Alković: Budućnost maslinarstva je u proizvodnji visokokvalitetnog ulja

Nakon višegodišnjeg čekanja 29. oktobra u Starom Baru je položen kamen temeljac za izgradnju kapitalnog objekta- Kuće maslina, koja će na prostoru od 1080 kvadrata biti i svojevrsni  edukativni i administrativni centar. Kroz ambiciozni projekat Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, država i lokalna zajednica će se atraktivnim zdanjem adekvatno odužiti vrijednim maslinarima, ali starosjediocima koji su sa puno ljubavi i odricanja pokrenuli maslinarsku proizvodnju i sačuvali drevne maslinjake ostavljajući ih potomcima u amanet…

U gradu pod Rumijom poznat kao istinski zaljubljenik u plemenito drvo, čovjek koji je duboko uvažavajući tradiciju, spreman i otvoren za nove ideje i savremene trendove u maslinarstvu, je predsjednik Društva maslinara Ćazim Alković.   

Koji sadržaji će karakterisati Kuću maslina?

Alković: Vlada Crne Gore, odnosno Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i opština Bar u Starom Baru realizuju za maslinare Bara i Crne Gore izuzetno važan projekat- nacionalnu Kuću maslina. Ovaj objekat će u osnovi sadržati pogon za preradu maslina, gdje će maslinari i uljari moći da uče na koji način se proizvodi maslinovo ulje, uz poštovanje evropskih standarda. Uz pogon, Kuća maslina će sadržati i dio za skladištenje i pakovanje maslinovog ulja. Važan sadržaj biće i sala za edukaciju, kako maslinara, tako i drugih poljoprivrednih proizvođača Crne Gore. Takođe, Kuća će imati i prostor za degustaciju maslinovog ulja (što je u posljednje vrijeme trend u svijetu), a crnogorski potrošači i turisti moći će da kupe vrhunsko maslinovo ulje i druge autohtone proizvode barskog kraja. 

Koliko je projekat vrijedan i ko su partneri u izgradnji objekta koji će dati dodatni podsticaj razvoju maslinarstva, ali i lokalne ekonomije?

Alković: Projekat je vrijedan skoro milion eura, a realizuje ga u ime Vlade Crne Gore i resornog ministarstva, Uprava javnih radova. Značajan partner svakako je i opština Bar, koja je za Kuću maslina ustupila građevinsku parcelu na izuzetno lijepoj lokaciji i oslobodila naknade z komunalno opremanje. Društvo maslinara Bar je aktivno učestvovalo u fazi koncipiranja sadržaja, kao i organizacije prostora. 

Projekat će imati veliki značaj i za razvoj turizma u ovom dijelu barske opštine- svjedoci smo da sve veći broj gostiju želi da obiđe drevni grad, uživa u njegovom duhu i ljepoti. Koliko strani posjetioci polažu na tradiciju i cijene li naše maslinovo ulje u mjeri u kojoj taj čuveni, za zdravlje blagotvorni nektar, zaslužuje?

Alković: Barski maslinari su shvatili da svoj proizvod- maslinovo ulje, najbolje mogu prodati kroz ponudu turistima. Barsko maslinovo ulje proizvedeno od autohtone sorte “žutica” je nadaleko poznato, pa su turisti veoma zainteresovani da uz obilazak drevnog grada, degustiraju domaće maslinovo ulje. Kada se uvjere u njegov kvalitet, žele i da ga kupe… Budućnost barskog maslinarstva je u proizvodnji visokokvalitetnog maslinovog ulja, a u plasmanu svakako pomaže i podatak da su neke od drevnih maslina starije i od 2000 godina. 

Može li se konstatovati da su se barski maslinari naposljetku priklonili savremenim tokovima u pogledu proizvodnje maslinovog ulja, poštuju li se standardi?

Alković: Društvo maslinara Bar uz podršku Ministarstva poljoprivrede i opštine Bar sprovodi kontinuiranu edukaciju kako maslinara i uljara, tako i potrošača maslinovog ulja. Svijest barskih maslinara se mijenja, svakim danom imamo sve više onih koji se odriču sakupljanja plodova se zemlje i okreću se branju maslina sa stabla. Iznova potenciram da je to osnovni preduslov da se dobije kvalitetno maslinovo ulje. Maslinari uče i mijenjaju svoje navike i u drugim oblastima maslinarstva, tako da napreduju i kada je riječ o pakovanju ulja u staklenu ambalažu, te odgovarajuće etiketiranje. Sigurni smo da se napredak u pravcu savremenog maslinarstva prepoznaje i smatramo da je za takvo stanje pored ostalog velika zasluga Društva maslinara Bar. 

Rok za izgradnju Kuće maslina je deset mjeseci aktivnog rada. U Društvu maslinara se nadaju da vremenski uslovi neće biti prepreka da se objekat koji će krasiti ulaz u starobarsku čaršiju, završi u predviđenom roku. Očekuju da će se na kraju ljeta 2020. godine barski i crnogorski maslinari dičiti modernim objekom, jer kako podvlači Alković  “biće to nacionalna Kuća maslina svih crnogorskih maslinara”.

Share.

Comments are closed.