Barski kalendar, 1. mart

Danas je 1. mart.

1817. GODINE:

U Sutomoru je rođen Ivo Jakobov Zanković.

U vrijeme oslobođenja Spiča od turske vladavine, autoritetom i diplomatskim vještinama presudno je doprinio da se posade na Tabiji i Nehaju predaju Crnogorcima časno i bez krvoprolića 1877. godine. Za ovaj ratni poduhvat dobio je odlikovanje i čin kapetana. Bio je najuglednija ličnost Spiča svog vremena. 

***

1920. GODINE:

U crmničkom selu Bukovik je rođen Đoko Lekić, jedna od najmarkantnijih i najomiljenijih ličnosti poslijeratnog Bara.

Tokom Drugog svjetskog rata bio je na rukovodećim dužnostima na Kosovu i Metohiji, i smatra se da je po njegovom liku i djelu snimljen partizanski film “Kapetan Leši”. Predsjednik Narodnog odbora Opštine Bar, danas u rangu predsjednika Opštine, bio je u dva mandata, od 1955. do 1958. godine. Bio je član Centralnog komiteta Saveza komunista Crne Gore, savezni poslanik Narodne skupštine Jugoslavije i poslanik Narodne skupštine Crne Gore. Obavljao je dužnost direktora Preduzeća za istraživanje nafte i direktora Luke Bar. Nosilac je Spomenice 1941. godine, odlikovan sa osam jugoslovenskih ordena, kao i vojnim čehoslovačkim i ruskim ordenima.

***

1921. GODINE:

Na Azurnoj obali, u Kant d Atibu, u egzilu, umro je Nikola Petrović, kralj Crne Gore.

Na crnogorskom prijestolu bio je od 1860. do 1918. godine. Sa crnogorskom i hercegovačkom vojskom više puta je ratovao protiv Turaka, osvojio nezavisnost, i više nego dvostruko uvećao državu. Nikola Petrović je prvi put došao pred Bar neposredno pred oslobođenje od Turaka, 1877. godine; prvi obilazak barske opštine uz obilazak naselja uslijedio je 1881, a koliko je poznato posljednji put je boravio u Baru 29. juna 1914. godine.

***

1992. GODINE:

U Crnoj Gori je održan referendum sa pitanjem: “Da li ste za to da Crna Gora, kao suverena republika, nastavi da živi u zajedničkoj državi – Jugoslaviji, potpuno ravnopravno sa drugim republikama koje to budu željele?”.

Na referendum je izašlo 66,04 odsto birača, od čega je 95,94 odsto glasalo za opstanak u Jugoslaviji. Dijelom i zbog poziva na bojkot referenduma od strane albanskih i independističkih stranaka, u Baru je glasalo samo 48 odsto punoljetnih građana – od 25.500 svega 12.309. Od tog broja, 11.523 je glasalo “za”, 616 “protiv”, a 170 je bilo nevažećih listića. Najbrojniji na referendumu su bili Crmničani i Spičani, a najslabiji odziv je bio u Ostrosu, svega 2%. 

***

1999. GODINE:

Objavljen je prvi broj magazina bARS, jedinog lokalnog časopisa za umjetnost i kulturu u crnogorskoj publicistici.

Konceptori lista su bili Željko Milović i Suljo Mustafić, a za prvi broj su pisali i Vlastimir Bulatović, Nemanja Janić, Miroslav Jovanović Timotijev, Nandor Ljubanović, Vojislav Mistović i Dragana Rukavina. Dizajn je bio djelo Steva Martinovića. Na naslovnici je bio isječak iz “Ljetopisa popa Dukljanina”, a štampan je na 12 strana. Do gašenja, avgusta 2003. godine, publikovano je 50 brojeva.

***

2012. GODINE:

Po prvi put, u barskoj opštini su prezentovani rezultati ankete o zastupljenosti droge među učeničkom populacijom.

Dr Boris Mijović, sekretar Sekretarijata za opštu upravu i društvenu djelatnost, naveo je da podaci tima koji je obradio odgovore 929 učenika VIII i IX razreda osnovnih škola i 1709 učenika srednjih škola, govore da je 17,84% anketiranih probalo drogu ili je koriste – 130 u Gimnaziji, 148 u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi i 74 u Srednjoj poljoprivrednoj. Trinaest godina ranije, “Barske novine” su sprovele istu anketu i došle do sličnih rezultata, ali su rezultati dočekani na nož od uprave škola i roditelja, kao tendenciozni i zlonamjerni.   

Share.

Comments are closed.