Tradicionalno, uz defile Habanerinih mažoretki, KUD “Jedinstvo”, nastup Rajka Joličića i malene Nikolije Pandurice, zvanično je otvorena ovogodišnja Maslinijada, poljoprivredno-turistička manifestacija posvećena maslini i maslinovom plodu, ali i kulturi i duhu Bara, koje je, između ostalog, oblikovao i odnos prema ovom, u baštini Mediterana, svetom drvetu.
Uz masline i maslinovo ulje, vrijedni proizvođači izložili su na štandovima i druge tradicionalne poljoprivredne proizvode, ali i barske kulinarske specijalitete.
Drugu nagradu za najljepše uređeni štand dobili su Sabrija i Alma Lunjić.
“Trudimo se da štand bude bogat, sa raznovrsnom ponudom, pa su ovdje, uz ulje i masline, luk, šipak i drugo, ali i naši specijaliteti – tespišta, priganice, alva, gurabije, pita sa porim lukom… Nadam se da će posjetioci uživati”, kazala je za Radio Bar i Bar info Alma Lunjić.
Gajenje maslina i proizvodnja maslinovog ulja tradicija je u brojnim starobarskim i mrkovskim porodicama. Semir Kurtović iz Mrkojevića počeo je da se bavi maslinarstvom od punoljetstva, a maslinjake i proizvodnju naslijedio je od oca.
“Imam 80 stabala, ali se brinem i održavam još oko 600 maslina mojih rođaka i prijatelja koji žive u inostranstvu. Ovo nije bila rodna godina, pa smo proizveli oko dvije tone ulja. Kada su bile uspješne godine, kao 2012, 2013, 2019, pravili smo i po 5, 6 tona ulja, i to ekstradjevičanskog, kvalitetnog, koje zahtijeva brzu obradu, zelene i zdrave plodove. Sve uspijemo da prodamo, a cijena ovogodišnjeg ulja je 15 eura”, naglasio je Kurtović.
Prohladno, ali sunčano vrijeme, dovelo je u Bar na XXII Maslinijadu brojne goste iz Hrvatske, Albanije, susjednih gradova, Kotora, Budve, Podgorice.
Mnogi od njih prisustvovali su programu na platou, ispred ulaza u starobarsku čaršiju, a Maslinijadu je zvanično, u ime opštine Bar, koja u kontinuitetu podržava manifestaciju i poljoprivredne proizvođače, otvorio potpredsjednik Damir Rašketić.
“Maslinijada je brend koji je postao mnogo više od sajma lokalnih proizvoda. Ona je istinski praznik naše tradicije, kulture i zajedništva. Ovo je svojevrsna prilika da se ponosno predstavimo kroz autentične proizvode vrijednih maslinara, ali i da afirmišemo Bar kao prepoznatljivu turističku destinaciju. Ova manifestacija, koja svake godine okuplja veliki broj posjetilaca iz zemlje i regiona, potvrđuje naš potencijal u povezivanju poljoprivrede, turizma i kulturne baštine”, kazao je Rašketić, koji je naglasio da poseban značaj ovogodišnje Maslinijade leži u činjenici da se održava u sklopu programa opštine Bar povodom 24. novembra – Dana oslobođenja Bara.
“Taj datum nas podsjeća na naše temelje, na žrtve koje su položene za slobodu i na vrijednosti koje smo dužni čuvati”, podvukao je Rašketić.
Maslinijadu, uz podršku opštine Bar i resornog ministarstva, organizuju NVO “Maslinijada”, Društvo maslinara “Antivari”, u saradnji sa Turističkom organizacijom, a od nedavno i Kućom maslina. Započeta je na inicijativu petorice entuzijasta, a jedan od njih je Suljo Mustafić, predsjednik OO Maslinijade. Ponosni su što je njihova vizionarska i plemenita ideja zaživjela, ali, kako je istakao Mustafić, maslinarstvo u Baru i Crnoj Gori zaslužuje još mnogo više.
“Mnogo toga treba uraditi – izgraditi i sanirati puteve, revitalizovati brojne maslinjake koji su još uvijek zapušteni, podići nove zasade i, prvenstveno, zaštiti lokalnu barsku žuticu. Mi to ne možemo sami uraditi. Samo uz pomoć države i lokalne uprave, zajednički i koordinirano, možemo imati rezultat – zadovoljnog maslinara, uzorno poljoprivredno gazdinstvo i veće količine kvalitetnog maslinovog ulja. Zato tražimo podršku da bi maslinari ostajali na svojim stoljetnim posjedima, privređivali i stvarali novu vrijednost. Tražimo podršku da bi sačuvali naše drevne maslinjake, jer su oni najvrijednije što imamo.
