Nijesi sama i u Baru

Bar je odnedavno bogatiji za NVO Ženski centar “Nijesi sama”. Ova NVO je sprovela anketu u Baru, Nikšiću i Podgorici, sa ciljem da istraži kvalitet života žena u našoj zajednici, kao i rasprostranjenost i prirodu nasilja.

Ljiljana Grgić, predsjednica ove NVO, objašnjava da je u anketi učestvovalo 245 žena iz različitih starosnih grupa, obrazovanja i različitog socioekonomskog statusa.

“Pitanja koja smo postavljale u prvom redu odnosila su se na kvalitet života žena u našoj zajednici i rasprostranjenost i prirodu nasilja. Od ukupno četrnaest pitanja, prvo se odnosi  na to koliko su žene ekonomski nezavisne. Na to pitanje, većina žena – 67 posto, odgovorila je da je ekonomski nezavisna. Na ovo pitanje pozitivno su odgovorile žene koje rade, mada to ne znači da je to dovoljno da bi se živio neki normalan život” smatra naša sagovornica.

Ipak, kada je riječ o imovini, 65 odsto žena je reklo da nema imovine na svoje ime. Većina žena, prema ovoj anketi, izjasnila se da želi da radi.

Na pitanje koje se odnosi na to koliko vremena posvećuju radu na sebi, 68 posto žena smatra da dovoljno vremena posvećuje sebi.

Na pitanje “Da li ste zadovoljni životom i da li bi nešto mijenjali”, 65 odsto žena je odgovorilo da bi mijenjalo nešto u životu.

Po ovoj anketi, većina žena u ova tri grada ima hobije – čitaju knjige, šetaju, plešu.

Na pitanje da li su opterećene obavezama u porodici odgovor je pozitivan u 47,5 odsto slučajeva.

 “U većini slučajeva, to su žene koje su udate, imaju muža, porodicu, posao” ističe naša sagovornica.

66,94 odsto žena pozitivno je odgovorilo na pitanje da li su podržane od svoje porodice, “ali u prvom redu od svoje matične porodice: majke i oca, zatim djece i na kraju supruga”.

Na pitanje “Da li ste ikada doživjeli bilo kakav oblik nasilja”, gotovo 47 odsto žena odgovorilo je pozitivno.

“Većina je doživjela fizičko nasilje, a svako drugo nasilje – fizičko, verbalno, mentalno, vuče ka fizičkom nasilju” ističe Grgić, dodajući da nasilje u prvom redu ostavlja probleme u porodici, pogotovo na djeci, jer niko nije svjestan koliko u takvim porodicama djeca pate.

Ona ističe da, na žalost, djeca usvajaju takve modele ponašanja, pa se nasilje samo kopira i ponavlja.

“Nadam se da ćemo se mi angažovati, kao organizacija koja je nova u Baru i ponešto promijeniti. Osobe koje čine ovu organizaciju bile su volonteri dugi niz godina i upoznate su sa tim problemima. Maksimalno ćemo se truditi da povećamo kvalitet života žena u našoj zajednici. U prvom redu, da se smanji nasilje, pogotovo u porodici, naravno u saradnji sa institucijama” apostrofirala je Grgić.

Ona objašnjava da su žene koje su anketirane u Baru, Ulcinju i Podgorici “bile prijatno iznenađene i zadovoljne što ima neko nešto da ih pita u vezi nasilja, jer nije dovoljno samo pričati na medijima i pisati u novinama, treba nešto i lično da se uradi, da osjetite i čujete kakve one imaju probleme”.

Ono što je indikativno i što je negdje crveni alarm, ističe naša sagovornica, je odgovor anketiranih na pitanje da li zajednica pruža dovoljno podrške i ženama. Čak 76,33 odsto žena odgovorilo je negativno, “što je signal i ukazuje da svi treba da se potrudimo da se takvo stanje promijeni”.

Share.

Comments are closed.