Tradicionalni, dvodnevni Festival vina i ukljeve započeo je danas na Virpazaru, a posjetioci su imali priliku da uživaju u bogatstvu ponude na štandovima lokalnih i gostujućih ribara, vinara, vinogradara, medara…
Miris samo naizgled jednostavnih, autohtonih specijaliteta – priganica, sira, prženog i mariniranog krapa, privukao je i obradovao ljubitelje domaćinske, šarolike sofre ovog pitomog kraja.

Dvadeset sedmu manifestaciju u slavu autohtonih proizvoda crmničkog kraja, koja se ove godine prvi put organizuje u martu, otvorio je predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, izražavajući zadovoljstvo što festival dobija regionalni, ali i edukativni karakter.

“Proizvođači vina imaju priliku da se upoznaju sa novim trendovima i praksama, da razmijene iskustva, budu još uspješniji, te da njihovi proizvodi budu plasirani širom regiona”, kazao je čelni čovjek grada.
Raičević je saopštio da Opština u kontinuitetu podržava poljoprivredne proizvođače, te da su, zajedno sa sredstvima koja su planirana u ovoj godini, subvencije za poljoprivrednu proizvodnju sa nivoa lokalne uprave, premašile milion eura. Zaključio je da su proizvođači vina i vinogradari iskoristili benefite koji su im ponuđeni kroz mjere podrške i da su u ovoj oblasti, kao i u maslinarstvu, postignuti najveći uspjesi.

U ime Organizacionog odbora Festivala, učesnike i goste je pozdravio Tomo Ukšanović, predsjednik MZ Crmnica, naglasivši da je 27. izdanje okupilo 28 izlagača, od čega, na njegovo veliko zadovoljstvo, šest iz regiona, a da je u konkurenciji za najbolje vino ove godine 59 uzoraka. Ukšanović je naglasio važnost održavanja okruglih stolova na aktuelne teme u vezi sa proizvodnjom vina, koji se održavaju tokom oba dana trajanja festivala.
Milorad Globarević, vlasnik vinarije Draževina je 15 godina prisutan na Festivalu vina i ukljeve, a izlaže vino, med i proizvode od meda, za koje je nekoliko puta nagrađivan najsjajnijim odličjima. Zadovoljan je posjetom i volio bi, kako je istakao, da se slične manifestacije organizuju i u Podgorici.

“Ima dosta stalnih kupaca koji prepoznaju kvalitet naših proizvoda. Ljubomoran sam na Opštinu Bar koja upravo ovim festivalom potvrđuje da vodi računa o lokalnim proizvođačima i autohtonim proizvodima ovog kraja. U kraju iz kojeg ja dolazim, za sad nema interesovanja za organizaciju slične manifestacije. Međutim, ja se i ovdje osjećam kao svoj na svome”, iskren je Globarević.
Vinarija “Jokaš” iz Bandića ima tradiciju dugu 45 godina, a njihovo vino je na virpazarskoj smotri prije nekoliko godina zavrijedilo bronzanu medalju. Za njenog vlasnika, Peka Sekulića, Festival vina i ukljeve je jedna od najljepših manifestacija u Crnoj Gori.

“Naša mala vinarija proizvodi oko 1000 litara godišnje – crnog i bijelog vina, rakije, a ponosni smo i na novi brend ‘Srčanik’. Orijentisani smo na lokalno tržište, plasman se odrađuje na našem imanju gdje je smješten auto-kamp, čiji su gosti, uglavnom, stranci”, zadovoljan je Sekulić, koji smatra da je interesovanje za Festival vina i ukljeve u opadanju, te da je razlog za to loša marketinška kampanja.
Specifičnost njihovog maštovito aranžiranog štanda su motivi crnogorske nošnje, a Sekulić otkriva da je cijela porodica uključena u osmišljavanje prezentacije na štandu. “Ne izložiti nešto sa crnogorskim motivima bilo bi u suprotnosti sa festivalom, porodičnim vrijednostima i našom tradicijom. Držimo se tradicije, jer se bez nje gubi smisao svega”, poručio je Sekulić.

Ilija Klisić je vlasnik porodične vinarije Klisić i član je Organizacionog odbora Festivala u ime Udruženja vinara i vinogradara “Crmnički vranac”. Ponudu na njegovom štandu čine crna, bijela i roze vina, koja su godinama u samom vrhu izbora za najkvalitetnije vino.

“Ove godine je rod, kad je naš vinograd u pitanju, podbacio. Vjerovatno ima novih, mlađih ljudi koji umiju bolje da rade i koriste nove tehnologije. Dobro je da mladi ulaze u ovaj posao, što više – to bolje. Mi, stariji, bi trebalo da se povučemo i da budemo tu samo kad je davanje instrukcija u pitanju. Treba nastaviti tradiciju proizvodnje čuvenog crmničkog vina ‘Vranac’, ali i crmničkog luka. Ovakve manifestacije su i neophodne radi promocije poljoprivrednih grana, koja bi doprinijela da se mladi više okrenu selu, u ovom slučaju, Crmnici”, smatra Klisić.

Posjetioci su zadovoljni organizacijom i ponudom na 27. Festivalu vina i ukljeve.

Biljana Mirović, iz Podgorice, redovan je posjetilac. “Stigli smo u Virpazar, prošetali, okusili crmničko vino, ukljevu i dimljenog krapa, hrana je izvrsna, a sjajan je i zabavni program”, kazala je Biljana, izražavajući žaljenje što je broj posjetilaca manji nego ranijih godina.

Na Festivalu je bio i Miodrag Šćepanović, direktor Osnovne škole “Jovan Tomašević” čiji su učenici imali štand sa ručno rađenim suvenirima. Izrazio je zadovoljstvo organizacijom festivala i žaljene što posjetioci nisu brojniji.

Podgoričanka Milanka Šćepanović godinama prati festival. Uživa, kaže, u domaćim specijalitetima i gostoprimstvu Crmničana, ali izražava žaljenje “što nema više raje”. “Volim vino, vino daje slast, ljepotu, upravo kao i ukljeva, ali i kao ovaj narod koji se danas ovdje okupio”, kazala je vjerna posjetiteljka virpazarske smotre vina i ribe.

Dobroj atmosferi prvog dana Festivala vina i ukljeve na Virpazaru doprinijeli su učesnici zabavnog dijela programa – Folklorni ansambl ”Rumija”, pjesnik i humorista Rajko Joličić, “Čardak band”, Petar Mitić i Nikola Bušković.

Festival se održava i sjutra kada će biti dodijeljene nagrade za najbolje vino. U zabavnom dijelu nastupiće Dino Beharović, nakon čega nas očekuje koncert Emira Aličkovića iz “Lapsus benda” i, na kraju, Nikola Bušković, uz izvorne crnogorske pjesme.

Organizatori 27. Festivala vina i ukljeve su MZ Crmnica i Udruženje vinara i vinogradara “Crmnički vranac”, a pokrovitelji Opština Bar i Turistička organizacija Bar.