VIDEO: Adria obilježila 18 godina postojanja, u Godou izložba za osobe sa oštećenim vidom

NVO “Adria” koja se bavi osobama sa smetnjama u razvoju, obilježila je 18 godina postojanja. Zahvaljujući njenim aktivnostima, pripadnici ove ranjive kategorije stanovništva izašli su iz svojih kuća i dobili priliku da se druže, razvijaju vještine i edukuju u specijalizovanom Dnevnom centru.

Uoči Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom u Domu kulture je otvorena i izložba namijenjena osobama sa oštećenim vidom “Ljepote Crne Gore na dlanu”, u 3D formatu, sa audio vodičem i tekstom na crnom tisku i Brajevom pismu.

Od osnivanja Nevladine organizacije “Adria”, korijenito se u Baru promijenio odnos prema osobama sa smetnjama u razvoju, odnosno, ono što je najvažnije, kvalitativno se značajno poboljšao njihov život.

Lica sa psihofizičkim smetnjama izašla su iz izolacije, usamljenosti, i dobila priliku da se druže i razvijaju svoju kreativnost, zahvaljujući nesebičnom angažmanu osnivača i predsjednice te nevladine organizacije, Marte Anđelić, koja je prva, na talasima Radio Bara, javno progovorila o delikatnoj problematici osoba sa invaliditetom i otkrila da je i sama majka djeteta sa smetnjama u razvoju.

“Da bi otklonili predrasude i poboljšali život ovim licima, ona moraju biti vidljiva, moramo im obezbijediti kutak za društveni život, edukaciju i potpunu inkluziju u zajednicu. Oni su izuzetno zainteresovani i inventivni. Kada nama ponestane ideje, oni nam daju predloge što da radimo i kako da provedemo dan. Nedavno smo sadili masline, čistili dvorište i zajedno sa volonterima iz Srednje-ekonomsko ugostiteljske škole pekli kolače. Redovno imamo kreativne radionice, pravimo razne ukrasne predmete, novogodišnje čestitke, a priredili smo i likovnu izložbu sa radovima korisnika našeg Dnevnog centra”, kazala je za Radio Bar i Bar info predsjednica NVO “Adria”, Marta Anđelić.

Opština Bar i MZ “Polje”, obezbijedili su prostor u kojem svakodnevno borave osobe sa smetnjama u razvoju, ali nažalost , nedostaje kontinuirana finansijska podrška.

“Neophodno je, da uz mene, imamo jednog ili dva animatora koji bi radili sa našim korisnicima po grupama. Finansije su naš veliki problem, jer za sve to i svakodnevni rad i boravak, potrebna su novčana sredstva. Dobili smo od Opštine Bar, poslije devet godina, sredstva na osnovu konkursa za nevladin sektor, a trenutno realizujemo, uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore projekat ‘Znanjem protiv predrasuda i do inkluzije osoba sa invaliditetom’”, ističe Anđelić.

Krajnji cilj NVO “Adria” jeste multifunkcionalni centar za osobe sa smetnjama u razvoju. Marta Anđelić se nada da će Opština Bar biti prva u kojoj će, kao pilot projekat, biti izgrađen objekat za produženo stanovanje, jer nakon smrti roditelja, osobe sa smetnjama u razvoju su najčešće, u bezizlaznoj situaciji.

Ona je za svesrdnu podršku zahvalnice uručila: Opštini Bar, Radio Baru, Kulturnom centru, Branki Nikezić, PPU “Svetionik”, dr Ani Kalamperović, Izviđačkom odredu “24. novembar”, MZ “Polje”, OO Crvenog krsta Bar, Caritasu barske nadbiskupije, Domu zdravlja, Birou rada Bar, Centru za socijalni rad-Bar- Ulcinj, dr Nevenu Lekoviću i NVO “Info sport”-Miodragu Banoviću.

U ime opštine Bar, zahvalila se potpredsjednica mr Tanja Spičanović , koja je istakla da vjeruje da će lokalna uprava dati puni doprinos misiji inkluzije osoba sa smetnjama u društvo.

“Opština Bar je strateški okrenuta inkluzivnom razvoju svih kategorija stanovništva i sa tog aspekta osobe sa smetnjama u razvoju treba da budu, ne samo deklarativno prihvaćene, već aktivno uključene. Bar je poznat kao human grad koji rado prihvata sve različitosti”, istakla je potpredsjednica Spičanović.

Branka Nikezić je poželjela “Adriji” za osamnaesti rođendan, da ubrzo počnu radovi na izgradnji Centra za dnevni boravak.

“Prije osamnaest godina, Marta i ja smo svakodnevno vodile razgovore o početku rada ove institucije. Marta je tiho, ali uporno radila, i ono što je zacrtala je i ostvarila”, kazala je Branka Nikezić.

Pjesnik i humanista Rajko Joličić, u svom maniru, stihovima, pozvao je sugrađane na solidarnost i dobrotu.

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, na sceni “Godo” u Domu kulture otvorena je, u organizaciji Biblioteke za slijepe Crne Gore, izložba namijenjena osobama sa oštećenim vidom “Ljepote Crne Gore na dlanu”. Postavka je dio projekta Biblioteke, koji je podržan od Savjeta Evrope i Evropske komisije u Starzburu, u sklopu programa “European Heritage Stories”.

“U konkurenciji 84 projekta iz cijele Evrope, to je jedini projekat iz Crne Gore kojem su odobrena sredstva od 10.000 €, čime je Biblioteka briljirala među najboljim ostvarenjima iz oblasti zaštite kulturnog nasljeđa u Evropi. Izložba obuhvata 23 kulturna, turistička i istorijska znamenja Crne Gore u 3D formatu, koji su propraćeni audio vodičem,kao i kratkim tekstom na crnom tisku i Brajevom pismu. Naš cilj je bio da raznolikost i ljepotu crnogorske prirodne i kulturne baštine direktno i autentično dočaramo ukupnoj kulturnoj javnosti, a posebno licima koja zbog senzorskih ograničenja, do sada nijesu imala mogućnost da saznaju kako izgledaju prelijepi crnogorski mostovi, kulturni, istorijski i vjerski objekti”, kazao je na otvaranju izložbe Božidar Denda, direktor Biblioteke za slijepe Crne Gore.

Lijepo koncipiranu i urađenu postavku zvanično je otvorila potpredsjednica Opštine Bar, mr Tanja Spičanović.

“Mjera emancipacije i građanske osviješćenosti svakog grada, ogleda se u njegovom odnosu prema osobama sa invaliditetom . Drago nam je što je nakon Podgorice i Nikšića, ovako vrijedna izložba stigla u Bar”, kazala je mr Tanja Spičanović.

Biblioteka za slijepe Crne Gore, odnosno koordinatorka Ivana Peruničić, dobila je za ovaj projekat, u oktobru , u “Palati Evropa” u Strazburu nagradu “European Heritage Stories”.

Share.

Comments are closed.