Gošća emisije “Sunčanom stranom ulice” bila je menadžerka za promotivne aktivnosti u Turističkoj organizaciji Bar, mr Nikoleta Nikčević.
RB/BI: Nikoleta, iako, možda, još uvijek nije pravo vrijeme za ozbiljan finalni rezime, s obzirom da je septembar mjesec koji brojni turisti biraju za odmor, kakva je generalna ocjena ljeta 2024?
Nikčević: Kao što ste i rekli, septembar još uvijek nije vrijeme za finalnu restrospektivu, ali definitivno jeste za utiske koje nose jun, jul i avgust. Ono što možemo reći za ovogodišnju sezonu, jeste da je počela ranije. Upravo veliki hotelski kapaciteti kao što je „Pearl Beach“ su otvorili svoje hotele već 8. aprila. Hotelski kapaciteti su u kontinuitetu bili puni, i može se reći da je naša hotelska privreda zaista zadovoljna turističkom sezonom. Manji pad bilježimo kada govorimo o gostima koji su boravili u privatnom smještaju – dešavalo se da, u odnosu na uporedni period prošle godine, bude za nekoliko procenata manje turista. Avgust je bio zadovoljavajući, a septembar bi, prema informacijama koje dobijamo od hotelijera, trebalo da odlikuje dobra popunjenost kapaciteta. Ono što je karakteristično za septembar, jeste da tada uvijek dolaze visoko platežni gosti. Vrlo često zamjerka izdavalaca privatnog smještaja i hotelijera je da su gosti ponekad malo slabiji potrošači od onog što bi očekivali. Ipak, upravo septembar i oktobar, dovode one turiste koji imaju malo veću platežnu moć.
RB/BI: Koliko turista od početka godine je odabralo Bar za destinaciju na kojoj će uživati na suncu, moru ali i ostalim zanimljivim sadržajima koje naš grad nudi?
Nikčević: Prema podacima koje dobijamo od MONSTAT-a, barsku opštinu je posjetilo 131.764 gosta, što je za 11 posto manje u odnosu na prethodnu godinu. Ostvarili su 1.126.000 noćenja, što predstavlja smanjenje u odnosu na prethodnu godinu. To su podaci zaključno sa julom. Naravno, ovo se odnosi registrovane goste. Podaci se dobijaju od Turističke organizacije Bar, od stanodavaca koji su prijavili svoje goste i od hotelijera. Moramo imati u vidu da veliki broj izdavalaca, nažalost, ne prijavi goste, pa samim tim te turiste nemamo u evidenciji. Napraviću malu digresiju na moje prethodno izlaganje. Imajući u vidu da smo prošle godine imali veliki broj Ukrajinaca i Rusa, koji su u jednom momentu stvorili zaista nerealnu sliku o brojnosti posjetilaca, jer smo ih poistovjećivali s turistima. Upravo jedan dio smanjenja broja gostiju je i refleksija toga.
RB/BI: Pozabavimo se još malo statistikom – koliko gostiju je odlučilo da boravi u hotelima, a koliko njih se opredijelilo za privatni smještaj?
Nikčević: Prema poslednjem brojnom stanju, koje je urađeno 8. septembra, u hotelima boravi 4.775 gostiju, što je za 26 procenata više nego u istom periodu lani, u odmaralištima je 180 turista, što je za 68% više u odnosu na uporedni period, dok u privatnom smještaju odmara 7.000 turista, što je za jedan procenat manje u odnosu na isti period prošle godine.
Turistička organizacija Bar je, u saradnji sa IT kompanijom „Oblak“, razvila elektronsku aplikaciju za prijavu boravka preko koje svi izdavaoci smještaja mogu sami da prijave goste, bez odlaska u turističko-informativne biroe. Aplikacija je jednostavna za korišćenje i potpuno besplatna. Obračun i plaćanje se vrše automatski, putem kreditne kartice. Elektronska aplikacija je umnogome olakšala prijavu boravka gostiju i naplatu boravišne takse. Izdavaoci smještaja mogu iz udobnosti svoga doma da registruju goste, bez čekanja u redovima. Gosti imaju mogućnost dostavljanja potvrde o prijavi direktno iz aplikacije na svoju e-mail adresu, ili putem aplikacija Viber i WhatsApp u pdf formatu.
