Povodom medijskih napisa i televizijskih priloga o okolnostima medicinskog tretmana mlade Ulcinjanke Asmire Alošević (27) prilikom porođaja u Opštoj bolnici Bar i, kasnije liječenja u GAK KCCG, javnosti se danas zvaničnim saopštenjem obratio Klinički centar Cene Gore. Saopštenje prenosimo integralno:
U vezi sa nedavnim saopštenjima koje se odnose na slučaj pacijentkinje A.A., a cijeneći neodvojivost primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, smatramo se u obavezi da u svojstvu nosioca tercijarnog nivoa pružanja zdravstvenih usluga, damo in meritum pojašnjenje o nivou zdravstvene usluge, koja je u konkretnom slučaju pružena pacijentkinji.
Rezimirajući postupak liječenja, pacijentkinja je primljena u GAK KCCG nakon izvršenog postupka carskog reza na odjeljenju ginekologije Opšte bolnice Bar sa komplikacijama koje su moguće i prepoznate nakon takve intervencije. Uobičajena je praksa da se u situacijama koje se ne mogu riješiti u ustanovama sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite, pacijenti upućuju u KCCG, kao jedinu tercijarnu ustanovu u Crnoj Gori.
Pacijentkinja A.A. je liječena po pravilima struke, komplikacije koje su postojale su riješene i otpuštena je na dalje kućno liječenje. Novorođenče je u dobrom opštem zdravstvenom stanju.
Mišljenja smo da je u konkretnom slučaju sistem sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite uložio najveće napore u pružanju pomoći pacijentu, u skladu sa pravilima struke.
Pozivamo sve zainteresovane pojedince i laičku javnost da prije upoznavanja sa nalazima strukovnih organa, ne stvaraju jaz i nepovjerenje između ljekara i pacijenata. Svaki ljekar u zdravstvenom sistemu Crne Gore posvećen je pomaganju pacijentima, a KCCG afirmišući struku na ovaj način iskazuje privrženost razvoju ukupnog sistema pružanja zdravstvenih usluga u Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju.
Na ranije održanoj konferenciji za medije, direktor KCCG Aleksandar Radović je naglasio da “u slučaju pacijentkinje Asmire Alošević nema hirurške greške, već je u pitanju koagulopatija koja je u Opštoj bolnici Bar na vrijeme prepoznata i pacijentkinja upućena na dalji tretman u Klinički centar Crne Gore.
Podsjetimo, povodom smrti porodilje Drite Tafe, koja se porodila u Opštoj bolnici Bar i komplikacija sa kojima se nakon porođaja suočila Asmira Alošević, gosti Radio Bara bili su direktor Opšte bolnice Bar, dr Igor Karišik i načelnik Odjeljenja ginekologije, dr Milan Rolović. Oni su tom prilikom (6. novembra) objasnili kako je došlo do komplikacija i na koji način se odvija njen opravak.
“Što se tiče pacijentkinje Asmire Alošević, ona je primljena u Opštu bolnicu Bar 10. septembra, nakon čega je indikovan i urađen hitan carski rez.
U postoperativnom periodu je primijećeno izraženije i neuobičajeno krvarenje koje se javilo dva sata nakon završene operacije, oko 15 sati i nije adekvatno reagovalo na primjenjenu terapiju. Zbog osnovane sumnje i bojazni da je koagulopatija uzrok pojačanog krvarenja, pacijentkinja je nakon konsultacija sa kolegama iz Kliničkog centra upućena u tu ustanovu oko 18 časova, gdje je nastavljeno liječenje. Od trenutka operacije do transporta, pacijentkinja se nalazila u Jedinici intenzivnog liječenja Bolnice Bar. Prema informacijama, ona se i dalje nalazi na bolničkom liječenju u KCCG i nadamo se njenom brzom oporavku.
Zaključak Komisije za kontrolu kvaliteta vezan za tok liječenja pacijentkinje Asmire Alošević (05.11.2024. godine)
Komisija za kontrolu kvaliteta na osnovu uvida u kompletnu medicinsku dokumentaciju, zaključuje da su u liječenju ove pacijentkinje ispoštovana sva medicinska načela i sva pravila struke u skladu sa tenutno važećim protokolima.
Zbog krvarenja koje se i pored odgovarajuće terapije nije stabilizovalo zbog sumnje da se radi o poremećaju koagulacije, pacijentkinja se upućuje u KCCG na dalje liječenje u pratnji dežurnog anesteziologa – dr Dragaš, dežurnog specijalizanta ginekologije – dr Kolašinac, glavne sestre porodilišta – Ivane Prelević i pripravnog anestetičara – Šoškić Dražena. I pored prijedloga dežurnog anesteziologa da se pacijentkinja primi u jedinicu intenzivnog liječenja, pacijentkinja se prima na Odjeljenje humane reprodukcije.
Doktori Karišik i Rolović su tada apostrofirali da će “nadležne institucije obaviti detaljnu istragu i utvrditi istinu”.