Razni su znaci da je došlo proljeće – prolistalo drveće po gradu, livade prepune divljih cvjetića, prvi krupni ukljati na ribljoj pijaci… Ta riba se početkom proljeća okuplja u velikim skupinama blizu naše obale, i omiljeni je plijen sportskih ribolovaca koji love sa kopna.
Ukljat(a) (Oblada Melanura) je srebrnasta riba, tamnih leđa i spljoštenih bokova. Podsjeća na ostale pripadnike porodice Sparida, pogotovo na špara. Okuplja se u velikim jatima na pontama, uopšte na mjestima gdje je struja jaka. Ima ga i na ulazima u luke, kao i u blizini lukobrana. U toku zime se povlači na dublje seke. Na svim tim mjestima ima i najviše hrane, planktona, koji je pored sitnih riba, osnovna hrana ukljata. Gastronomske vrijednosti ove ribe su poznate, a jedina mana je što ne može narasti veliki, srednji lovni primjerci teški oko 100 grama, ali i oni stavljaju na velike muke vaš pribor. Pored bukve i palamide, ukljat je vjerovatno najborbenija riba u moru (srazmjerno veličini, naravno).
Radi se o prilično rasprostranjenoj vrsti. Može se naći u cijelom Mediteranu, a živi i u Crnom moru i istočnom Atlantiku. Ukljat ima više lokalnih imena – u upotrebi su i nazivi ušata, oćada i crnorep.

Ima duguljasto tijelo, blago spljošteno sa strane. Može narasti do 37 cm dužine, ali se češće viđaju primjerci oko 20 cm. Najveća zabilježena težina je nešto ispod jednog kilograma. Osnovna boja ove ribe je srebrnasto-plavkasto-siva, sa svjetlijim donjim dijelom tijela. Najprepoznatljivija je po crnoj mrlji u obliku sedla na repu, koja je okružena bijelom bojom.
Glava joj je kratka sa šiljastim vrhom, a usta su mala i blago okrenuta prema gore. Ima relativno velike oči. Peraja su uglavnom blijedo žućkaste ili ružičaste boje, osim tamnijih prsnih peraja. U gornjoj i donjoj vilici ima 8-10 sjekutića sa nazubljenim ivicama, što govori dosta prehrambenim navikama. Ukljat je svaštojed, ali je primarno predator. Glavna hrana su mu sitni beskičmenjaci, posebno plankotonski račići iz grupe kopepoda. Ishrana ukljata se mijenja kako raste. Mlađe ribe više jedu planktone, dok starije jedinke radije konzumiraju kozice, crviće i sitne ribe.
Ukljati se uglavnom mrijeste od kasnog proljeća do ljeta, najčešće od maja do jula, sa vrhuncem u junu.
Interesantno je da, iako je većina ukljata ili muškog ili ženskog pola tokom cijelog života, neke studije pokazuju da mogu biti i protogini hermafroditi. To znači da se rađaju kao ženke, a kasnije se mogu pretvoriti u mužjake, obično kada dostignu određenu veličinu.
Ukljat se može loviti sa obale i iz barke. Lov iz plovila je mnogo uspješniji jer možete doći do najboljih pozicija za lov. Velika pogodnost je što barke ne trebaju biti velike, može se loviti čak i iz gumenjaka.

