Danas je 3. mart.
1937. GODINE:
U Čanju je zarobljeno oko 80 boraca, od ukupno 300 koji su pokušavali da se francuskim brodom prebace u Španiju i učestvuju u građanskom ratu na strani komunista.
Smješteni u dvije grupe na dva kraja gradske plaže, u kućicama su po kiši čekali čamce koji su ih trebali prebaciti do broda, ali ih je u večernjim satima iznenadila žandarmerija. Grupe su sproveli za Bar, potom za Virpazar, pa pustili kućama. Nekoliko decenija, ova je plaža u Čanju nosila kolokvijalno ime Španska plaža.
***
1943. GODINE:
Prema pisanju “Glasa Crnogorca”, postignut je dogovor između “Barskog društva” i bugarske Vlade o ustupanju jednog dijela barske luke za Slobodnu luku Bugarske.
U isto vrijeme, osnovano je Italijansko-bugarsko društvo sa sjedištem u Varni koje se trebalo starati o prevozu robe do Rumunije. U jeku Drugog svjetskog rata, bio je to plan dvije zemlje da uspostave plovidbeni koridor čije bi krajnje tačke bile Bar i Varna, a Skoplje centralna kota kopnenog puta kroz Balkan koji bi se naslanjao na pomorski. Ambiciozni dogovor je obuhvatao i izgradnju autostrade, kako se govorilo, od Bara do Podgorice, preko Peći i Kosova polja do Skoplja. Ratne prilike uslovljene kapitulacijom Italije nisu dozvolile realizaciju ovog projekta.
***

1946. GODINE:
Prvi zvanični poslijeratni fudbalski susret u Baru odigran je između Fiskulturnog društva “Napredak” Stari Bar (nekadašnji “Soko” i “Orao”) i “Jadrana” sa Pristana (nekadašnji “Crnojević”).
Pred oko 2.000 gledalaca pobijedili su Starobarani sa 2:1. “Pobjedin” izvještač navodi da su se “kod pobjednika istakli Mirko Uhrin i Danilo Marvučić, a u timu ‘Jadrana’ Drago Prelević”. Uzvratni susret uslijedio je tri nedjelje kasnije, kad su Pristanjani deklasirali Napredak sa 6:0 (u drugim izvorima 7:0).
***
1982. GODINE:
U okviru kulturne saradnje Bara i Zrenjanina, KUD “Jedinstvo” je otputovalo na sedmodnevnu turneju po Vojvodini.
Tridesetak članova dramske i likovne sekcije i književnog kluba gostovalo je u Zrenjaninu i Lovćencu, dok su otkazani nastupi u Vrbasu i Bačkom dobrom polju. Izveli su predstavu “Rat i mir u Grudi”, otvorena je izložba barskih slikara, a članovi kluba su recitovali stihove i promovisali knjigu Slobodana Vučkovića “Hram zlatnog lotosa”.
***
2019. GODINE:
Umro je u 87. godini jedan od najvećih umjetnika koji su živjeli u Baru, čuveni Uroš Tošković.
Još po dolasku iz Francuske, 1998. Bar je bio njegova prva i najvažnija stanica. U nekoliko navrata je odlazio iz grada, ali mu se uvijek vraćao, smješten na uobičajenoj poziciji – kamenom marinskom lukobranu gdje je, kad god je vrijeme dozvoljavalo, provodio dane. Bio je jedna od najupečatljivijih ličnosti koja je hodala gradskim ulicama, koja nikoga nije ostavljala ravnodušnim. Novembra 2015. Bar je štampao monografiju o njegovom životu i radu. Na gradskom korzou nalazi se od prekjuče spomenik velikom crtaču i slikaru.
