Međunarodna kulturna asocijacija IKA i ove godine okupila je mlade talente na književnom takmičenju u Baru, pružajući im priliku da predstave svoj rad i steknu nova iskustva. Veče u Kući maslina, donijelo je atmosferu inspiracije i kreativnosti, uz učešće 57 mladih književnika i prisustvo više od stotinu posjetilaca. O značaju manifestacije, koja iz godine u godinu sve više raste, u emisiji “Mozaik” razgovarali smo sa predsjednikom asocijacije Veljkom Veljovićem.
“Ove godine takmičenje je po četvrti put održano u Baru, a posebnu čar manifestaciji dalo je nesvakidašnje okruženje – Kuća maslina”, istakao je Veljović i pojasnio da ovaj događaj nije samo nadmetanje, već i način da se mladi podstaknu na druženje sa knjigom, unaprijede svoj rječnik i razviju talenat za pisanje.

„Čitanje obogaćuje fond riječi i pomaže djeci da stvaraju bolje pjesme i priče. Kroz ovakve manifestacije, ne samo da ih afirmišemo, već ih i edukujemo i usmjeravamo“.
IKA se ponosi činjenicom da je kroz svoje aktivnosti iznjedrila preko 2.500 mladih talenata. Posebno mjesto zauzimaju zbirke i antologije dječjeg stvaralaštva, među kojima su “Iskre” – jedina antologija ovog tipa u Crnoj Gori, “Jedrenjaci” sa radovima barskih talenata, kao i zbirke “Pjesme i priče sa Skalina”, “Zvuci sa Trebjese” i druge.

Veljović je istakao i veliki odziv publike na ovogodišnjem barskom takmičenju: „U vremenu kada je teško napuniti salu za književno veče, Kuća maslina bila je prepuna. To pokazuje koliko su djeca željna ovakvih sadržaja i koliko su njihovi profesori prepoznali značaj ovakvih manifestacija“.
Govoreći o izazovima u radu sa mladima, Veljović je upozorio na problem kratkog fokusa i rastućeg uticaja digitalnih medija. „Društvene mreže i brze informacije odvlače pažnju, ali kada djeci pružite pravu aktivnost, shvatite koliko su posvećeni – dva i po sata književne večeri u Baru, a nijedno dijete nije posegnulo za telefonom“, istakao je.

Asocijacija već pet godina organizuje književna takmičenja za mlade od 10 do 18 godina, omogućavajući im da predstave svoje stvaralaštvo i steknu samopouzdanje kroz javne nastupe. Kvalifikacione večeri održavaju se u svim crnogorskim opštinama, a finalno takmičenje okuplja najbolje mlade autore u kategorijama poezije i proze, podijeljene po uzrastima.
„Djeci želimo pružiti podršku i podsticaj da nastave da pišu, da ih oslobodimo straha od javnog nastupa i da im damo vjetar u leđa za dalje stvaralaštvo“, kazao je Veljović.

Osim ovog projekta, IKA realizuje brojne manifestacije, među kojima su jedini festival humorističke poezije u Evropi, ekološki književni festival “Crna Gora – moja zelena oaza” i međunarodni konkurs za najljepšu dječju pjesmu. Projekat “Crna Gora moja matica”, koji je imao podršku Uprave za saradnju sa dijasporom, trenutno je na pauzi zbog administrativnih promjena, ali postoji nada da će uskoro ponovo zaživjeti.
Veljović je naglasio i zanimljiv sociološki aspekt takmičenja, jer teme koje djeca biraju reflektuju njihovu sredinu. Dok djeca sa sjevera Crne Gore često pišu o nostalgiji i odlasku, primorska djeca tematizuju more i život pomoraca, a mladi koji su došli iz Ukrajine i Rusije u svojim radovima izražavaju osjećaj nesigurnosti i tuge zbog rata.
Kroz ovakve projekte, IKA nastoji da mladima pruži prostor za kreativni razvoj, jačanje kulturnih veza i međusobno povezivanje kroz književnost.

Predsjednik IKA-e osvrnuo se i na izazove sa kojima se nevladine organizacije suočavaju usljed nedostatka finansiranja, naglašavajući da konkursi Ministarstva kulture nisu raspisani već tri godine. Ipak, zahvaljujući podršci lokalnih sekretarijata, prijatelja i donatora poput Kemala Musića i Mensure Zvrko, asocijacija je uspjela da objavi devet zbornika dječje književnosti.

Poseban akcenat stavljen je na očuvanje pismenosti u književnosti, pri čemu je Veljović kritikovao pad standarda u pisanju i naglasio važnost pravilnog korišćenja gramatike i interpunkcije. Najavio je i organizaciju okruglog stola na tu temu.
Govoreći o mladim talentima, Veljović je pohvalio pobjednike književnih takmičenja u Baru: Samru Tombarević, Đorđa Živkovića, Jovanu i Anđelu Zindović, te najavio finalne književne večeri u novembru, gdje će se predstaviti najbolji mladi autori iz 25 crnogorskih opština.
Na kraju, zahvalio je profesorima i školama na podršci, istakavši da će istinski talenti uvijek pronaći svoj put do čitalaca