Akademski slikar Dalibor Dado Ćetković gostovao je u emisiji “Mozaik” Radio Bara, u kojoj je govorio o svom umjetničkom putu, inspiraciji i izazovima sa kojima se susreće kao stvaralac u savremenom društvu.
Odrastao u umjetničkom okruženju, prve slikarske korake napravio je uz oca Svetislava, slikara koji, uprkos velikoj želji, nikada nije završio Likovnu akademiju. U tadašnjim društvenim okolnostima, slikarstvo je smatrano nesigurnim zanimanjem, pa je bio usmjeren na porodičnu trgovinu. Ipak, ljubav prema umjetnosti nije izblijedila – naprotiv, u ratnim vremenima slikarstvo mu je postalo strast. Upravo u tom okruženju Ćetković je, još kao dijete, počeo da slika u podrumskom ateljeu porodične kuće. Njegovi prvi motivi bili su masline i barski šipak, inspirisani predmetima i atmosferom tog prostora.
Ćetkovićev talenat je prepoznat još u osnovnoj školi, kada su njegovi radovi izlagani u galerijama.
“Aktivno bavljenje umjetnošću započelo je 1995. godine, kada su moje slike prvi put prikazane javnosti i prodavale se. Sjećam se izložbe u galeriji ‘Evropa’, gdje su sve slike brzo pronašle kupce. Kada bi ih pitali ko je autor, ljudi su očekivali nekog starijeg umjetnika, iznenadili bi se kada bi čuli da je riječ o dječaku”.
Kasnije, uz podršku oca, upisao je Srednju likovnu školu na Cetinju, dok je majka priželjkivala da ostane bliže porodici. Akademske godine donijele su mu priliku da pronađe svoj umjetnički izraz – na drugoj godini studija oslobodio je liniju i počeo eksperimentisati sa crtežom, tušem i trskom, stvarajući djela koja i danas smatra ključnim u svom stvaralaštvu.
Iako je imao mogućnost da se posveti prosvjeti, Ćetković je izabrao put slobodnog umjetnika. Danas, osim što aktivno stvara, u svom privatnom ateljeu “Dalijas” radi sa talentovanom djecom i pomaže im da razviju lični likovni izraz, vjerujući da umjetnost mora ostati autentična i iskrena.
Od 2008. godine član je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore i redovno izlaže na njihovoj tradicionalnoj godišnjoj izložbi, koja okuplja i afirmisane i mlade umjetnike. “Za mlade umjetnike, ovo članstvo predstavlja dodatnu motivaciju – priliku da prikažu svoj rad, steknu uvid u rad kolega i budu inovativni. Lično, ova izložba me godinama inspiriše da uvijek pronađem nešto novo u sebi i svom izrazu. Ne želim da se ponavljam, jer umjetnik koji se stalno ponavlja brzo dosadi, najprije sebi, a zatim i drugima. Zato uvijek uvodim nešto novo u svoj rad”, kazuje Ćetković.
Karakteristika stvaralaštva Dada Ćetkovića je da se neprestano posvećuje novim medijima i tehnikama. Pored slikarstva, bavi se skulpturom, oblikovanjem kamena i drveta, a 2006. godine u Zlatari Majdanpek oprobao se i u izradi unikatnog nakita. Njegovi prstenovi, narukvice i broševi bili su prikazani na simpozijumu zlatara, gdje je predstavljao Crnu Goru. Bliska njegovom izrazu je i fotografija– a jedna od od njih, snimak zalaska sunca na plaži “Pino del Mar”, odabrana je za godišnji kalendar Athens Art grupe iz Grčke.
Rad Dada Ćetkovića je prepoznat i izvan granica Crne Gore. Učestvovao je na izložbama u inostranstvu. Značajna priznanja u više navrata dobio je u Los Anđelesu, gdje je osvojio počasnu i zaslužnu nagradu. Ipak, kako ističe, crnogorski umjetnici se suočavaju sa problemima izvoza umjetničkih djela zbog strogih državnih propisa, što usporava proces prodaje i izlaganja u inostranstvu.
“Umjetnost zahtijeva posvećenost, rad i konstantno istraživanje. Kada vjerujem u ono što stvaram, vjerujem da će to prepoznati i publika. Najgore što umjetnik može sebi da dopusti jeste stagnacija – ponavljanje ubija inspiraciju”, poručuje Ćetković.
Slikarski izraz Dada Ćetkovića je u stalnoj evoluciji – sa blagim oscilacijama u stilu, ali se uvijek trudi da u svaki rad unese nešto novo. Kombinuje crtež i sliku na način koji zadržava pažnju posmatrača, stvarajući slojevite kompozicije koje se mogu tumačiti na više nivoa.
Tokom pandemije posvetio se umjetnosti intenzivnije nego ikada, koristeći vrijeme izolacije za istraživanje novih pravaca u radu. Iako su planovi za izložbe u Americi tada bili obustavljeni, njegov rad nije izgubio na značaju – nagrade i priznanja nastavili su pristizati.
Dado Ćetković ostaje posvećen umjetnosti kao načinu izražavanja i introspekcije, neprestano tragajući za novim putevima kreativnosti.
Iz radne biografije Dalibora Dada Ćetkovića:
Internacionalna priznanja i nagrade među Kojima su najznačajnije sa žirirane izložbe “Abstract” u Los Anđelesu i to: počasno priznanje Honorable Mention Award 2021; zaslužna nagrada Merit Prize Award 2022. i Finalist Award 2023. Dobitnik je prestižne internacionalne nagrade „Leonardo Da Vinči” – u palati Borghese u Firenci 2022. i nagrade za karijeru International Career Award 2023. u Palermu.
Upisan je u prvi Sveopšti likovni leksikon 2021. – Pinna Studio, zatim u Veliku enciklopediju internacionalne umjetnosti “Art Universal” 2021. po izboru italijanskih eksperata za savremenu umjetnost i likovnih kritičara Frančeska i Salvatore Russo, kao i u Leksikon likovne umjetnosti Crne Gore od izdavača CANU 2022.
Od aprila 2023. postaje počasni i doživotni član Ujedinjenih nacija umjetnosti i nauke – UNOTA koja ima direktnu saradnju sa UNESCO-m. O njegovom stvaralaštvu pisali su mnogi novinari, književnici, teoretičari i istoričari umjetnosti među kojima je i poznata italijanska likovna kritičarka Marta Lock.