LJE Radio Bar za dodjelu 13-julske nagrade za životno djelo predložio je pjesnika, novinara i humanistu Rajka Joličića, u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva.
Rajko Joličić, pjesnik, novinar, glumac, satiričar i humanista. Rođen je 1947. godine u selu Krnjice, na obali Skadarskog jezera.
Rajko Joličić je kompletnim svojim radom i djelovanjem obilježio vrijeme u kojem živi, a njegovo djelo je prepoznatljivo i trajno dobro Crne Gore, koje doprinosi njenoj afirmaciji u kulturno-istorijskom kontekstu.
Objavio je više od 30 knjiga poezije, priča, humora i satire za djecu i odrasle.
Njegove pjesme o svakom kraju Crne Gore, sa svim njegovim karakteristikama, posebnostima i kulturno – istorijskim obilježjima, muzički su obrađene i izvode se širom svijeta, čime je dao nemjerljiv doprinos popularizaciji i afirmaciji naše države i njenih kulturoloških posebnosti. Dovoljno je reći da je autor pjesme “Niđe nebo nije plavo kao iznad Crne Gore”, koja je postala nezvanična himna naše zemlje, duboko involvirana u srca ljudi , koja se izvodi na svim domaćim i međunarodnim festivalima, i koja će, uz sve druge brojne njegove pjesme, posvećene svakom kraju Crne Gore, (“Pod Ostrogom”, “Sa izvora vidrovana”, “Na Ljubotinju”, “Kraj Cetinja”, “Lješanska pjesma”, “Tvrdi kamen Katunske nahije”, “Jovan i Jelena”, “Starobarske meraklije”, “Pjesma Mrkojevića”, “Vratiću se u Šestane”, “Dajte vina crmičkoga”, “Cucka jeka”, “Medun – vječno vrelo istorije”, “Na Mojkovcu”, “Srećno bilo, Gusinjani”, “Ja se vraćam u Petnjicu”, i brojne druge, o svim specifičnostima i svakom crnogorskom krajoliku, ostati trajna legitimacija i kulturološko dobro. Njegove pjesme pjevali su i pjevaju Ljubo Ševaljević, Zdravko Đuranović, Žuti Serhatlić, Igor Đurović, Merima Njegomir, Ana Bekuta, Marinko Rokvić, Klapa KUD Jedinstvo, Slobo Kovačević, Nikola Bušković…
Autor je himni Koštanjijade u Ostrosu, Festivala vina i ukljeve na Virpazaru, Maslinijade u Starom Baru, Festivala borovnice u Plavu.
Rajkovo stvaralaštvo i rad obilježio je humanistički pristup na svim poljima djelovanja – književnosti, novinarstvu, civilnom sektoru. Dobrovoljni je davalac krvi, za što je dobio priznanje Ministarstva zdravlja Crne Gore (za doprinos u oblasti dobrovoljnog davalaštva krvi), kroz svoju NVO “SOS za planetu”, zalaže se za zdravu ekološku sredinu i zaštitu prirodnog blaga Crne Gore.
Kao radio novinar nemjerljivo je doprinio razvoju i unaprjeđivanju poljoprivredne proizvodnje (kultna emisija “Selu u pohode”) kao strateške privredne grane, odlazeći u svaki kraj Bara i Crne Gore, snimajući pozitivne primjere očuvanja naših sela i povratka poljoprivredi, za što je dobio nagradu na Festivalu Radijskog stvaralaštva Crne Gore.
Čitav njegov život obilježilo je druženje sa djecom, pišući poeziju za njih, radeći emisiju “Mali, veliki”, u kojoj promoviše dječje talente, kao i kroz ulogu Djeda Mraza, koji svake godine obiđe sve škole i vrtiće, ali i brojne porodične domove, donoseći radost djeci.
“Moj je tata kapetan”, “Tata vozi sporije”, “ Dobro jutro rodni grade”, “Alo, teta roda”, Tata poljubi mamu, samo su neke od pjesama za djecu koje su dio svakog dječjeg festivala i dječjeg programa na svim radijskim i TV stanicama.
Na sve devijantne pojave u društvu konstantno ukazuje kroz svoje književno stvaralaštvo, novinarski rad i angažman u civilnom sektoru.
Sedamnaest puta je preplivao Skadarsko jezero, kako bi digao glas, animirao javnost i nadležne institucije da zaštite ovo nacionalno blago, koje je sve više ugroženo, posebno njegov riblji fond, odnosno zaštitu životne sredine uopšte.
Zbog svega toga, nosi epitet “renesansnog čovjeka”, čiji je angažman snažno obilježila ljubav prema ljudima, širenje ideje mira i tolerancije. U svojim pjesmama i pričama čuva od zaborava najljepše primjere humanosti i čovjekoljublja kojima se ponose Bar i Crna Gora. Njegove knjige doživjele su brojna izdanja, između ostalih “Molitva nad Balkanom” (pet izdanja), “Priče ispod Stare masline” (tri za tri godine), zbirka pjesama za djecu “Tata, poljubi mamu” (šest izdanja).
Između ostalih, dobitnik je nagrada:
Međunarodnog festivala “Stara maslina” za sveukupno stvaralaštvo za djecu i mlade, Nagrade Oslobođenja Bara “24. Novembar” Međunarodne nagrade “Nadži Naman” u Libanu, Zlatne plakete Crvenog krsta Crne Gore.
Napominjemo da je Rajko Joličić na kraju profesionalnog puta, pri čemu je i njegovo zdravstveno stanje ozbiljno narušeno, te smatramo da bi i tu činjenicu trebalo cijeniti, i za života mu se zahvaliti za sveukupno djelo koje ostavlja Crnoj Gori, navodi se u obrazloženju koje potpisuje direktor LJE “Radio Bar” doo, mr sc Ivan Jovović.