Po prvi put u Baru, naši sugrađani su imali priliku da u Biznis start centru prisustvuju prezentacijama dječijih projekata i radova u oblasti programiranja, robotike i 3D štampe. Sajam mladih inovatora organizovan je u sklopu istoimenog projekta kojeg je sproveo Biznis centar. Projekat je finansiran od strane Fonda za inovacije Crne Gore u okviru programa za podsticanje razvoja inovacione kulture i organizaciju edukacija u oblastima pametne specijalizacije Crne Gore.
“Cilj projekta je da doprinese razvijanju vještina kod mladih koje su potrebne u procesu razvoja inovacija, s naglaskom na njihovoj primjeni u turizmu i poljoprivredi. Osim toga, intencija je stimulisanje i afirmacija kreativnosti i inovativnosti u obrazovanju, kroz primjenu robotike, programiranja i modelovanja i 3D štampe”, objašnjava Vesna Markoč iz Biznis start centra.
Ona ističe da veliku zahvalnost duguju Fondu za inovacije Crne Gore koji su prepoznali značaj razvoja IT vještina kod djece i mladih i omogućili im da nabave opremu, alate i materijale za potrebe kursa robotike i 3D štampe.
“S obzirom na to da je ‘Kliker školica programiranja’ u dosadašnja dva ciklusa kurseva privukla značajno interesovanje i okupila veliki broj djece, smatrali smo da je Sajam idealna prilika da se rezultati, odnosno stečena znanja, digitalna kreativnost i maštovitost naše djece pokaže javnosti”, navodi Markoč.
Na početku sajma okupljene je pozdravila direktorica Biznis centra, Ivana Tomašević, koja je predstavila cilj i iskustva sprovođenja projekta. Zatim je o značaju inovacija i digitalne pismenosti djece, kao i o iskustvima sprovođenja kurseva programiranja u Podgorici, govorio osnivač “Kliker centra” Podgorica, Mitar Moračanin. U ime Sekretarijata za sport i mlade Opštine Bar Marina Stojanović je predstavila mogućnosti podrške za mlade od strane lokalne samouprave.
Roditelji i ostali posjetioci bili su u prilici da razgledaju radove, a na kraju su mladim, talentovanim inovatorima dodijeljene diplome.
“Sadržaj Sajma je bio zaista raznolik – počev od robota koje su djeca programirala, 3D figurica i crtanja 3D olovkama i štampanja na 3D štampaču na licu mjesta, pa do prezentacija igrica, animacija, aplikacija i web sajtova koje su djeca napravila. S obzirom na to da je tema sajma bila inovacije u turizmu i poljoprivredi djeca su najveći broj radova, igrica, animacija i aplikacija napravila da budu tematski povezani sa ovim oblastima. Pokazali smo da se kroz programiranje na zabavan način može učiti i o održivoj poljoprivredi, turizmu, istoriji, geografiji…”, zadovoljna je naša sagovornica.
Braća Savić – Sergej i Novak su već dvije godine zaredom polaznici ovih kurseva. Uspješno su završili kurs App inventor u prethodnom ciklusu, dok su u ovom ciklusu završili kurs Python.
“Za mene je programiranje veliki digitalni svijet u kojem svako može da napravi svoju avanturu. Omiljena stvar koju sam do sada napravio jeste igrica o uništavanju asteroida. Smatram da bi svi trebalo da nauče programiranje, jer živimo u doba kada je tehnologija sve više zastupljena i programiranje postaje bonton. Na časovima nam je bilo veoma zabavno, a na drugoj strani sve je bilo skroz profesionalno”, navodi Sergej.
“Najviše mi se dopada App inventor jer je prilično jednostavan za učenje i sve je nekako lijepo grafički dizanirano i intuitivno. Programiranje nam dosta pomaže u školi jer učimo na koji način da pristupimo problemu i kako da ga riješimo” ističe Novak.
Sergejev i Novakov otac takođe nosi lijepa iskustva iz ove saradnje.
“Projekat je fenomenalan zato što Bar nije imao ni približno sličan sadržaj za djecu i omladinu. S obzirom da moja djeca već drugu godinu pohađaju kurs, primjećujem veliki napredak napredak kada je u pitanju logično razmišljanje. Primijetio sam da lako usvajaju nova znanja uz pratnju stručnih predavača. Iz svog iskustva vidim koliko je lakše kada neko ovako mlad, kroz igru i zabavu uđe u oblast. Iznenadilo me je koliko su naprednih oblasti u programiranju savladali na časovima”, kazao je Savić.
Iz Biznis start centra zaključuju da, iako je Sajam bio inicijativa koju su ovoga puta sproveli kroz projekat, nastojaće da ovakav vid rada sa djecom i omladinom postane redovna praksa, da barem jednom ili dva puta godišnje sugrađanima predstave kako se pametno može kanalisati interesovanje djece za digitalnim tehnologijama.