RB/BI: Šta pokazuje taj preliminarni presjek kojeg ste, sigurna sam, već uradili? Uspijeva li Bar, grad na dvije čarobne obale, da odgovori izazovima savremenog turizma? Zahtjevi i ciljevi iz godine u godinu postaju sve obimniji.
Nikčević: Imajući u vidu da je naš slogan „Bar na dvije čarobne obale“, jednako promovišemo morsku i jezersku obalu. Na jezerskoj strani sezona traje duže, počinje ranije, traje do kraja novembra. Pored toga jednako promovišemo zaleđe – Ostros, kestenove šume, gdje je izgrađena panoramska ruta, tako da smo povezali dvije čarobne obale. Aktivno promovišemo avanturistički i aktivni turizam, jer upravo su to segmenti ponude koji se mogu upražnjavati mimo perioda glavne turističke sezone. To iz razloga što je u špicu sezone infrastruktura izuzetno opterećena jer je činjenica da je kupališni turizam prioritetni razlog dolaska turista u barsku opštinu. Ipak, želimo da pored te vrste pasivnog turizma, promovišemo i aktivni turizam, zato što zaista imamo jako diversifikovanu i razvijenu ponudu u tom segmentu.
RB/BI: Turistička organizacija Bar je već dugi niz godina prepoznata kao organizacija koja na crnogorskom primorju osmišljava i realizuje brojne manifestacije kulturnog, zabavnog, promotivnog karaktera. Podsjetimo koje su to i kažite mi da li su u tom segmentu ispunjena očekivanja turističkih poslenika, ali i gostiju?
Nikčević: Trudili smo da pratimo upravo ono što naša turistička privreda želi od Turističke organizacije, pa smo na tom fonu i prošle i ove godine organizovali brojne manifestacije u turističkim mjestima Veče Šušanja, Noć Velikog pijeska, Spičansku noć, zatim koncert u Čanju.
Tradicionalna manifestacija „Ljeto sa zvijezdama“ je i ove godine zabilježila veliku posjećenost. Tokom ljeta smo, u saradnji sa hotelom „Pearl Beach“ organizovali „Crnogorske večeri“, gdje su upravo proizvođači vina, maslinovog ulja, rukotvorina, suvenira, imali priliku da predstave gostima proizvode i to je bilo jako uspješno. Tokom zime smo, prepoznajući veliki potencijal koji ima Gaming i Gaming industrija, organizovali festival u gejmingu. Podsjećam da je gejming industrija veća od filmske i muzičke industrije zajedno i mi to želimo iskoristiti još jedan vid predstavljanja naše destinacije. To nas je motivisalo da započnemo organizaciju gejming događaja. U maju je, organizovan Montenegro Future festival gaming Summit, koji je predstavljao najveći gejming festival u ovom dijelu Evrope. Tome u prilog govori činjenica da je samom otvaranju prisustvovao Saudijski princ Faisal bin Bandar bin Sultan koji je ujedno predsjednik Gaming federacije, što govori o značaju za promociju turizma i investicija. Procijenili smo da je ovo još jedan od načina da se uvežu i predstave svi turistički potencijali koje barska opština posjeduje. U periodu predsezone smo pomogli organizaciju brojnih sportskih manifestacija. Uvezali smo kompletnu turističku ponudu sa ciljem da i posredstvom sportskih manifestacija promovišemo našu opštinu i popunimo smještajne kapacitete. U predsezoni smo organizovali Dječje vikende, tokom koji su mališani uživali u sadržajnom programu. Predstoje nam tradicionalne manifestacije Koštanijada, Maslinijada, Festival vina i ukljeve, u saradnji sa mjesnim zajednicama i domicilnim stanovništvom, iz godine u godinu podižemo na sve veći nivo. Prošle godine smo prvi put organizovali Starobarsko veče. Manifestacije su dio turističkog proizvoda, koje u mjesecima kada nije špic sezone, dovode turiste u naš grad, makar na vikend.
RB/BI: Dileme nema, Bar ima sve predispozicije da bude najatraktivnije mjesto na crnogorskom primorju i šire, s obzirom na prirodne potencijale i snažan investicioni zamajac, ali i sve one prelijepe sadržaje koji su možda decenijama bili zanemarivani, a u poslednje vrijeme su izbili u prvi plan. Kako u nekoliko rečenica predstaviti Bar?
