U konferencijskoj sali hotela “Princess” danas je održan seminar pod nazivom “Uloga i značaj standardizacije u funkciji mikro, malih i srednjih preduzeća“, realizovanog u okviru projekta „Povećanje kapaciteta institucija nadležnih za karbonizaciju i implementaciju EU zakonodavnog okvira u oblasti konkurentnosti i inovativnosti“. Projekat je finansiran je od strane Evropske Unije preko EP godišnjeg projekta 2020.
Učesnicima se obratila Sanja Mitrović, sekretarka Sekreterijata za lokalni ekonomski razvoj u Opštini Bar. Ona je istakla da je Opština Bar ostvarila dobru komunikaciju i saradnju sa Institutom za standardizaciju Crne Gore. Objasnila je da su dogovorili niz aktivnosti kada je u pitanju informisanje lokalnih privrednika o uvođenju standarda na lokalnom nivou.
„Ono što je veoma značajno, kada govorimo o standardima je bezbjednost usluga i proizvoda koji se plasiraju na tržište. Upravo to nam je i cilj – da pomognemo svima da standardizuju proizvode i usluge, da uvedu međunarodne standarde u njihovo poslovanje, jer onda ne postoje granice i mogu mnogo šire da plasiraju svoje proizvode i usluge“, objasnila je Mitrović.
Direktor Instituta za standardizaciju Crne Gore, Zoran Glomazić, kazao je da Institut za standardizaciju Crne Gore, pored osnovne djelatnosti koja se sastoji od pripreme, donošenja, preispitivanja i povlačenja crnogorskih standarda, već duže vremena kao prioritet u radu ima i popularizaciju standarda u cilju unapređenja poslovnih performansi kod mikro, malih i srednjih preduzeća.
„U cilju približavanja ove problematike što većem broju korisnika izradili smo dokument pod nazivom ’Vodič kroz principe QMS-a za mikro, mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori’, koji možete pronaći na našem zvaničnom sajtu“, naglasio je Glomazić.
On je istakao da uvođenjem standarda, preduzeća mogu jasno definisati procese, standarde i procedure, što rezultira kvalitetnijim proizvodima i uslugama, kao i da usklađivanje sa standardima omogućava mikro, malim i srednjim preduzećima da budu konkurentna na tržištu.
U ime Instituta za standardizaciju Crne Gore na seminaru je govorila i Marina Jevrić, koja se zahvalila Opštini Bar na podršci i pomoći u organizaciji. Prema njenim riječima ovaj dogadjaj ima dva motiva.
„Prvi se odnosi na pružanje informacija crnogorskim preduzetnicima i privrednicima o koristima koje standardi donose mikro, malim i srednjim preduzećima, poslovnim potencijalima i prilikama koje se otvaraju MMSP koji u poslovanju primjenjuju standarde, značaju standardizacije u trgovini, uklanjanju tehničkih barijera u trgovini, predstavljanju primjera dobre prakse MMSP u Sloveniji, koji su nakon implementiranja standarda u poslovne sisteme unaprijedili svoje poslovanje.Drugi motiv je promocija samog Vodiča koji je kreiran na način da se preduzetnicima u Crnoj Gori prezentuje ’Sistem upravljanja kvalitetom’, kazala je Jevrić.
Ona je istakla da ne treba zanemariti ni činjenicu postojanja i drugih privrednih aktivnosti, ali i da je otvorenost crnogorskog tržišta i privlačnost ukupnog privrednog ambijenta doprinijela da u Crnoj Gori imamo sve veće prisustvo inostranih kompanija, koje svojim biznis aktivnostima uspostavljaju nove poslovne standarde zbog čega preduzeća moraju uvoditi standarde da bi izdržali konkurentske izazove na na domaćem tržištu. U Crnoj Gori je trenutno aktivno/registrovano 31216 privrednih društava čiji su osnivači strana pravna ili fizička lica.
Posebnu pažnju privukla je Emilia Bratož, ekspert na području standardizacije i tehničke legislative na evropskom nivou za prihvatanje što više legislative i standarda, da bi se to primjenilo kod proizvodnje tehničkih proizvoda i usluga, da bi se koristili i prodavali na unutrašnjem evropskom tržištu. Ona je danas govorila malo više o tome kakvi su zahtjevi stavljanje na unutrašnje tržište tehničko zahtjevnih proizvoda koje se označavaju sa CE znakom, a dotakla se i usluga na području turizma, pripreme nekih prehrambenih proizvoda, a na kraju je istakla i nekoliko zaključaka o upotrebi mikro, malim i srednjim preduzećima.