Gošće Radio Bara bile su predstavnice NVU “Lea”, Emilija Jukić i Milena Petrović. Sa njima smo razgovarali o kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, radu Skloništa za žene i djecu žrtve nasilja i trenutnoj situaciji u crnogorskom društvu i položaju žena.
“U toku je globalna kampanja ’16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama i rodno zasnovanog nasilja’ koja svake godine počinje 25. novembra, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i traje do 10. decembra. Naše nevladino udruženje učestvovalo je u brojnim kampanjama, sa namjerom da podignemo svijest o problemu nasilja nad ženama, da osnažimo žene da prijave nasilje i da im kažemo da imaju nas, za svoje saborkinje. Organizovali smo medijske kampanje, bila sam panelistkinja na UDG-u, na diskusiji o rodno zasnovanom nasilju u Crnoj Gori. Organizovali smo i okrugli sto, koji je bio u sklopu projekta ‘Sigurna žena, jaka porodica’, podržan od Opštine Bar, gdje su sa nama bili predstavnici svih relevantnih institucija koje se bave problemom nasilja u porodici – Sud, Tužilaštvo, Centar za socijalni rad, Policija, Crveni krst, predstavnici civilnog društva i lokalne uprave” kazala je Emilija Jukić.
Ona je pozitivno ocjenila saradnju sa institucijama “iako možemo u medijima da vidimo da postoje propusti, ja bih zaista pohvalila, posebno institucije u Baru, da su svi jako dobro uvezani i da zaista nekih većih propusta nije bilo, imamo lijepu i pozitivnu saradnju.”
“Otkad je sklonište za žene i djecu žrtve nasilja otvoreno imamo i štićenica. Rad sa korisnicama je zahtjevan, 24 sata dnevno, obezbjeđujemo zaštitu.Posao je naporan posao, ali je satisfakcija velika” ističe Milena Petrović.
“Mi radimo na njihovom osnaživanju, na ohrabrivanju i svim aspektima. U našem timu su socijalne radnice, psihološkinja, pravnik…Kada su djeca u pitanju, posvećuje im se puna pažnja, svi smo umrežen i aktivni” objašnjava ona.
“Uglavnom nas pitaju da li nasilja ima više ili su se žene osnažile da ga prijavljuju. Ja smatram da ima i jednog i drugog, ali da su žene sada svjesnije svojih prava, svjesnije što je u stvari nasilje i edukovane kako ga prijaviti. Ipak, žene u našem društvu su i dalje jako loše pozicionirane kada je riječ o porodici, poslu, društvu. Veliki je i mukotrpan put pred nama da i djevojčice i žene osnažimo da u nekom trenutku budu ravnopravne sa muškim polom. To je, kada je Crna Gora u pitanju, jako daleko”, kazala je Jukić. Ona dodaje da je neophodna edukacija, da se nasilje mora prevenirati najprije u porodičnom domu, kasnije vrtićima, osnovnoj i srednjoj školi, jer je inače jako teško iskorijeniti pogrešne stavove, koji se prenose iz generacije u generaciju.
Milena Petrović se osvrnula i na Grejev izvještaj, koji je nedavno objavljen.
“Stručnjaci su naveli da su patrijarhalni stavovi prisutni u svim sektorima i da je hitno potrebna obuka svakog stručnog lica koje radi sa žrtvama nasilja i uopšte u tim sektorima. Očigledno je da negdje griješimo i da stvarno i dalje postoje ti patrijahalni stavovi” objašnjava ona.
NVU “Lea” učestvovaće u još jednoj aktivnosti, kada je riječ o kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”.
“To je aktivnost koju organizuje Opština Bar, petog decembra. Održaće se u hotelu ‘Princes’ a pozvala bih građane da dođu i prisustvuju. Biće jako zanimljivo i korisno, osim predstavnica našeg udruženja, biće tu i iz Centra za socijalni rad i ostalih institucija” najavila je Jukić.
Ona ističe da su medijske prezentacije, kampanje i javne panel diskusije veoma korisne, kako bi se žene bliže upoznale sa pravima i osnažile da prijave nasilje, da izađu iz tog začaranog kruga.
“U Crnoj Gori je od početka 2017. godine do danas ubijeno 19 žena, a počinioci su uglavnom bili supružnici, emotivni partneri, bivši partneri ili čak članovi porodice, čime se Crna Gora svrstava među zemlje sa visokom stopom femicida. Baš u ovoj nedjelji, kada je počela kampanja ’16 dana aktivizma’, u medijima svakog dana možemo da vidimo strašne scene, koje se dešavaju širom Crne Gore. Ne bih se samo bazirala na Bar, već cijelu Crnu Goru, što znači da imamo veliki sistemski problem, koji se mora mnogo represivnije rješavati”, ukazala je Jukić.
“Naš zakonski okvir je jako dobar, međutim i dalje se, kako mi primjećujemo, više primjenjuje u korist nasilnika, nego žrtve. Previše humanosti za počinioca krivičnog djela je nehuman odnos prema žrtvi, tako da što više njemu damo vremena ili slobode, to smo uzeli ženi ili djetetu koje trpi nasilje. Moramo povesti računa o tome. Od zadnjih šest femicida koji su se desili u Crnoj Gori, četiri su bila prijavljivana. To govori da je ta žena, u tom momentu, uradila sve što je bilo do nje, ali mi je kao društvo nismo zaštitili,” ističe naša sagovornica.
Milena Petrović ukazuje da svaki novi slučaj nasilja u porodici nameće pitanja odgovornosti svake karike u sistemu, a praksa preblagih i neefikasnih kazni dovodi do zabrinjavajućeg broja povratnika, čime se stiče utisak da se u stvari ne gleda istorija i kontinuitet prethodnog nasilja.
“Nažalost, svjedoci smo da su svi počinioci već ranije imali neke incidente, koji nisu adekvatno kažnjavani. Samim tim, oni su ponovo počinili ista ili slična krivična djela. Mi smo prosto takav narod – tek kada nas kazne za pogrešno parkiranje, pazićemo na to. A kada se u porodici desi teško nasilje, koje prođe sa novčanom kaznom, koju uvijek spominjem i koja je po meni apsurd, nismo postigli svrhu kažnjavanja” kategorična je Petrović.
Ona je podvukla da se novčanom kaznom ne kažnjava samo počinilac, već cijela porodica, jer taj novac ide iz kućnog budžeta.
Vrijeme praznika nosi povećan rizik od nasilja u porodici.
“Kako kreću praznici, tako se dešavaju i veći incidenti i u našem gradu i cijeloj Crnoj Gori. Ipak, nadamo se da će ove Nove godine možda biti malo bolje. Podsjećam, tu smo za žene, nismo samo u službi skloništa i licencirane usluge, već i u službi povjerljivog lica, ukoliko im je potreban razgovor, ukoliko žele nekome da se izjadaju, a nemaju kome. Vjerujte, toliko žena iz naše opštine ima takvu situaciju da nema sa kim da podijeli svoje muke. Toliko je teških priča, stvarno smo tu za svaku od njih, da barem razgovorom, koliko je do nas, pokušamo da im olakšamo ove dane”, poručila je Jukić.