Nikčević: Turizam jeste doživljaj, emocija. Ukoliko uspijete da prenesete taj utisak na potencijalnog gosta, on će sigurno doći. Važno oruđe u tom predstavljanju je priča, pored video materijala i promotivnih brošura. Bar je grad na dvije čarobne obale, zaista smo bogatstvo raznolikosti – od regiona Skadarskog jezera, Starog Bara, zatim Ostrosa, kestenovih šuma, maslinjaka, bogate istorije, kulturno-istorijskih dobara, veliki broj sunčanih dana, u malom prostoru imamo jako puno toga da ponudimo. Nadovezaću se na ono što ste maloprije pomenuli – investicioni aspekt koji odlikuje prethodne dvije, tri godine. U realizaciji su upravo veliki investicioni projekti koji podrazumijevaju izgradnju hotela visoke kategorije, kao što je „Amma resort“ u Čanju, zatim rekostrukcije hotela „Inex Zlatna obala“, „Korali“, izgradnja hotela „Madam Palace“ u Dobroj Vodi, hotel „Liko Soho“ u samom centru grada. U samom jezgru Virpazara je otvoren hotel „De’Andros“ koji će raditi tokom čitave godine. Sve su to pokazatelji da se Bar razvija i živi tokom čitave godine.
RB/BI: Inicijativa da se iskoriste potencijali zaleđa je u praksi zaživjela na način što je Bar postao destinacija koja nije prepoznata isključivo po plažama, moru, suncu, šetalištu. Aktivni turizam, seoski turizam, promocija zaleđa daju više nego odlične rezultate. Šta je posebno aktuelno bilo ovog ljeta?
Nikčević: Ovog, kao i prethodnog ljeta zaista je, na iznenađenje možda i naših sugrađana, aktuelan bio kanjoning. TO Bar planira da se ozbiljno pozabavi tim pitanjem u smislu izgradnje infrastrukture kao podrška toj atraktivnoj ponudi. Takođe, džip-ture od Lisinja ka Rumiji i do Starog Bara su jako aktuelne, a tu ponudu su upražnjavali čak i gosti sa kruzera. U saradnji sa Planinarskim klubom „Rumija“ TO Bar radi na održavanju preko 20 pješačkih staza (sa tendencijom povećanja), dugih preko 200 km. Radimo turističku signalizaciju, jer je veoma važno da pješačke staze budu označene, da bi se ljudi lako snalazili. TO Bar nekoliko puta godišnje organizuje pješačke ture koje su jako posjećene i to je dobra prilika da se sugrađani upoznaju sa bogatstvima kojim raspolažemo.
RB/BI: Pomenuli ste kruzing turizam, on uzima sve više maha poslednjih godina. Bar je postao prepoznat i kao kruzing destinacija. Kako je proteklo ovo ljeto, koliko putnika je posjetilo grad?
Nikčević: Da, možemo reći da smo zadovoljni. Bar će posjetiti 49.000 putnika tokom ove godine. Očekujemo dolazak još dva kruzera u oktobru. Ono što nam je veliko zadovoljstvu je da „Sun Princess“, jedan od najvećih kruzera na svijetu, koji je u februaru mjesecu imao svoje prvo komercijalno putovanje, uplovljava u naš grad. Rezultati posjete gostiju sa kruzera su zaista vidljivi. Grad bude pun turista koji žele da uživaju u lokalnim atrakcijama i delicijama, obiđu Stari Bar, Skadarsko jezero, zaleđe. Nema isključivo Bar benefite od kruzing turizma, već i ostali gradovi u Crnoj Gori. U 2025. godini nas očekuje dolazak 30-ak kruzera, sa oko 90.000 turista. To je za sada najavljeno, a često se dešava da bude i vanrednih uplovljavanja. Ove godine su U Bar, osim “Princess Cruises”, uplovili kruzeri “Royal Caribbean International” i “Marella Cruises”, koji su dolazili i ranijih godina. Zaista smatram da u tom segmentu imamo jako veliki potencijal. Putnici sa kruzera nose lijepa iskustva i po povratku kućama preporučuju naš grad i našu zemlju. TO Bar je prije nekoliko godina odradila svoju prvu mini brošuru, u kojoj su predstavljene najznačajnije lokacije koje se mogu vidjeti tokom jednodnevog boravka u Baru. Praksa je da uvijek, nakon silaska sa broda, TO Bar organizuje nastup kulturno-umjetničkog društva, čime poželimo dobrodošlicu našim gostima. Prilikom otvaranja i zatvaranja kruzing sezone, u saradnji sa Srednjom ekonomsko ugostiteljskom školom, prezetujemo i gastru ponudu našeg podneblja. Trudimo se putnici da se osjećaju lijepo i da ponesu pozitivne utiske iz našeg grada. U skladu sa tim, oformili smo i radnu grupu za razvoj kruzing turizma koju čine relevantne institucije, čiji predstavnici promptno reaguju na sve probleme koji se dešavaju na terenu.
