U punoj sali Doma kulture sinoć je koncert održala Branka Šćepanović, jedna od najpoznatijih interpretatorki crnogorske izvorne pjesme. Publika, koja nije bila samo iz Bara, izrazila je dužno poštovanje umjetnici koja je trajno zadužila kulturu Crne Gore, izvodeći isključivo tradicionalne pjesme koje su odraz suštinskog bića i identiteta crnogorskog naroda.
Koncert su povodom pedeset i pet godina uspješne muzičke karijere Branke Šćepanović, organizovali Opština Bar i Kulturni centar, a učesnike i publiku, u ime lokalne uprave pozdravila je potpredsjednica opštine, mr Tanja Spičanović.
Prvi solistički nastup Branke Šćepanović u Baru pokazao je da izvorna crnogorska pjesma, uprkos novim trendovima, i dalje ima vjernu publiku, a da je Branka Šćepanović sinonim za njeno kvalitetno i autentično izvođenje.
Uz najpoznatiju “Gledala sam s Koma plava”, Branka je na koncertu koji je trajao duže od dva sata, otpjevala i druge svoje, ali i popularne pjesme svojih kolega ( “Voljela sam Marka sa Žabljaka”, “Kad zapjeva Crnogorka”, “Vasojevka”, “Ispod sunca Crne Gore”, “Đedovina”, “Da je meni mladoj zorom prošetati Crnom Gorom,” “Zelen bore”, “Sejdefu majka buđaše”, Čobanine lijepa đevojko” i druge).
Gotovo svaku numeru publika je pjevajući sa Brankom ispratila aplauzom, a nakon koncerta, poznata umjetnica je za Radio Bar i Bar info kazala da je veoma zadovoljna nastupom:
“Prezadovoljna sam. Ja sam se plašila da li će biti publike, jer ovo je moj prvi solistički koncert u Baru, a mislila sam da su me građani i zaboravili. Drago mi je bilo kada sam vidjela punu salu i publiku koja pjeva sa mnom. Zaista su me dobro dočekali, a odavno nisam dobila toliko puno cvijeća”.
Na pitanje kako vidi svoj životni i profesionalni put nakon pedeset i pet godina bavljenja muzikom, Branka Šćepanović je kazala:
“Kada se osvrnem iza sebe, sve je prošlo brzo, za tren, a sa druge strane, u te godine stalo je puno truda i rada. Zaista jedna dugačka i velika karijera. Mogu reći da sam srećna što sam uspjela da sačuvam sebe, i ostanem ista, kao prvog dana kada sam ušla u svijet muzike, ali i sačuvam od zaborava našu izvornu crnogorsku pjesmu. Ljudi su voljeli moj stav na pozornici, da me vide takvu kakva jesam – predstavljala sam Crnu Goru onako kako je ja vidim, obučena skromno, u skladu sa onim što pjevam. Crna Gora je moja majka, domovina, najljepša zemlja na svijetu. Poštovala sam svoju Crnu Goru do maksimuma i pjevala pedeset i pet godina samo crnogorske pjesme, iako sam se na početku karijere bavila i drugom vrstom muzike, izvodeći zabavne, narodne pjesme, starogradske, ciganske romanse.. Međutim, opredijelila sam se isključivo za crnogorske izvorne pjesme, jer, poslije Ksenije Cicvarić, ja sam bila jedina koja je njegovala taj žanr. Nisam htjela da se to izgubi. Ta muzika mi je na srcu, nosim je u grudima i snažno osjećam svaku planinu, rijeku, jezero, kamen i krš naše Crne Gore”, sa posebnom ljubavlju pričala je za naše medije poznata umjetnica, koja je za svoj rad dobila vrijedna priznanja: četiri Zlatne ploče, osam Srebrnih ploča, Crnogorski Oskar 2012. godine za životno djelo, Crnogorski Oskar za izvođače crnogorske izvorne muzike 2013. godine, Nagradu oslobođenja Podgorice “19. Decembar” 2016. i Orden Crnogorske zastave II reda kojim je odlikovao predsjednik države 2022. godine.
