Međunarodno udruženje književnih stvaralaca i umjetnika “Nekazano”, u saradnji sa Srednjom ekonomsko-ugostiteljskom školom, održalo je promociju knjige „Moje drugo ja“ Enese Sukić.
Pozdravljajući goste, Labud N. Lončar, predsjednik Udruženja “Nekazano” se zahvalio Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi (SEUŠ) na pomoći pri organizaciji večeri, ističući činjenicu da je autorka Enesa Sukić bivša učenica te škole. Posebno je naglasio vrlo plodnu saradnju i prijateljske odnose ove NVO sa SEUŠ-om. Napomenuo je da do te saradnje ne bi došlo da nije bilo nastavnice Valentine Lekić i njenih kolega koji su povezali “Nekazano” sa svojim talentovanim učenicima i učenicama, što je rezultiralo štampanjem dvije knjige učenika, Enese Sukić i Aleksandre Đurović, jednog časopisa i nekoliko zajedničkih književnih druženja. Objavili su i specijalni broj časopisa za književnost i umjetnost “Nekazano” br.8, u kojem su bili radovi učenika i nastavnica te škole, a štampanje je finansirao kanadski haiđin i svetski putnik Majkl Dadli, koji je zahvaljujući Lončaru bio gost književnog susreta sa učenicima škole.
U nastavku večeri, Lončar je u ulozi moderatora vodio razgovor, sa Enesom Sukić, koja je veoma živopisno pripovijedala o svom umjetničkom životu, o tome kako je došla na ideju da objavi knjigu, ističući ulogu svojih nastavnica Valentine Lekić i Mirjane Savićević. Govoreći o svom umjetničkom putu, izjavila je da je to ustvari njen život i da je sebi još kao mala postavila cilj da postane umjetnica. Enesa, pored pisanja i glume, piše pjesme, crta, programira, riječju – svestrani umjetnik!
O njenoj knjizi i radu mišljenje je dao je i barski glumac Dragiša Simović, koji je bio spriječen da prisustvuje, pa je pjesnikinja Sanela Ramadamović Softić u njegovo ime pročitala prikaz, u kojem kaže: “Baveći se pozorištem više od pola vijeka, isčitao sam mnogo dramskih tekstova i scenarija i upoznao sam dosta dramskih pisaca čiji su rukopisi završavali u fijokama i nikada nijesu objavljeni. Enesa se hrabro odlučila da svoj prvjenac ‘Moje drugo ja’ objavi i ponudi čitaocima, u čemu joj je svesrdno pomoglo Međunarodno udruženje književnih stvaralaca i umjetnika ‘Nekazano’. Na neki način sam pratio stvaralačko odrastanje ove mlade spisateljice i znam za njenu želju da upiše Fakultet dramskih umjetnosti i uvjeren sam da će u tome uspjeti. Kao što sam uvjeren da će se njeni tekstovi izvoditi u pozorištima.”
Pjesnik Mladen Banović, predsjednik skupštine Udruženja pročitao je recenziju ove knjige koju je napisao pjesnik Goran Radičević, potpredsjednik “Nekazanog”. Radičević je istakao:
“Kad sam dobio knjigu na čitanje, bio sam zabrinut da je autorka zagrizla preveliki kolač, s obzirom na njene godine, jer koristi formu koja je namijenjena scenskom prikazivanju. Nimalo lako za pisanje, a istovremeno i jedna od najstarijih formi književnog izražavanja. Nije lako kroz dijaloge ostvariti prirodan tok događaja. No, ona je to ostvarila manirom iskusnog pisca, ali i dramaturga. Kroz sedam scena ove jednočinke nenametljivo nas vodi prema kraju priče o zločinu bez zločina i, naravno, bez kazne. Kroz strahovanja, ljubavnu priču u pozadini, dovodi nas do finiša koji nije pravi kraj, već samo svršetak prvog čina. Nadamo se da će ova drama kroz nekoliko godina doživjeti i pisanje drugog, a možda i više činova. U toj nadi nam ostaje samo da je čitamo i uživamo u prvencu mlađane Enese Sukić.”
Profesorica Mirjana Savićević je govorila je o Sukićki i njenoj posvećenosti svemu čime se bavi. Slikarka, pjesnikinja, glumica, novinarka, voditeljica.
“Sve je to bila Enesa i mi se ponosimo njom. Raduje me činjenica što smo na vrijeme prepoznali njen talenat i što nam je ona pomagala u pripremi i izvođenju mnogih programa naše škole. Želim joj da nastavi sa svojim radom istom snagom kao što je to radila do sada”, kazala je Savićević.
Posebnu čar ove večeri dali su na malo neobičan način Adis Kalamperović, Andrea Karanikić i Sanja Karanikić, prijatelji mlade autorke, i sama autorka, glumeći dijelove iz Enesine knjige, što je naišlo na burno reagovanje publike. Potom su Adis, Andrea i Sanja govorili publici svoje mišljenje o svojoj prijateljici, nimalo je ne štedeći, a u pitanju su bile samo riječi hvale.
Na kraju večeri, Lončar se u ime udruženja Nekazano zahvalio gostima na posjeti, SEUŠ-u na saradnji, a mladoj autorici poželio da uskoro objavi knjigu poezije jer je odlična pjesnikinja. Onda je uslijedilo potpisivanje knjiga i tradicionalno zajedničko fotografisanje.