RB/BI: Ishvalili smo i rad TO Bar i prirodne ljepote našeg grada. Na šta se odnose žalbe i sugestije turista, a opet, da ne zaboravimo da napomenemo, šta navode kao razloge zbog kojih će se vraćati u Bar?
Nikčević: TO Bar svake godine radi anketu od 1. jula do 31. avgusta. Ove godine je anketom obuhvaćeno 706 ispitanika. Upravo to je model kojim pratimo stepen zadovoljstva turista boravkom u našoj destinaciji. Zaista puno radimo, ali isto tako imamo jako puno prostora za unapređenje. Uvijek gledamo naprijed i trudimo se da na kvalitetniji i što bolji način realizujemo aktivnosti, uvedemo nove, popravimo stvari koje možda nisu dio našeg posla, ali uz dobru komunikaciju sa nadležnim službama i tu uspijevamo da postignemo dosta solidne rezultate. Turisti su manje zadovoljni uređenošću plaža, sugerišu i da je na kupalištima potrebno više slobodnih mjesta. Žale se na saobraćajne gužve u špicu sezone, a veliki hendikep predstavlja sve manje letova ka našoj destinaciji, što je, definitivno, jedan od razloga koji će se negativno reflektovati u budućnosti. Već sada, nažalost, osjećamo posljedice slabe avio dostpunosti. Turisti iz udaljenih djelova Evrope ne žele da provedu toliko veliki broj sati u automobilu kako bi stigli do Crne Gore. Fale, navode gosti, parking mjesta, sadržaji za djecu, tržni centri i diskoteke. Ipak, dosta od navedenog je moguće korigovati.
Pozitivne ocjene turista se odnose na ljepotu prirode i kraja, ličnu sigurnost, ljubaznost osoblja, gostoljubivost lokalnog stanovništva, kvalitet hrane u smještajnom objektu itd.
Rezultat prošlogodišnje ankete bio 1.91 , s tim što je 1 predstavlja najvišu, a 5 najnižu ocjenu (TOMAS metodologija). U narednim danima očekujemo preliminarne rezultate ankete turista za ovu godinu.
RB/BI: Izgradnjom hotela visoke kategorije uspješno smo se pozicionirali na mapi destinacija koje se mogu pohvaliti ponudom karakterističnom za ono što je prepoznato kao elitni turizam. Na čemu još treba raditi, u kojim segmentima postoji prostor za dodatno podizanje nivoa kvaliteta usluga?
Nikčević: Pored ovoga što ste rekli, definitivno su nam nedostajali hoteli visoke kategorije, jer oni reflektuju i akumuliraju veći broj turista i tokom zimskog perioda. Bitno je i uređenje putne infrastrukture u turističkim mjestima. Trudimo se da osluškujemo potrebe, posjećujemo sajmove, gledamo kako se razvijaju druge destinacije i u skladu sa tim, znanja koja prikupimo, primjenjujemo ovdje. Pratimo zahtjeve turista, trudimo se da nedostatke koje uočimo na terenu, ali i one koje nam posjetioci prijave, korigujemo. Uvijek ima prostora za razvoj, za rad, a TO Bar želi da doprinese da Bar bude destinacija koja konstrantno napreduje u skladu sa najsavremenijim standardima.
RB/BI: Jeste li zadovoljni saradnjom sa inostranim partnerima koja je najvidljivija u benefitima koje dobijate iz projekata realizovanih kroz IPA fondove?
