Gost emisije „Sunčanom stranom ulice” Radio Bara bio je predsjednik NVO „Plava planeta“, Predrag Perak.
RB/BI: Za intervju imamo zaista ozbiljan povod – u Baru će se u organizaciji NVO kojom rukovodite, održati trodnevni Simpozijum „Nove prakse za roditelje djece sa posebnim potrebama“. Događaj će okupiti relevantne stručnjake iz zemlje i regiona, koji će govoriti na brojne teme iz oblasti autizma i ostalih razvojnih teškoća. Na početku čestitke, pravi je poduhvat dogovoriti i omogućiti dolazak ljekara ovakve reputacije u naš grad. Kada počinje Simpozijum i kako ste zamislili taj trodnevni događaj?
Perak: Simpozijum se održava 11, 12. i 13. oktobra (petak, subota i nedjelja) u Domu kulture. Očekujemo da će događaju prisustvovati veliki broj defektologa, asistenata u nastavi, svih koji rade sa djecom sa poteškoćama u razvoju i zainteresovani su da čuju naše goste. Bitno je i što će imati mogućnost da porazgovaraju sa stručnjacima i postavljaju pitanja u vezi sa tom problematikom.
RB/BI: Krenimo redom: prvog dana predavanje će održati jedno od najvećih imena, stručnjaka za autizam u regionu, prof. dr Nenad Glumbić, a potom prof. dr Mirjana Đorđević, docent na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Koje su teme predavanja?
Perak: Tema na koju će izlagati profesor Glumbić je „Igra djece sa autizmom“, dok je tema na koju će govoriti profesorka Đorđević „Moguće promjene vizualnih rasporeda u radu sa djecom i osobama sa autizmom“.
RB/BI: Sigurna sam da nije bilo lako organizovati da jednan od najvećih stručnjaka u regionu, prof. dr Glumbuć, dođe u Bar i održi predavanje. Kako ste to uspjeli?
Perak: S obzirom da je, siguran sam, kompletnoj javnosti poznato da je profesor u više navrata pozivan da dođe i održi predavanje u Crnoj Gori, zadatak koji sam sebi postavio zaista nije bio lak. Iskren da budem, mnogo mi je pomoglo što sam, sticajem okolnosti, upoznao neke njemu bliske ljude, koji su mi „proširili“ put ka tom cilju. Srećan sam što će doći u Bar i nadam se da će i njemu tokom boravka ovdje biti prijatno.
RB/BI: Drugi dan predavanja će održati doktor Ivan Krgović, a potom mr Željko Darmanović. Šta će zainteresovani moći da čuju u subotu?
Perak: Dr Ivan Krgović će govoriti na temu „Farmakoterapija poremećaja ponašanja djece sa neurorazvojnim smetnjama“, dok će mr Željko Darmanović održati predavanje na temu „Rana intervencija za djecu sa smetnjama u razvoju“.
RB/BI: Treći, završni dan Simpozijuma obilježiće predavanje Borisa Pozdera. Koja je tema?
Perak: Tema je, takođe, veoma zanimljiva – „Važnost motorike za aktivnosti svakodnevnog života djece i osoba sa smetnjama u razvoju.“ Posljednje u nizu predavanja na temu „Primjer prakse iz BiH u Centru za ranu intervenciju i rehabilitaciju djece sa poteškoćama u razvoju ‘Mali svijet’ tehnike i metode“, trebalo je da održi Almedin Imširović iz Bosne i Hercegovine ali, nažalost, zbog velikog nevremena koje je proteklih dana pogodilo tu državu, nije u mogućnosti da doputuje u Crnu Goru.
RB/BI: Ovo je, kao što sam na početku kazala, zaista pravi poduhvat za koji su pripreme dugo trajale. Kako ste sve uspjeli, ko je, prepoznajući značaj problematike i nužnost edukacije i pružanja podrške roditeljima i starateljima, a time i djeci koja žive sa razvojnim poteškoćama, pomogao “Plavoj planeti”?
Perak: Pomogla je Opštine Bar koja je finansijski podržala projekat. Zahvaljujem se divnim ljudima koji su prepoznali značaj organizovanja ovog događaja. Potraživali smo dodatnu pomoć od lokalne zajednice, uz koju bismo obezbijedili ljepši prijem zvanica, ali nismo je dobili.
RB/BI: Već godinama skrećete pažnju javnosti u kojoj je mjeri podrška zajednice važna za roditelje i staratelje djece sa razvojnim smetnjama. Jesu li Barani postali više zainteresovani da vas podrže, je li im se probudila empatija?
Perak: Ima pomaka. Velika podrška su nam i roditelji koji su brižni i u velikoj mjeri daju sebe kako bi njihova djeca što lakše i bezbrižnije koračala kroz život. Nažalost, još uvijek nemamo Dnevni centar, ali vjerujem da će taj projekat uskoro biti priveden kraju.
RB/BI: U kojim terminima će stručnjaci držati predavanja u sali Doma kulture.
Perak: Nakon svečanog otvaranja u Domu kulture u petak, 11. oktobra, predavanje će od 12.45 do 13.45 sati održati prof. dr Nenad Glumbić, potom od 14 do 15 časova prof. dr Mirjana Đorđević. U subotu, 12. oktobra, od 10 do 11 sati predavanje će imati direktor Centra za autizam dr Ivan Krgović, a od 11.15 do 12.15 sati mr Željko Darmanović. U nedjelju, 13. oktobra, od 10 do 11 sati predavanje će održati Boris Pozder, koji rukovodi Centrom u Beogradu.
RB/BI: Hvala na gostovanju i, naravno, pozivimo sugrađane da prisustvuju Simpozijumu, pa i one koji nemaju dijete sa autizmom ili nekom drugom razvojnom smetnjom, sigurno će im se vidici proširiti, a srca otvoriti.
Perak: Zahvalnost dugujem i svim barskim osnovnim školama čiji su direktori potvrdili prisustvo na Simpozijumu, Društvu defektologa Crne Gore i dnevnim centrima sa Cetinja, iz Pljevalja, Herceg Novog, Tivta.
RB/BI: Želim Vam srećan rad i uspješan Simpozijum, da sve protekne onako kako ste zamislili, a naša medijska kuća će, kao i uvijek do sada, pomno pratiti aktivnosti „Plave planete“.