“Zadovoljna sam lično, ali mislim da, generalno, Crna Gora malo ulaže u ovu vrstu umjetnosti i ne podstiče mlađe kolege, jer ja ću pjevati još godinu, dvije, a ko će poslije mene njegovati ovu vrstu muzike”, zapitala se Branka Šćepanović, koja, ipak, vjeruje da će, uprkos šundu i novim trendovima, crnogorska izvorna pjesma opstati.
To potvrđuje i publika na sinoćnjem koncertu.
“Branka je prava umjetnica, ono što pjeva ona i što je izvodila Ksenija Cicvarić, živjeće dovijeka. Svaka čast opštini Bar što je organizovala ovakav koncert”, kazale su za Radio Bar i Bar info vremešne Baranke.
Puno građana došlo je iz Budve da isprati Brankin jubilarni koncert.
“Cijenim Branku, vrlo sam srećan što je organizovan njen koncert u Baru. Ja sam sa Čeva, iz centra Crne Gore, volim njene pjesme, jer su one dio naše tradicije, samo mi je žao što nema više ovakvih koncerata”, riječi su Branislava iz Budve.
Dragana Mitrović iz Pržna je kazala: “Izuzetno cijenim Branku Šćepanović. Ona je velika umjetnica, veliki čovjek, divna žena, koja je zaslužna za širenje crnogorske tradicije, kulture i izvornog narodnog melosa. Zato treba zlatnim slovima da bude upisana u kulturnu istoriju Crne Gore”.
Da Branka Šćepanović ima nasljednike dokazuje desetogodišnja, talentovana Nikolija Pandurica iz Bara, koja izvodi pjesme poznate umjetnice na brojnim manifestacijama.
“Biram njene pjesme jer ona najbolje pjeva crnogorsku, izvornu muziku. Nikada nisam čula ljepši glas od njenog. Branka je prelijepa pjevačica i ja sam srećna i ponosna što je bila fascinirana kada me je čula kako pjevam . Došla sam večeras da je slušam i pozdravim. Upravo sada mi je rekla da će me zvati da budem gošća na nekom od njenih narednih koncerata”, kazala je malena Nikolija.
Koncertu je prisustvovala i dr Anastazija Miranović, prepoznatljiva po angažmanu na zaštiti i afirmaciji naše bogate kulturne baštine, kojoj nesumnjivo pripada stvaralaštvo Branke Šćepanović.
“Crnogorska izvorna pjesma je izuzetno važna sa aspekta njegovanja naše baštine i identiteta. Upravo ovakvi koncerti pokazuju koliko je bogato naše nematerijalno kulturno dobro. Smatram da je Branka zavrijedila i Trinaestojulsku nagradu, jer to je priznanje koje se dodjeljuje u različitim sferama stvaralaštva, ali i za životno djelo. Već samo podatak da pedeset i pet godina pjeva Crnoj Gori i o Crnoj Gori, na izuzetno kvalitetan način, sa otvorenim vokalima i u specifičnom maniru, dovoljno govori o njenom doprinosu našem etno – muzikološkom nasljeđu koje promoviše širom svijeta. Ona je originalni, autentični izvođač, i za divljenje je da je u osmoj deceniji sačuvala glas, još uvijek želi da pjeva i prenosi te emocije i poruke koje su upečatljivi dio našeg identiteta i tradicije”, zaključila je dr Miranović.
Na Koncertu su kao gosti nastupili poznati crnogorski izvođači, takođe, vjerni crnogorskoj narodnoj i izvornoj pjesmi – Šukrija Žuti Serhatlić ( koji je u spomen na svog prijatelja Hamzu Đenčića izveo i barsku numeru “Starobarske meraklije) i Tanja Šeter, a umjetnicu je muzički pratio Orkestar Ivana Pekovića.
U ime domaćina i organizatora, veliki jubilej umjetnici čestitala je potpredsjednica barske opštine, mr Tanja Spičanović, koja je sa koncerta, povodom jučerašnjeg pokušaja ubistva nožem učenika barske Gimnazije “Niko Rolović”, uputila snažnu poruku društvu da nasilje mora biti iskorijenjeno iz naše zajednice.
Nakon jubilarnih nastupa u Nikšiću, Podgorici, Cetinju i Baru, Branka Šćepanović održaće još nekoliko koncerata u drugim crnogorskim gradovima.