Brnjada: Imamo zdravo lovište koje želimo da očuvamo

Početkom ovog mjeseca zvanično je otvorena lovna sezona u Baru. Lovcima je to hobi, ali i ljubav. Sa tom ocjenom složio se i direktor DOO” Lovstvo” Bar Marko Brnjada.

“Na čelu sam ove firme od 2021, a u preduzeću od 2012. godine. Meni je ovaj posao i hobi i ljubav – dok sam bio mlađi bavio sam se lovom, bio sam i vodič ino lovaca. Stekao sam mnogo iskustva i mnogo poznanstava. Sve sam to pokušao da prenesem i na naš način lova i odnos lovaca prema prirodi. Nije teško biti rukovodilac. Teško je kada nešto što radite da bi bilo bolje, drugi neće da prihvate, bez obzira na savjete i dobru volju, a tu mislim i na lov i na sklonište za napuštene životinje” kaže Brnjada.

Najbitnije je poštovati pravila u lovu.

“Najbitnije je da se poštuju osnovna pravila. Da se oružje nosi na propisan način, da se adekvatna odjeća koristi za lov, prsluci sa flurescentnom bojom, mora se položiti lovački ispit i biti upoznat sa svim kodeksima ponašanja. Potrebno je ljekarsko uvjerenje. Mi sve kontrolišemo. Apelujem da se maloljetnicima ne daju lovačke puške. Lovna sezona je otvorena. Sezona za ptice je otvorena još u avgustu, a ova koja je interesantnija svim lovcima otvorena je 6. oktobra. Organizovali smo ručak za lovce u Ostrosu, da se družimo i još jednom informišemo o svim pravilima. Lovci su bili u prilici šta da kažu svoje mišljenje i ukažu na probleme. Primjetno je da se veći broj turista bavi planinarenjem, ali i ovdje postoje pravila. Apelujem na agencije na  da se bolje informišu, da nam se obrate. Ako je nedjelja u pitanju a ima turista, mi taj teren lako možemo da isključimo iz lova, da se ne bi događale neprijatne situacije. Svakog petka pozovemo lovce, naročito one na divlju svinju, da izaberu terene, i spisak sa terenima se odnosi u policiju, jedan ide lovcima a jedan ostaje kod nas. Na taj način su svi upoznati sa organizacijom” objašnjava Brnjada.

Broj lovaca iz godine u godinu varira, a kolektiv lijepo funkcioniše.

“Mi imamo negdje oko 400 lovaca, dolaze i iz drugih gradova plaćaju dozvolu, a često su tu i lovci iz okruženja. Mi imamo našu stalnu bazu, to su lovci koji ispunjavaju sve uslove da mogu da se bave lovom. Naši radnici ne idu na bolovanja, imamo lijep kolektiv, radimo na svježem vazduhu, i u šali često kažem da nama bolovanja nisu potrebna” kroz osmijeh ističe Brnjada.

Azil za pse je posebna priča, iako na ulicama još uvijek ima lutalica.

“Azil funkcioniše dobro, sa određenim kapacitetom radnika. Nekada se desi da ako je potrebna intervencija, naročito noću, naši radnici odrade i duplu smjenu. Moram reći da su građani nekada razmaženi, iako ih pogađa kad to kažem. Ne želim da problem prebacujem u tuđe dvorište i da kažem da je neko drugi kriv, ali psi lutalice su problem nesavjesnog ponašanja vlasnika. Pogotovo u ruralnim područjima. Pozovu nas i  kažu da je neko ostavio kuju sa štencima. Ti štenci ako se odvoje od majke odmah postaju ranjivi, sa virusima i bolestima. A ovih situacija bi bilo manje da nema nekontrolisanog parenja. Imamo odličnu saradnju sa volonterima, među njima su Milica Maja Leković i Snežana Simić, ali ima i građana sa drugačijim stavovima. Postavili smo barijere na ulice da ih da psi ne prelaze, postavljeni su podzemni i polupodzemni kontejneri da ne bi raznosili smeće” kaže Brnjada.

U narednom peridu biće ponuđena besplatna sterilizacija.

“Mi stalno pričamo sugrađanima da moraju da čipuju i vakcinišu pse. Prvenstveno iz razloga zaštite, ali i da ne bi platili kaznu ukoliko pas nije čipovan ili vakcinisan” ističe on.

U narednom periodu ovo preduzeće očekuje kontrola zdravstvenog stanja divljači. Uputili su i apel lovcima da divljač prenose na propisan način. Poručuju da imaju zdravo lovište koje  žele da očuvaju.

Share.

Comments are closed.