Dvodnevna manifestacija „Dani nematerijalne kulturne baštine Bara“ završena je prezentacijama lokalnih glasila – „Zupci Times“-a, „Glasa Mrkojevića“ i slikovnice „Marija i Petar u spičanskoj nošnji“. Bila je to izvrsna prilika da se apostrofira značaj publikacija koje promovišu, podržavaju i afirmišu nematerijalno stvaralaštvo. Posljednji segment događaja organizovanog u „Kući maslina“ u Starom Baru, kojeg su podržale Opština Bar i Turistička organizacija Bar, bilo je predavanje profesora Mahmuta Metanovića, na temu „Mrkovski govor“.
Direktorica „Kuće maslina“, dr Marija Markoč je istakla da će akteri i drugog dana manifestacije „otkriti bisere barske opštine, na koje su mlađi, možda i zaboravili“.
„Željela bih da, nakon današnje ‘šetnje’ od Spiča, preko Zubaca do Mrkojevića, u završetku manifestacije otvorimo pitanja i obratimo pažnju na ono što će biti predmet sljedećih ‘Dana nematerijalne baštine’, jer sam u razgovoru sa autorkom projekta, dr Anastazijom Miranović, čula da imaju tema za još desetak susreta ovog tipa. A, kada je riječ o proizvodnji maslina i maslinovog ulja, to bogatstvo je neiscrpno, pa bih voljela da naredni ‘Dani nematerijalne kulturne baštine’ obrađuju teme koje se tiču ove grane privrede“, kazala je dr Markoč. Naznačila je da je prije nekoliko dana, u kolumni koju piše za Portal Analitiku, objavila članak u kojem je naglašeno da „pozrnica nije, možda, iznjedrila najkvalitetnije maslinovo ulje, ali je, svakako dokazala ljudsku solidarnost i humanost koja nam je ovih dana, kada se dešavaju strašne stvari u našem gradu, ali i čitavoj zemlji, najpotrebnija“.
„To, takođe, može biti jedna od tema i biser nematerijalne kulturne baštine koji treba da njegujemo, promovišući ono najljepše u nama, jer Bar čine divni ljudi“, podvukla je dr Markoč.
Idejni tvorac, autorka i inicijatorka skupa je istoričarka umjetnosti, muzejska savjetnica, predsjednica Nacionalnog komiteta ICON Crne Gore, dr Anastazija Miranović. U razgovoru za naše medije je izrazila zadovoljstvo dešavanjima na manifestaciji, koju je ocijenila kao „impresivnu“, a stava je da je „opravdala sva očekivanja zbog kojih je i ustanovljena, naročito u svijetlu činjenice da se nove ideje rađaju“.
„Toliko je priča iz barskog kraja koje će se na ovakvim manifestacijama godinama kazivati. Prošle godine smo, kao jednu od tema, imali onu o tradicionalnoj ‘Maslinijadi’, kao i o kultu Stare masline na Mirovici. Sada širimo priču, pa će sljedeći ‘Dani nematerijalne baštine’, ovo mogu ekskluzivno za vaše medije da najavim, biti posvećeni maslinarstvu ali, ne toliko kao privrednoj grani, već kao kulturološkom fenomenu koji u sebi objedinjava pregršt običaja, legendi, ličnih tradicija, kao i onih humanitarnih, jer se zna kako su se masline poklanjale siromašnima koji nisu bili u mogućnosti da imaju veliki broj stabala i da se bave tom privrednom granom. Upravo su te i takve ‘male’ priče činile okosnicu uzgajanja maslina, što karakteriše našu regiju. Dakle, centralna tema sljedećih ‘Dana nematerijalne kulturne baštine’ biće maslinarstvo, ali sa kulturološkog aspekta, gdje ćemo dotaći sve ono što je uticalo na jačanje za naše podneblje prepoznatljive grane“, najavila je dr Miranović.
U fokusu završnice ovogodišnjih „Dana nematerijalne kulturne baštine Bara“ našlo se ono što najviše „daje krila“ budućim smjelim poduhvatima – rađanje novih ideja i njihovo prožimanje kroz zajedničko djelovanje, koje će, ubijeđeni su akteri, otvoriti neke nove prozore, a možda čak i vrata, za inovativne, zanimljive projekte.
Sa skupa u „Kući maslina“ dr Miranović je otišla vrlo zadovoljna, naglasivši da su jer su „efektuirali onim što su i željeli“.
„Glas Mrkojevića“, časopis i Facebook stranica je glasilo veoma popularno među žiteljima tog podneblja, ali i među iseljenicima. Na prezentaciji u „Kući maslina“ o vrlo uspješnim novinarskim i istraživačkim poduhvatima, sa namjerom afirmacije društveno-kulturnih procesa Mrkojevića, govorili su mr Alen Pelinković i mr Sabrija Vulić.
Na početku razgovora za Radio Bar i Bar Info, mr Vulić je naročito želio da istakne impresioniranost „Kućom maslina“, s obzirom da je danas u prvi put boravio u njoj.
