Jubilarni 15. Crnogorski festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ otvoren je sinoć, na Međunarodni dan ljudskih prava, u KIC “Budo Tomović” u Podgorici, u organizaciji Centra za građansko obrazovanje (CGO), a otvaranje je obilježila dodjela nagrada za afirmaciju ljudskih prava i građanskog aktivizma i projekcija filma “Novosadsko sjecanje”, autora Aleksandra Reljića.
“Večeras obilježavamo 15 godina istrajnosti, budnosti, principijelnosti, trezvenosti, borbenosti i predanog rada da skrenemo pažnju na ono što nerijetko ostaje “ispod površine”, kazala je Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO-a.
Pojasnila je da moto ovogodišnjeg Festivala poziva na suočavanje sa pričama koje se ne vide na prvi pogled i zanemarenim glasovima koji vape za pravom i pravdom.
Ovogodišnje nagrada za afirmaciju ljudskih prava i građanskog aktivizma pripale su Ljiljani Raičević, dugogodišnjoj aktivistkinji za ljudska i ženska prava, u kategoriji pojedinaca, i NVU Žene Bara, u kategoriji organizacija.
“Žene Bara su sanjalice boljeg žvota za svakog čovjeka u nevolji ma ko on bio. Skoro sedam godina stvaramo zlatni obruč empatije oko grada Bara. Mi smo one žene koje obuvaju, oblače, spremaju za školu, pomažu u liječenju, grade kuće, prihvataju novorođenčad, ispraćaju u starosti ostavljene i zaboravljenena vječni počinak u neki ljeoši i srećniji svijet”, kazala je Ljiljana Vujović, koja se obratila u ime NVU Žene Bara.
Ona je podsjetila da je iz kuhinje ovih žena podijeljeno 330 hiljada toplih obroka, u doba kovida sašiveno i podijeljeni 10 hiljada maski, izgrađeno ili kupljeno šest stambenih objekata čime su mnogobrojna djeca prvi put usnila san o boljem životu spavajući na sopstvenom jastuku pod krovom toplog doma.
“Trudimo se i trudićemo se da sačuvamo dostojanstvo i zaštitimo prava nesnađenom čovjeku. To su ljudi kojima posvećujemo ovu nagradu večeras, a ona je i znak da idemo dobrim putem i da na tom putu nijesmo same – i vi ste sa nama”, kazala je ona, ispred članica organizacije koje su takođe bile sa njom Marije Radović, Bogdane Dašić, Snežane Kićović, Sonje Ličine, Ranke Kavaja, Jovane Marđokić, Nadežde Karsaeve, Aleksandre Gvozdenović Kosović i Marije Vujačić.