Novi Zakon o upravljanju otpadom, koji je stupio na snagu u aprilu, počeće da se primjenjuje 20. oktobra, a jedna od regula odnosi se na izbacivanje iz upotrebe plastičnih kesa, čaša, štapića za uši, slamki.
Šta tačno to podrazumijeva, koliki je značaj ove odredbe za zdravu životnu sredinu i što je alternativa za građane koji su navikli na upotrebu plastične ambalaže, za Radio Bar i Bar info, razgovarali smo sa Radomanom Vukićem, samostalnim savjetnikom u Agenciji za zaštitu životne sredine i Ninom Mihailović, projektnom koordinatorkom u NVO “ Green Home”, koja se posvećeno bavi zaštitom životne sredine i konceptom održivog razvoja.
„Za kvalitetnu i zdravu životnu sredinu veoma je značajno što je Zakon predvidio izbacivanje nekih plastičnih stvari iz upotrebe, ali mislim da bi trebalo, kako bi se otklonile nedoumice, donijeti podzakonski akt – pravilnik ili uredbu, koji bi bliže odredili i pojasnili što tačno znači ta odredba. Zakon je predvidio eliminisanje iz upotrebe pojedinih plastičnih predmeta, za neke će biti plaćana taksa, odnosno novčana naknada, što će značajno smanjiti upotrebu plastike. Plastika zagađuje životnu okolinu, a utiče negativno na namirnice i hranu koja se pakuje u plastičnu ambalažu. Svjedocima smo da su korita rijeka i naša okolina zatrpani plastičnom ambalažom, koja odlazi u Skadarsko jezero, na primjer, što može proizvesti trovanje riba”, kazao je Radoman Vukić, savjetnik u Agenciji za zaštitu životne sredine Crne Gore.
U NVO „Green Home”, koji su prepoznatljivi po aktivnostima koje promovišu zaštitu okoline, takođe, smatraju da je ova odredba Zakona izuzetno značajna, i da će generisati znatno manje štetnog otpada.
„Zabrana će donijeti velike benefite za životnu sredinu, jer je plastika materijal koji se sporo razgrađuje (za neku je potrebno i sto godina, a neka se nikada ne razgradi), a prilikom tog procesa ispušta izuzetno toksične materije. Takođe, te materije ulaze u hranu koja je upakovana u plastičnu ambalažu, što se zatim prenosi do krvi i ljudskog mozga. Istraživanja potvrđuju njihovu prisutnost u nekim namirnicama, pa čak i na česticama morske soli”, kazala je za Radio Bar i Bar info, Nina Mihailović, iz „Green Home”, koja potvrđuje da neće sve kese biti uklonjene iz upotrebe, kao i da postoji adekvatna zamjena za plastične upotrebne stvari, te da kod građana, ova odredba ne bi trebalo da stvara otpor, uprkos ukorijenjenim navikama.
„Kese određene debljine i dalje će moći da se koriste, a klasični cegeri, koji sve više postaju i modni detalj, peru se, lagani su i trajni, zamijeniće tanke najlon kese koje su u širokoj upotrebi u trgovini. Slamke nisu nešto što je nužno potrebno, ali oni koji ih preferiraju, mogu koristiti staklene i metalne, koje se lako peru i mogu se trajno koristiti. Isto tako, kada se radi o štapićima za uši, i njih ćemo imati na raspolaganju, ali izrađene od konoplje i pamuka, koje već možemo kupiti u našim trgovinama. Plastične boce i čaše zamijeniće, takođe, zdraviji materijali koji ne nanose štetu ljudskom zdravlju i okolini. Zato svi treba da sa radošću prihvatimo nove zakonske odredbe, koje će značajno uticati i na smanjenje količine štetnog otpada. Nadam se da će ovo biti podsticajno za odvajanje i recikliranje, koje treba da počne u domaćinstvu”, kazala je Mihailović, koja je upozorila da u Crnoj Gori postoji 230 nelegalnih deponija, a samo dvije sanitarne, u Podgorici i Baru, od kojih „Možura” ima veoma kratki upotrebni vijek.
“Moramo mijenjati navike i shvatiti da je to korist za nas, jer svi negativni i štetni uticaji iz životne sredine, vraćaju se upravo nama. Na to nas obavezuje i potencijalno članstvo u EU, jer zatvaranje poglavlja 27, koje se odnosi na ovu problematiku, jasno propisuje mjere i kriterijume koje bi trebalo da ispunimo”, zaključuje Mihailović.