„Svaka čast što je ovakav objekat, izuzetno funkcionalan i koristan, napravljen u Baru. Vjerujem da će direktorica, dr Marija Markoč itekako umjeti da valorizuje njegove potencijale, a organizacijom događaja ovog tipa je, nedvosmisleno, na dobrom putu“, procjenjuje Vulić.
Govoreći o manifestaciji „Dani nematerijalne kulturne baštine Bara“, on je naglasio da je i prezentacija „Glasa Mrkojevića“ svojevrstan način kako sačuvati nasljeđe ovoga kraja, koje je, nažalost, nedovoljno dokumentovano, zapisano, ispraćeno…
„Upravo je ovaj časopis bio inicijator nečega što se zove očuvanje nematerijalne kulturne baštine, objavivši ‘Prilog istoriji Mrkojevića’ mr Novaka Adžića, potom reprint izdanja ‘Mrkojevićki govor’, kao i još nekoliko sličnih projekata. Time smo željeli da na poseban način valorizujemo bogatstvo koje Mrkojevići imaju, a da to nisu šipkovi, masline, sir i ostali poljoprivredni proizvodi“, decidan je Vulić, potencirajući da „Mrkojevići imaju i tu drugu, jako, jako vrijednu stranu medalje, nažalost, nedovoljno istraženu“.
„Baš sam prije nekoliko minuta rekao da je to jedan ‘istorijski Eldorado’, dakle, toliko prostranstvo da se mnogo toga može pronaći“, ilustrovao Vulić.
Drago mu je, kaže, što se u „Kući maslina“ sreo sa prijateljima iz „Zupci Times“-a, za koji smatra da je „izuzetno interesantan časopis, proizvod nastao isključivo iz volje i želje Ilije Vukotića da, uz pomoć prijatelja, zabilježi sve vrijedno do čega dođu o svom rodnom kraju, a vođeno čistom ljubavlju prema Zupcima“.
„Dogovorili smo da, pošto sam predsjednik Nacionalnog Savjeta Muslimana Crne Gore, objavimo neke od brojeva ‘Zupci Times’-a u zajedničkom izdanju. Izdali su 150 brojeva, pa bi bilo dobro da ono što je publikovano tokom posljednje dvije godine, dokumentujemo zajedno. To je, zaista, bogatstvo materijala, impresioniran sam onim što sam ovdje čuo, obuhvata i dešavanja u Baru, Mrkojevićima, a svi smo, u nekim starim vremenima, bili povezani“, podsjetio je Vulić, izražavajući uvjerenje da će, nakon današnjeg okupljanja u „Kući maslina“ doći do saradnje.
„To će biti još jedna potvrda da je ideja ovakvog skupa ostvarena, jer je, ne samo informacija, već i umrežavanje među svima nama, u interesu očuvanja nečega što je karakteristika Bara“, poručio je Sabrija Vulić.
Uređivački tim časopisa „Zupci Times“ kojeg su danas promovisali njegov osnivač, mr Ilija Vukotić, Vladimir Marvučić i Suzana Bulatović je, kako nam je kazao Vukotić, prezadovoljan prezentacijom „naročito ako se ima u vidu da su tek sada, poslije dvanaest godina, prepoznati i dobili priliku da javno govore o svom radu“. Raduje ga i inicijativa koju je predložio Sabrija Vulić.
„Svaka čast Sabriji, to bi bilo vrlo interesantno i dalo bi nam priliku da izaberemo najbolje tekstove i napravimo ‘The best of Zupci Times’“, istakao je Vukotić.
Otkrio je da časopis, koji se može pohvatiti sa čak 150 izdanja, ne planira da uspori tempo.
„Pitali su me zašto ovo radim. Odgovorio sam ‘zato što mi je interesantno’. Nema tih para koje bi mogle da me plate. Ovo nije moj domen, nisam novinar, niti izdavač, ali sam se pronašao i zanimljivo mi je dok se učim tom zanatu. Pomaže i što ljudi, samonicijativno, sa nama dijele brojne stvari koje su bile na pragu zaborava, a sigurno bi ih vrijeme uništilo, da nisu publikovane u našim novinama“, kaže osnivač „Zupci Times“-a.
O slikovnici „Marija i Petar u spičanskoj nošnji“ govorila je prof. Jelena Vlahović. Izvanrednu prezentaciju dodatno je oplemenilo i što je bila odjevena u koloritnu spičansku nošnju, koja joj je izvrsno stajala.
Profesor Mahmut Metanović je održao predavanaje na temu „Govor Mrkojevića“. Sa okupljenima u “Kući maslina” je podijelio informaciju da je 2022. godine uputio dopis Upravi za zaštitu kulturnih dobara sa inicijativom da se Mrkovski govor proglasi nematerijalnim kulturnim dobom. Na kraju je, sa optimizmom izrazio uvjerenje da manifestacije ovog tipa utiču na bržu valorizaciju takvih nastojanja.