Konferencijom “Zaštita prava lica sa oštećenjem vida” održanom u hotelu “Sidro” Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj privela je kraju projekat “Zajedničkim djelovanjem do potpune integracije osoba sa oštećenim vidom”, koji je u proteklih 12 mjeseci realizovan uz finansijsku podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore.
U Organizaciji slijepih za Bar i Ulcinj zadovoljni su implementacijom projekta od sredstava dobijenih krajem 2018. godine. Cilj projekta bio je poboljšanje položaja osoba sa oštećenim vidom kroz stvaranje mogućnosti za aktivno i ravnopravno učešće u životu društvene zajednice putem profesionalnog osnaživanja i edukacije osoba oštećenog vida.
“Izdali smo 12 brojeva časopisa ‘Pravo na riječ’, čime smo doprinijeli informisanju kako članova, tako i osoba sa poteškoćama vida sa prostora bivših jugoslovenskih republika, Evrope i svijeta. Učinili smo da informacije koje su objavljene u dnevnoj i periodičnoj štampi budu dostupne i ovoj populaciji. Radili smo i na edukaciji članova- sproveli smo obuke za rad na računaru uz pomoć govornog softvera, obučili članove za korišćenje Brajevog štampača, a jedan broj članova smo opismenili sa Brajevim pismom. Imali smo i sedmodnevni edukativni kamp za samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa i videćeg asistenta”, istakao je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić.
Za 32 člana dodjelili su tiflo-tehnička pomagala- riječ je o govornim mjeračima krvnim pritiska, mjeračima tjelesne temperature, kao i CD plejere.
Predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava koje je finansiralo ovaj projekat nijesu prisustvovali konferenciji u Baru.
“Ne znamo razlog zbog kojeg nijesu došli. Možda su skup izbjegli jer smo mi, ali i veliki broj ostalih organizacija koje se bave problematikom osoba sa invaliditetom, nezadovoljni odlukom kada je u pitanju raspodjela finansijskih sredstava za 2019. godinu. Savez slijepih Crne Gore i nijedna lokalna organizacija (osam ih je u državi) nije podržana od strane resornog ministarstva. Nijesu podržani ni Savez paraplegičara, ni NVO Saveza i udruženja gluvih i nagluvih, civilnih invalida rata, mali broj roditeljskih udruženja koja se bave zaštitom prava osoba sa poteškoćama u razvoju…”, nezadovoljan je Joketić. On je kazao da je “nemoguće da niti jedna od tih NVO koje postoje dugi niz godina, nije napisala niti jedan valjani projekat”.
Članica organizacije i urednica audio- časopisa “Pravo na riječ” Sanja Šljivančanin zadovoljna je interesovanjem slušalaca kako u državi, tako i u zemljama regiona. Marija Božović je istakla značaj obuke za rad na računaru pomoću govornog softvera, zbog “mogućnosti kvalitetnijeg obrazovanja i bolje informisanosti”. Uz to, ona se opismenila i za korišćenje Brajevog pisma i rad na Brajevom štampaču. Muradija Ibrahimović , Ana Kalašić i Mitar Đukanović podržavaju rad udruženja i ističu značaj koju edukacije imaju u svakodnevnom životu.
“Odluku Ministrastva da ne opredijeli sredstva za naše projekte posmatram kao okretanje glave od problema sa kojima se srijećemo”, podvukao je Đukanović.
Ipak, nedostatak materijalnih sredstava neće osporiti misiju za koju se zalažu lica sa ovom vrstom hendikepa, istakao je Joketić i obećao da će oni članovi koji su prošli obuku pomoći i ostalima da se osposobe.
O zakonskim pravima osoba sa invaliditetom, prvenstveno onim koja se tiču osoba sa oštećenim vidom govorio je diplomirani pravnik Slavko Vučićević.
“Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom propisuje pravo na rad i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Države potpisnice garantuju pravo osobama sa invaliditetom na rad i zapošljavanje pod jednakim uslovima sa drugima. Propisuje i zabranu diskriminaciju po osnovu invalidnosti, a to se odnosi na pitanja vezano za sve oblike zapošljavanja. Ta lica terbaju da imaju jednaku nadoknadu za jednak rad, zaštitu i bezbjednost u procesu rada, kao i mogućnoist da se pokreću postupci zaštite prava u svim slučajevima gdje osoba sa invaliditetom osjeti da su joj prava ugrožena”, naveo je Vučićević.
On je naveo da je Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom jedan od boljih u okruženju. On je trenutno u fazi izmjena i dopuna, a taj nacrt obuhvata noveine koje su značajan napredak i po prvi put u njemu postoji definicija lica sa invaliditetom. Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić zahvalio je na medijskoj podršci Radio Baru, Bar Infu, Radiju Crne Gore, TV Koroni, Radio Svetigori i dnevnim listovima Pobjeda i Dan.