Otpočela XXIV sjednica SO Bar

Prije usvajanja dnevnog reda i rasprave o Budžetu, kao glavne tačke današnjeg skupštinskog zasijedanja, dr Valentina Minić, odbornica Demokrata, proceduralno je zatražila pauzu, kako bi porazgovarali sa predstavnicima građana koji su u tom trenutku protestovali ispred zgrade Opštine Bar protiv izgradnje ulice na UP “S3” po DUP-u “Topolica IV”, u naselju Bjeliši. Ona je navela da je učesnik javne rasprave održane u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine iz reda protestanata, saopštio da će sredstva koja je Opština Bar izdvojila za eksproprijaciju biti vraćena.

Predsjednik Skupštine Branislav Nenezić naveo je da se ta problematika može tretirati kroz jednu od budžetskih stavki, naglašavajući da je problem DUP-a Topolica IV u ingerenciji resornog ministarstva.

Predsjednik Opštine Dušan Raičević je potom hronološki obrazložio sve što je prethodilo usvajanju ovog DUP-a.

“Usvojen je čak 2008. godine, a lično sam 2018. zatražio da se po hitnom postupku pokrenu njegove izmjene. Vlada Crne Gore je 2020. usvojila izmjene, koje su dolaskom nove Vlade obustavljene i na njih je stavljen moratorijum. Od 2021. do 2024. i dalje stoje izmjene, promijenila su se četiri ministra, ali do toga nije došlo. Opština je 25. novembra ove godine primila mejl o najavi sastanka u resornom ministarstvu, za koji su tražili našu potvrdu o dolasku. Sa tog sastanka, kojem nije prisustvovao ministar, mejlom nam je potvrđeno da zbog propusta nije urađen zapisnik. Smatram da DUP Topolica IV u dijelu saobraćajne infrastrukture ima katastrofalnih propusta. Čak i u slučaju da se širina puta smanji za polovinu planiranog, mora doći do eksproprijacije zemljišta. Opština je eksproprijaciju, po procjeni pet vještaka, u iznosu od 1.200.000 eura uplatila na poseban račun Ministarstva finansija. Ukoliko novac bude vraćen, zatražiću da nam se vrati i minimalna kamata, koju bi za godinu dana od kako smo ga uplatili, bila isplaćena od komercijalnih banaka. Uzete su nam osnovne ingerencije lokalne uprave, nemamo pravo da uradimo izmjene”, kazao je Raičević.

Nakon utvrđenog dnevnog reda, odbornik Asim Andrić (DPS) je saopštio imena članova Komisije za odabir projekata valorizacije kulturne baštine na teritoriji opštine Bar, koje je Skupština izglasala sa devetnaest glasova: Lidija Marković – predstavnica Uprave za zaštitu kulturnih dobara, Maša Lemajić – predstavnica Opštine Bar i Sandra Jovetić – predstavnica Turističke organizacije Bar.

Budžet za 2025. godinu predstavili su Ivana Backović, sekretar Sekretarijata za finansije i Stefan Šušter, sekretar Sekretarijata za imovinu i zastupanje.

“Tokom izrade budžeta za 2025. godinu, glavna smjernica kojom se Opština Bar vodila jeste uspostavljanje održivog sistema finansija te zadovoljavanje potreba građana, kroz otvorenu saradnju i ulaganje u kapitalne investicije. Ukupni primici budžeta Opštine Bar za 2025. godinu utvrđeni su u iznosu od 63.424.000 eura, odnosno 41% više u odnosu na plan, dok su za 2% manji u odnosu na rebalans. Najveće učešće u planiranim prihodima za 2025. godinu imaju porezi koji su planirani u iznosu od 17 100 000 eura, a koji predstavljaju 26,96% ukupnog budžeta. U okviru prihoda od poreza predviđeno je da se najznačajnija sredstva prihoduju po osnovu poreza na nepokretnosti, koji je planiran u iznosu od 9 miliona i 600 hiljada eura i ukupnim porezima učestvuje sa 56,14%, dok u ukupnim primicima budžeta učestvuje sa 15,14%, te poreza na dohodak fizičkih lica koji je planiran u iznosu od 4 miliona eura. Jedan od osnovnih ciljeva u procesu planiranja potrošnje jeste da se tekući troškovi zadrže na nivou kojim se obezbjeđuje normalno funkcionisanje potrošačkih jedinica te redovne zarade zaposlenima, servisiranje redovnih obaveza, transferi za javnu funkciju privrednim društvima čiji je osnivač opština kao i realizacija kapitalnih izdataka”, istakla je Ivana Backović. 

Stefan Šušter, sekretar Sekretarijata za imovinu i zastupanje, Budžet je predstavio u odnosu na planirane kapitalne prihode i rashode, kao i planirane projekte po programu uređenja prostora. “Ukupni kapitalni budžet je planiran u iznosu od 38 miliona i 400 hiljada eura. Prihod po osnovu naknada za komunalno opremanje građanskog zemljišta za narednu godinu planiran je u iznosu od 7 miliona eura i učestvuje sa nešto iznad 18% u ukupnim primicima kapitalnog budžeta.

Uslijedile su rasprave:

Odbornica Valentina Minić je izrazila neslaganje sa kolegama koje su predstavile Budžet. “U milionskim iznosima preliva se iz godine u godinu, sredstva koja imamo ne upotrebljavamo. Za ovo je odgovoran predsjednik pa me zanima da li će zbog katastrofalne neučinkovitosti podnijeti ostavku. Da nije bilo Maljevika za kojeg se izborila opozicija, ne biste se mogli kititi ovolikim Budžetom”.

Mr Milena Božović, odbornica Biram Bar, je konstatovala da 2025. god jeste rekordna, ali je problem što se sredstva prelivaju iz godine u godinu, što znači da nisu dobro planirana. Božović je sugerisala na potrebu novog zoniranja grada i upozorila na potrebu praćenja stanja svih građevinskih objekata u Baru.

Odbornik Drago Drobnjak (SD) govorio je o Budžetu u dijelu tekuće potrošnje i pohvalio sredstva koja su odvojena za oblast socijalne zaštite.

Odbornik Milan Nešković (Demokrate) smatra da je greška što se sredstva iz Budžeta prenose, a ne troše na razvoj grada, već povećava budžet za tekuću potrošnju. Slušamo da nam je budžet razvojni, ali kako se ne troše sredstva za razvoj, nego se samo prenose, onda je nama ovaj budžet u suštini potrošački”, kazao je Nešković. 

Odbornik Biram Bar Radomir Novaković upitao je predsjednika Opštine zašto je nekome majka, a nekome maćeha i po kojem je parametru određeno da neka javna preduzeća dobiju više sredstava, a neka manje.

U prvom krugu rasprave o Budžetu učestvovali su i odbornici Darko Janković (PES), Aleksandar Barlović (DPS), Naser Kraja (DPS), Smiljana Vukićević (UCG) i Omer Vukić (SPD).

Share.

Comments are closed.