Nikčević: TO Bar je do sada uspješno realizovala tri EU projekta- Turgrate 2, EMOundergrounds i Wrecks4all. Ti projekti su nas povezali sa partnerima iz Italije, Albanije, Grčke, regiona… Na sastancima smo imali priliku da predstavimo naše turističke potencijale, uvežemo turoperatore, pokažemo ono čime raspolažemo. TO Bar aktivno učestvuje na svim pozivima koji se otvaraju. Trenutno nam je na ocjenjivanju projekat “Blue touch” u okviru poziva IPA South Adriatic, koji se odnosi na podvodno bogatstvo, a u saradnji sa Italijom i Albanijom. U svakom slučaju, veliki su benefiti saradnje sa inostranim partnerima, a vrlo često, putem tih projekata smo obezbijedili i skupu tehničku opremu. Kao jedan od rezultata tih projekata, moram pomenuti digitalni bilboard koji se nalazi na Šetalištu kralja Nikole, u Starom gradu Baru smo na pet lokacija obezbijedili besplatan Wi Fi za sve turiste, takođe smo snimili olupine brodova u barskom akvatoriju, dobili deset VR naočara… Projekti predstavljaju dobru priliku za korištenje finansijskih sredstava kako bi istražili i promovisali ono što je manje poznato.
RB/BI: Da li su ostvareni prihodi TO Bar na planiranom nivou?
Nikčević: Ukupni prihodi su za nekih deset procenata manji u odnosu prethodnu godinu. Naši najveći prihodi se odnose na boravišnu taksu. Pored nje, ubiramo i turističku taksu i članski doprinos. Međutim, imajući u vidu dobar avgust i početak septembra, nadamo se da će do kraja godine taj manjak u procentima biti niži.
RB/BI: Poslednjih godina ste fokusirani na produžetak turističke sezone. Nekada je ona trajala dva-tri, mjeseca. Je li se nešto promijenilo u tom smislu, s obzirom da se stalno hvalimo velikim brojem sunčanih dana, dobrom klimom, jeste li je malo „razvukli“?
Nikčević: Upravo sam razgovarala sa direktoricom hotela „Pearl Beach“ u Čanju. Oni su svoj hotel otvorili 8. aprila, mislim da to dovoljno govori o ranijem početku turističke sezone. Pored toga, na Skadarskom jezeru sezona počinje ranije i završava se kasnije. Zaključno sa ponedjeljkom 09. septembrom NP Skadarsko jezero je prodalo 125.011 ulaznica za krstarenje jezerom, što predstavlja 23 posto više u odnosu na prethodnu godinu ulaznica, a Virpazar je posjetilo je mnogo više turista jer prestali broj turista koji se odluče da tokom jednodnevnog izleta posjete vinarije, uživaju u pješačkim stazama ne podležu evidenciji. Moramo uzeti u obzir da je bila pojačana kontrola, pa je time ovaj rezultati NP Skadarsko jezero znatno bolji u odnosu na prethodnu godinu.
RB/BI: S jeseni počinje i sezona sajmova. Gdje ćete sve predstaviti Bar, kako ste se pripremili? Koja je vaša tajna – kako u tim ogromnim prostorima gdje se sajmovi organizuju, uspijevate da privučete posjetioce da zastanu, izdvoje vrijeme, čuju šta imate da im poručite, i, na kraju, ozbiljno razmisle o prilici da već narednog ljeta uživaju u čarima barske rivijere?
Nikčević: TO Bar predstavlja turističku ponudu na značajnim turističkim berzama, zajedno sa ostalim lokalnim organizacijama i Nacionalnom turističkom organizacije Crne Gore. Imajući u vidu da postoje mnogo razvijenije destinacije i da naše predstavljanje ne može biti megalomansko, tako da izgled štanda nije ono čime primarno privlačimo posjetioce. Na sajmovima u regionu promovišemo i našu bogatu gastro ponudu u saradnji sa Ženama Bara. Međutim, segment u kome suvereno vladamo i gdje imamo komparativnu prednost, jeste naša srdačnost i gostoljubivost. Kada turista priđe našem štandu, ono što uspijemo da prenesemo je emocija, doživljaj, priča. To je ono što potencijalni turista odnese sa sajma i što mu zagolica maštu da posjeti Crnu Goru, Bar i ostale opštine. Inače volim da kažem, kada odlazimo na sajmove, promovišemo svoj grad prvenstveno, ali poenta je da dođu u Crnu Goru i vide tu ljepotu u malom. Naša zemlja je prelijepa i zaista je vrijedi posjetiti. Ono što nosimo u sebi – volimo svoju zemlju, volimo svoj grad, i kada to reflektujemo na buduće turiste, bude jedan korak ispred, džoker u rukavu, u odnosu na druge.