Potomci graditelja škole “Jovan Tomašević” u Brčelima, bivši učenici i mještani Brčela i Crmnice, obratili su se ministarki kulture i medija Tamari Vujović i ministarki prosvjete Anđeli Jakšić-Stojanović otvorenim pismom, kojeg su prezentovali javnosti. Prenosimo ga integralno:
“Obraćamo Vam se u vezi sa nedavnim događajem koji se desio u Brčelima, kada je izgorio konak brčeoskog manastira Sveti Nikola, koji je prethodno bila škola ‘Jovan Tomašević’ koju su podigli mještani.
Škola je bila aktivna oko 50 godina, a prestala je sa radom nakon rušenja u zemljotresu 1979. Obnovljena je, ali nije radila kao škola, jer je napravljena nova škola u Virpazaru. Inače sama Škola (prostorija u Školi) je potonji put bila u upotrebi 21. maja 2006. godine, kada se izglasavao referendum o nezavisnosti Crne Gore. Školu su preuzeli i koristili sveštenici i obližnjeg manastira Sv. Nikola. Prema informaciji od sveštenika, dobili su saglasnost od tadašnjeg ministra Miga Stijepovića. Dokument nijesmo mogli dobiti na uvid, tako da nijesmo saznali o kakvom se statusu radi (korišćenje, vlasništvo ili nešto treće).
U posjedovnim listovima postoji “stanje krajem 1967. godine“, objekat-škola nalazi na kat. parceli broj 986/1, 380 m2, vodi se kao kuća, na parceli 986, 757 m2, koja se vodi kao livada. Posjedovni list 224 katastarski srez: Barski, skupštine opštine: Bar, katastarska opština: Brčeli ‘Manastir Sveti Nikola’. Od popisnog katastra 1988. godine, kroz popisne listove crkve i manastiri kao titulari volšebno mijenjaju vlasništvo i ‘upisuju se’ na Mitropoliju crnogorsko-primorsku, što sa pravom korišćenja, što sa pravom svojine. Nijedan od ‘upisa’ nema pravni osnov, tj. nema rješenje o upisu (pravni osnov podrazumijeva zakonom predviđen osnov upisa). Kuća (škola), jer se termini zgrada, objekat itd kao novi termini koriste kasnije, upisom iz 1988. postaje porodična stambena zgrada. Očigledno je da uknjižba nekretnina, promjena kuće (koja je bila škola) u porodičnu stambenu zgradu, što nije nikad bila, a i tajna ‘predaja’ bivše škole nije zakonski način rada. Ukoliko se ispostavi da su bile nepravilnosti, onda može da se preko zaštitnika imovinsko-pravnih interesa vrati u posjed države (konkretno se odnosi na parcelu 986/1 i 986 iz Lista Nepokretnosti 267, KO Brčeli) kako bi svaka eventualna obnova škole imala svoj smisao i bila pravno utemeljena.
Kao potomci graditelja škole, bivši učenici i mještani Brčeli i Crmnice, molimo Vas da se provjeri dokument iz Ministarstva obrazovanja na koji se pozivaju svještenici, kako bi se mogle pokrenuti odgovarajuće aktivnosti. Mi smatramo, da bi bilo umjesno tražiti da se obnovi škola, ako je moguće, u obliku prije zemljotresa kada je bila na dva sprata, ako nije moguće – onda kako je izgledala nakon obnove. Obavezno po originalnom izgledu. Zatim, da se postavi ploča koja daje osnovne informacije o ovoj školi. Uzimajući u obzir da u selu više nema đaka, o namjeni neka odluči Ministarstvo, ali smatramo da dio prostora treba da bude za eventualne društvene aktivnosti kao što su glasanja, seoski sastanci, a bilo je interesovanja i za vinski dom i slične privredne aktivnosti itd. Odnosno, konak nije jedina smislena opcija”, kaže se u otvorenom pismu kojeg potpisuje jedan od potomaka graditelja škole “Jovan Tomašević” u Brčelima, bivši učenik i mještanin Brčela i Crmnice, Igor Gojnić.