Danas je 4. april.
1486. GODINE:
U Dubrovniku je održano suđenje barskom trgovcu koji je prodavao vunena sukna iz Flandrije, umjesto, kako je dogovoreno, iz Engleske.
Veze barskih trgovaca sa engleskom proizvodnjom sukna bile su uspostavljene još početkom XV vijeka, naročito sa krojačima i zanatlijama iz Londona i Sautemptona, pa su prodavali njihove proizvode duž Jadranske obale. Pokazalo se, međutim, da belgijski proizvođači nude bolje uslove, a približno isti kvalitet kao engleski, pa su se mnogi, poput Mihaila Radčevića, odlučili da posao prebace u Flandriju, odnosno grad Antverpen.
***
1950. GODINE:
Kao jedan od pobjednika kvalifikacija, FK “Mornar” se prvi put plasirao u Republičku ligu.
Kvalifikacije su punih pet dana igrane u Titogradu, uz učešće pet klubova. U prvom kolu, “Mornar” je iznenađujuće izgubio od “Bratstva” iz Bijelog Polja 4:0, da bi potom uslijedila serija pobjeda – protiv “Crvene zastave” iz Rogama 3:1, “Grafičara” sa Cetinja 1:0, “Arsenala” iz Tivta 2:1 i “Jedinstva” iz Herceg Novog 4:2. Fudbaleri “Mornara” su ostavili naročiti utisak na titogradsku publiku, koja ih je, u eri Puškaša i ekipe, prozvala “Mađari barski”. U popodnevnim satima, na željezničkoj stanici na Pristanu priređen je igračima svečani doček.
***

1980. GODINE:
Poslije gotovo tri godine od početka radova, uski makadamski put, dugačak 36 kilometara, koji povezuje Virpazar i Ostros, konačno je rekonstruisan i asfaltiran.
To su poslije nekoliko odlaganja, pa i napuštanja gradilišta, učinili radnici OGP “Titograd”. Posljednji dio radova, sa čijim se završetkom odugovlačilo nekoliko mjeseci, predstavljalo je postavljanje branika i čišćenje od ostataka stijenja i zemlje. Time je oko 6.000 stanovnika Krajine i Šestana prvi put dobilo automobilsku vezu sa Virpazarom, odnosno Titogradom.
***
1988. GODINE:
Na sastanku predstavnika Kulturnog centra, Kulturno-prosvjetne zajednice i Turističkog saveza Bara utvrđena je inicijativna lista radnih tijela za pripremu manifestacije “Barsko kulturno ljeto 88”, koja će kasnije biti preimenovana u “Barski ljetopis”.
Imenovan je petnaestočlani Organizacioni odbor, a za predsjednika je odabran predstavnik Izvršnog odbora SO Bar Miloš Šušter. Umjetnički savjet je brojao devet članova, predsjednik je bio Vlado Gažević.
***
1990. GODINE:
U Domu kulture, književnici Bora Đorđević, Nebojša Jevrić, Momir Vojvodić, Božidar Filipović i Ranko Jovović organizovali su poetsko veče “Don Vito jaše na čelu kolone”, čiji je sav prihod išao u kasu Informativnog centra, odnosno Radio Bara i “Barskih novina”.
Zbog političkog razilaženja na liniji Informativni centar – Skupština opštine Bar, zaposleni u Radio Baru nekoliko mjeseci nisu primali plate, pa su se odlučili za alternativne metode prikupljanja novca – donacijama pojedinaca i preduzeća i organizovanjem hepeninga. Dvorana Doma kulture bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a najveće interesovanje izazvao je, očekivano, tekstopisac i frontmen “Riblje čorbe”.
