Sinoć je na Ljetnjoj pozornici Starog grada organizovan događaj pod nazivom “Solidarnost ne poznaje granice”, povodom Svjetskog dana izbjeglica. Organizator je bila Građanska alijansa, uz podršku UNHCR, u okviru projekta “Pružanje pravne pomoći tražiocima azila, licima sa odobrenom međunarodnom zaštitom i licima u riziku od apatridije u Crnoj Gori”.
Programski direktor Građanske alijanse, Milan Radović je istakao kako je danas “rekordnih 120 miliona izbjeglica širom svijeta”, što vrlo jasno ukazuje na alarmantno stanje. “Želim da podsjetim javnost da su izbjeglice vrlo ranjive grupe, koje vrlo često ne poznaju jezik, nijesu upoznate s procedurama zemalja u koje dolaze, a često ne posjeduju ni lična dokumenta i nemaju imovinu sa sobom. To sve iziskuje osjetljivost pri radu sa njima. Zato vas sve pozivam da pokažemo da solidarnost ne poznaje granice. Pokažimo humanost, razumijevanje i pomoć prema onima koji su napustili svoje domove, i pružimo im priliku za novi početak”, kazao je Radović.
Prema riječima šefa kancelarije UNHCR u Crnoj Gori, Žan Iv Bušardija, Crna Gora sa ponosom održava već više od 30 godina tradiciju politike otvorenih vrata za izbjeglice iz cijelog svijeta. Iskoristio je priliku da potvrdi najveću zahvalnost UNHCR za posvećenost naše zemlje zaštiti prisilno raseljenih lica bez državljanstva: “Želio bih da istaknem važnost inkluzije unutar lokalne zajednice. Srdačna solidarnost koju demonstriraju građani Bara i njihovo prihvatanje izbjeglica stvara okruženje u kojem svako, bez obzira na porijeklo, može pronaći osjećaj pripadnosti.”
Ministarka rada i socijalnog staranja u Vladi CG Naida Nišić govorila je o trenutnim programima i inicijativama usmjerenim na poboljšanje integracija izbjeglica: “Ponosni smo na našu tradiciju, gostoprimstvo i solidarnost koja se vidi kroz prilagođavanje zakonodavnog okvira Crne Gore, ujedno i realizovanjem brojnih programa i aktivnosti koje smo pokrenuli kako bismo izbjeglicama omogućili dostojanstven i bezbrižan život. Ne smijemo zaboraviti da su iza svake statistike ljudi sa svojim pričama, nadama i snovima. U ime Ministarstva rada i socijalnog staranja želim da izrazim duboko poštovanje prema svim izbjeglicama širom svijeta, i želim da poručim svim izbjeglicama u Crnoj Gori da nijesu sami”.
Po riječima državnog sekretara MUP-a, Petra Koprivice, “izbjeglice napuštaju svoje domove jer nemaju drugog izbora”.
“Naš izbor je bio i biće da im pružimo zaštitu i stvorimo uslove da se uključe u društveni, kulturni, privredni i svaki drugi život jer je to ono što njima pripada, a na nama je da se potrudimo da im u skladu sa raspoloživim kapacitetima to i omogućimo. Posebno me raduje što upravo sa ovog mjesta iz grada u kojem sam odrastao, a koji je primjer međuvjerskog i međuetničkog sklada mogu da pošaljem ove poruke. Bar je simbol zajedništva i solidarnosti, te je stoga idealno mjesto da iskažemo našu podršku izbjeglicama.”
Branislav Nenezić, predsjednik Skupštine Opštine Bar, s ponosom je naglasio da je naš grad uvijek raširenih ruku i otvorenog srca prihvatao sve one kojima je bila potrebna pomoć i da smo u okvirima naših mogućnosti, a zajedno s međunarodnim partnerima pokušali da učinimo sve da se osjećaju kod svoje kuće.
“Ono što mogu istaći jeste da je lokalna uprava uvijek spremna da u okviru sopstvenih kapaciteta bude podrška i da u saradnji sa međunarodnim partnerima sprovede niz aktivnosti kako bismo danas u prvom redu izbjeglicama iz Ukrajine omogućili da koliko-toliko nastave živote normalnim tokovima, da školuju djecu, do momenta kada će se rat završiti i kada će se bezbjedno moći vratiti domovima”, kazao je Nenezić.
Događaj je uljepšao bogat kulturno umjetnički program, a prikazana je i video priča o životima izbjeglica na teritoriji grada Bara pod nazivom “Sigurna luka”. Produkciju je podržao UNHCR kroz ugovor o partnerstvu na projektu. Prisutni su takođe mogli uživati u izložbi slika “Mir kroz umjetnost – Likovni odjek prošlosti”. Likovni radovi koji su izloženi djela su srednjoškolaca i studenata likovne umjetnosti. Autori su inspiraciju tražili kroz aktivnosti projekta “Inicijativa tranzicione pravde kroz obrazovanje i umjetnost” koji inicijativa mladih za ljudska prava implementira u sklopu podrške EU izgradnji povjerenja Zapadnom Balkanu koji finansira EU, a sprovodi program UN za razvoj.