Prisjetimo se da je početkom godine, nečijom neodgovornošću, doveden u pitanje biološki opstanak Stare masline. Vjerujemo i Boga molimo da će biti revitalizovana, jer ona je bogatstvo cijelog Mediterana. Isto tako, mi smo juče započeli Maslinijadu sa željom da javnosti predočimo da jedan od najstarijih maslinjaka u centru Bara treba sačuvati, opet od nas samih. Zato apelujemo na donosioce odluka u Vladi, da preispitaju postojeća urbanistička rješenja na Topolici, kako bi zgrade i asfalt zaobišli taj drevni maslinjak u kome ima desetine stabala starijih od hiljadu godina”, apelovao je Mustafić, koji je istakao da Bar, njegove vrijedne maslinarke i maslinari, a posebno Stari Bar, to zaslužuju, jer “ Maslina je ime Bara”.
Na istrajnosti organizatorima Maslinijade danas je na otvaranju čestitao državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Krsto Rađenović, koji je kazao da je sektor maslinarstva, iako ne sa velikim obimom proizvodnje, veoma važan za crnogorsku poljoprivredu i turizam. Obećao je podršku i u narednom periodu, i pozvao hotelijere i vlasnike drugih ugostiteljskih objekata, ali i potrošače, da daju prednost domaćim proizvodima.
“U narednom periodu moramo govoriti o sadnji novih maslina, kao što se to u regionu radi, ali i boljem korišćenju onoga što već imamo, održavanju starih maslinjaka, stvaranju brenda i promociji, povećanju potrošnje maslinovog ulja i izvozu. Ministarstvo poljoprivrede će, kao i do sada, nastaviti još više i jače da podržava proizvođače, kako bi svojim domaćim proizvodima i kvalitetom bili konkurentni na sve zahtjevnijem tržištu”, podvukao je Rađenović.
Na otvaranju Maslinijade o kvalitetu ulja i održavanju maslinjaka govorila je dr Marija Markoč, direktorka Kuće maslina i članica OO Maslinijade, a zatim su uručene nagrade najboljima i onim poljoprivrednim proizvođačima koji su imali najljepše i najbolje uređene izložbene štandove.
“Ova godina je bila izazovna za maslinare, ne samo u Baru, ali predan rad, veliko iskustvo , tradicija, praćenje i primjena savremenih agrotehničkih mjera, doveli su do vrhunskog kvaliteta ulja. Dodjelom nagrada stimulišemo proizvođače”, kazala je dr Markoč, koja je naglasila da je Kuća maslina širom otvorila vrata maslinarima i svim građanima.
Najbolja ulja imaju: prva nagrada ODIVA OLIVE OIL – Montenegro Petrol Zeta, druga LUČKA OLIVE OIL – Tuzi, a treća nagrada pripala je Barskoj uljari. Najbolji mladi zasad ima Ahmet Spahija, a Lazo i Rajka Božović, koji tradicionalno dodjeljuju nagradu za mladi zasad, ovoga puta uručili su je Ramu Metoviću.
Za najbolje revitalizovani stari maslinjak, Božovići su nagradu dodijelili Enveru Selmanoviću, a Fondacija “Miodrag Mili Martinović” za najbolje održavani maslinjak Selmanu Radžiću. Nagradu je u ime porodice Martinović uručio Arsenije Martinović.
Nagrade za najljepše uređen izložbeni štand, koje je uručio predsjednik MZ Stari Bar, dr Jovo Krstajić, dobili su Omer Duraković, Sabrija Lunjić, Fahrudin Haverić i Redžep Kolar.
Mnogi prijatelji Maslinijade, nažalost, više nisu među živima. Na ovogodišnjoj Maslinijadi, Organizacioni odbor prisjetio se jednog, koji je nedavno preminuo – Aleksandra Aca Cvetinovića.
“On je bio, ne samo prijatelj i podržavalac, već među najzaslužnijima za njeno zaživljavanje, i stalni član komisija na Maslinijadi. Čovjek koji je plijenio svojim duhom i otmenošću, posebnim šarmom i entuzijazmom. Takav je bio naš Aco, Pristanjanin koji je neizmjerno volio Stari Bar, Starobarane i Maslinijadu. Ovom prilikom želimo da mu se javno zahvalimo na tome i posthumno dodijelimo zahvalnicu njegovoj porodici”, napisali su članovi OO.
Zahvalnicu je predsjednik Organizacionog odbora Maslinijade, Suljo Mustafić, uručio Acovoj kćerki Marjani Cvetinović Nikolić.
U zabavno-muzičkom programu danas su nastupili klapa “Castel Nuovo”, poznati pop rok sastav “Perper” i “Čardak bend”, a večeras će koncert održati “Bjelopoljski tamburaši”.
Maslinijada će biti nastavljena sjutra, kada će publika imati priliku da čuje i vidi KUD “Rumija”, rok bend “Akademiju”, Edisa Agića i sastav “Zvuci Ribnice” sa Hamzom Haverićem.