Dva su najčešća načina lova na ukljate. Najosnovniji i najjednostavniji je lov na prst. I malo dijete zna kako se lovi na “karolu”, ali samo majstori umiju da ih ovako dosta nalove. Najefikasniji metod je ipak lov štapom, a njegova praktičnost u odnosu na lov na prst je neuporediva. Debljinu strune regulišite po veličini ribe koju očekujete, kao i po vremenskim uslovima. Bistra voda i lov po danu diktiraju vrlo tanke strune, dok se po noći mogu koristiti i nešto deblji najloni.
Osim ovog načina ribolova, posljednjih godina kod nas je zaživio lov vaser-kuglom (plastičnim providnim plovkom koji se puni vodom). Takođe se lovi štapom, čak se koriste i iste mašinice. Ali postoji jedna bitna razlika, lov vaser-kuglom je mnogo pogodniji za ribolovce koji ukljata traže sa obale, jer su zabačaji neuporedivo duži. Ovakvom tehnikom se često love dosta krupni ukljati, pa je upotreba meredova skoro obavezna, pogotovo kada lovimo sa nešto visočije obale. Da bi se povećala efikasnost, na jednu od udica stavite koricu hljeba, koja će “glumiti” brum, a uz to će držati mamce blizu površine. U toku cijelog ribolova morate paziti na to gdje vam struja nosi najlon, da vam se ne bi desilo da umjesto ukljata na udicu ulovite trofejnu stijenu.
Ukljat je dosta probirljiv kada je u pitanju mamac. Osnovni mamac je hljebna pahulja, zatim kozica, pastela, kao i školjka. Pahulja hljeba je posebno efikasna kada se lovi pri punom mjesecu, jer njenu bjelinu ribe lako primjete. Najbolja pastela se pravi od tijesta i sira, ali tako da se umijesi vrlo mekano, jer ukljat dosta nevoljno uzima žilavije mamce.

Ono po čemu se ukljat razlikuje od ostalih riba iz porodice Sparida je to što ga je skoro nemoguće uloviti na lignju (opet priča o žilavosti mamca), a o sipi da ne i govorimo. Kao jedan od najefikasnijih i najpraktičnijih mamaca se može koristiti larva od muve.
Brumanje u toku ribolova je skoro obavezno. Dobar brum se vrlo lako pravi od skvašenog starog hljeba. Ako se lovi iz barke, dovoljno je baciti nekoliko šaka primame ispod sebe, jer će je tako struja odnijeti na pravo mjesto. Postoji i nešto drugačiji način brumanja – stari hljeb se stavi u jutanu vreću, koju ćemo spustiti u vodu pored barke. S vremena na vrijeme, protrešćemo je tako da će iz nje izaći samo sitni komadići hrane, od koje ribi samo poraste apetit.
Najbolje vrijeme za lov ukljata je noć, sa posebnim naglaskom na prvi mrak i sat – dva pred svitanje. U dnevnim uslovima se može prevariti samo na vrlo tanak najlon (0,12 – 0,14mm), a tada ribolov na ukljata postaje majstorstvo.
Najinteresantnija tehnika za lov ukljata je pendulanje. Ovakav način ribolova je kod nas vrlo popularan, moguće i zbog svoje efikasnosti. Od varalica se koriste bijele cjevčice, sitni vobleri, kao i razna pera bijele boje. Ubjedljivo najefikasniji mamac je silikonac Raglou. Obično udara blizu obale, pogotovo ako ima pjene i talasa, a kad ga jednom nađete – budite uvjereni da će lov biti bogat.
Svi se kunu da je ukljat najukusniji na gradelama (što je živa istina), ali mi vam za promjenu dajemo jedan jednostavni recept, pomoću kojeg možete spremiti bilo koji morsku ribu.

Marinirani ukljat
Potrebno:
kilogram ukljata, 300 grama luka, 200 grama paradajz sosa, ruzmarin, biber, crne masline, četiri režnja bijelog luka, lovor, limun, 15 dl maslinovog ulja, 3 dl bijelog vina
Priprema:
Ribe očistiti, posoliti, i ispržiti na malo ulja, a zatim poslagati u vatrostalnu posudu. Na čistom ulju propržite luk, paradajz, te onda dodajte sve začine. Onda ulijte bijelo vino, kao i malo vode. Kada uvri, stavite peršun i kriške limune. Sa takvom marinadom prelijete ribu, i još je pet minuta ostavite na vatri. Kada se ohladi, stavite je u frižider najmanje 12 sati. Prijatno.