor iz oblasti komunalno stambenih poslova između Sindikata i Vlade.bez saglasnosti poslodavca, što je stvorilo problem tim društvima. Nastojali smo da odgovorimo na sve ono što jesu potrebe potrošačkih jedinica, da uvažimo objektivne potrebe za uvećanjem istih, da planiramo jako puno sredstava za realizaciju kapitalnih projekata i radujem se svemu onome što nas očekuje u narednoj godini u dijelu realizacije kapitalnih projekata. Zabrinut jesam, jer još uvijek ne možemo govoriti o stabilnom finansijskom ambijentu u Crnoj Gori, plašim se da će i dalje stopa inflacije biti visoka, da će se zakonska rješenja mijenjati ad hoc, da nećemo imati tu stabilnost i tu mogućnost određenih projekcija i samih realizacija projekata. Ali sa ovim dokumentom sam siguran da smo na dobrom putu i da idemo u dobrom pravcu”, zaključio je Raičević.
Obrazloženje na podnijete amandmane na Budžet dali su Aleksandar Lekić, Milena Božović, Darko Janković, Branimir Lakićević, Vladimir Božović, Ferida Peročević i Milan Nešković.
Amandman odborničkog kluba Pokret Evropa sad, koji se odnosi na neophodnost trošenja predviđenih 600 hiljada eura za javnu rasvjetu na kombinovane solarne izvore napajanja, odbornici barskog parlamenta su prihvatili, kao i amandman koji se odnosi na izradu studije fekalne kanalizacije na teritoriji opštine Bar, koji je podnio odbornik Darko Janković. Jednoglasno su prihvaćeni i amandmani o izradi projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju Doma za stare, amandman kojim se planira izrada projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju podvožnjaka koji povezuje Pristansku i Željezničku ulicu, amandman kojim je previđeno proširenje saobraćajnice od kružnog toka kod Osnovne škole “Meksiko” do priključka na put R 29. Amandman odbornice Feride Peročević kojim je predložena izrada studije izvodljivosti gradskog prevoza nije usvojen. Amandman Odborničkog kluba Demokrate – UCG, kojim se predlaže izrada projekta pješačke staze duž magistalnog puta od OŠ “Meksiko” do naselja Tomba odbornici nisu usvojili, dok je jednoglasno usvojen amandman istog kluba kojim se predlaže adaptacija sportskog poligona u zahvatu DUP-a Topolica I, iza Spuških zgrada.
“Svi usvojeni amandmani, kao i oni koje je podnio predsjednik Opštine Bar, uz zaključak kojim se ovlašćuje predsjednik Opštine da sa UNDP-om može da zaključi sporazume i druge akte o finansiranju i realizaciji projekata i programa koji su od javnog interesa za lokalnu zajednicu, postaju sastavni dio Odluke o Budžetu za 2024. godinu Opštine Bar“, objasnio je predsjednik SO Bar Branislav Nenezić.
Za Predlog Odluke o budžetu Opštine Bar za 2024. godinu glasalo je 19 odbornika, 10 je bilo “uzdržanih”, bez glasova “protiv”.
Uvodno izlaganje o Predlogu Programa uređenja prostora za 2024. godinu iznio je sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije Opštine Bar Stefan Šušter.
U raspravi po ovoj tački dnevnog reda diskutovali su Milan Nešković, Darko Janković i Milena Božović.
“Iz iskustva znamo da je nemoguće da se sve ovo realizuje u narednoj godini. Smatram da je Predlog programa dobar, ali da treba da sadrži ono što se može realizovati, a ne ono što bi željeli”, kazao je Nešković.
Darko Janković je pozdravio Predlog programa i poželio da se realizuju svi pomenuti projekti, jer su svi potrebni gradu i građanima. Obaveza je, kazao je da ispratimo tok gradnje objekta za djecu sa posebnim potrebama jer se tako dugo čekalo na njegovu realizaciju.
“Pored Predloga Budžeta, ovaj Predlog je jako bitan dokument”, rekla je Milena Božović. “Godinama unazad je Program prenatrpan jednim te istim stavkama. Nisam zadovoljna dinamikom realizacije projekata u Sutomoru, te se nadam da će se planirano i ostvariti”, kazala je Božović, naglašavajući da Program treba da sadrži samo ono što se može u toj godini i realizovati.
Aleksandar Lekić je imao primjedbe na nepostojanje plana za ravnomjeran razvoj na području Bara: “Program je dobar, ali je potrebno da se definišu rokovi završetka pojedinih projekata”.
Nakon diskusije u prvom krugu, Stefan Šušter je odgovorao odbornicima na pitanja. U drugom krugu govorili su Milan Nešković i Srđan Perkolić.
Za Predlog Odluke o uređenja prostora za 2024. glasalo je 19 odbornika. Šest je bilo “uzdržano”, bez glasova “protiv”.
Predlog Programa rada Skupštine opštine Bar za 2024. godinu obrazožila je sekretarka Skupštine Anđela Vujović, a u diskusiji su učestvovali Omer Vukić, Aleksandar Lekić i Darko Janković. Za ovaj predlog je glasalo 26 odbornika, bez glasova “protiv” i sa jednim “uzdržanim”.
Nastavak 14. sjednice SO Bar planiran je za srijedu, 20. decembra, od 10 sati.