“Generator B” je projekat čiji su nosioci Opština Bar i NVO URBAR, a koji se bavi urbanom sredinom grada Bara. Djelovaće kao akupunktura grada, na mjestima kao što su javne površine kojima nedostaje sadržaj, unutrašnja javna dvorišta između objekata, nedovoljno opremljeni komunalni prostori, odnosno mjesta velike frekventnosti koja su tačke svakodnevnog života građana.
Tamara Marović, članica URBAR-a, kaže da im je cilj oplemeniti i aktivirati javne prostore, osmisliti im funkciju kako bi se aktivno koristili od strane lokalne zajednice, dati im dizajnerski pečat i od njih stvoriti reperne tačke po kojima ce Bar postati prepoznatljiv u zemlji i regionu.
POBJEDA: Kako ste došli na ideju o uređivanju javnih prostora u gradu?
MAROVIĆ: Naša organizacija je i osnovana u cilju djelovanja na nivou grada. Izložbama na javnom prostoru i urbanim instalacijama koje smo kreirali u ranijem periodu, zapravo smo se bavili akupunkturom i održivim razvojem grada, pa je ovo stepenik više u ostvarivanju naših ciljeva. Ovo je koncept koji je u svijetu poznat, prihvaćen i primjenjivan kao dobra praksa razgovora o gradu, interakcije stanovništva i institucija i povratka građana u parkove i otvorene javne površine u vremenu brzog načina života i digitalnih tehnologija.
POBJEDA: Na koji način mislite da će projekat da ima uticaja na sam grad?
MAROVIĆ: Vjerujemo da zanemareni javni prostori mogu biti transformisani u ključne tačke u kojima grad kuca u ritmu zajednice i aktivizma unutar susjedstava, pa ce ovi oplemenjeni prostori imati veliku upotrebnu, socijalnu i ekološku vrijednost.
POBJEDA: Koliko ce “Generator B” biti značajan sa socijalnog aspekta?
MAROVIĆ: Projekat će pružiti ne samo efektivnu strategiju kreiranja i održavanja otvorenih prostora u zajednici, već će, zahvaljujući kreativnom pristupu predstavljati efikasan način rješavanja nekih od problema gradskog života, kao što su izolacija i socijalna isključenost.
POBJEDA: Da li ce građani imati mogućnost da se uključe u kreiranje javnog prostora?
MAROVIĆ: Ključno je učešće građana u ovakvim projektima, jer je cilj jačanje lokalnog identiteta i osjećaja pripadnosti zajedničkom mjestu. Uređeni prostor treba da živi nakon realizacije, da se čuva i tretira kao sopstveni dom. Iz tog razloga, odabir lokacija će se vršiti u dijalogu sa korisnicima prostora, tako da se zadovolje različite ciljne grupe građana, od djece i omladine, preko umjetnika, rekreativaca i starijih ljudi, do povremenih posjetilaca – turista.
NVO URBAR (Urbanizam i arhitektura grada) je organizacija koju čini tim mladih arhitekata, okupljenih oko ideje o stvaranju bolje urbane sredine. Cilj djelovanja je promovisanje pravih vrijednosti u oblastima arhitekture, urbanizma, dizajna, prostornog planiranja, vizuelnih umjetnosti, kulture, zaštite životne sredine kao i razvoj civilnog sektora.
Svi članovi su tokom studija bili učesnici brojnih izložbi i radionica, dok su kao URBAR osvojili više nagrada na konkursima. Svoje brojne projekte su predstavljali i u svojstvu predavača na konferencijama, a urbane instalacije su se izdvajale kao prepoznatljiva slika u gradu.
URBAR tim čine: Miloš Gačević, Tamara Marović, Andrea Pajković, Nataša Janković, Gavrilo Vuković, Saša Đurišic, Miloš Bukilić i Lara Dabanović.