Barski kalendar

Zelena Noć tvrđava: Umjetnost u srcu Starog Bara

Povezano:

Bar postaje digitalni epicentar: Otvoren treći Montenegro Future Festival

Korto Malteze, strip koji nas uči pravim vrijednostima

Danas u Starom gradu Baru Noć tvrđava od 15 časova

Autor: Maja Tomović

Samostalnim izložbama Muharema Muratovića „Arijadnina nit“ i Vladimira Vlada Iličkovića „U srcu masline“, te radionicama za djecu koje je organizovao Likovni studio „DaliJas“, otpočeo je program ovogodišnje manifestacije „Noć tvrđava“.

Arhiepiskopska palata i Gavadola bile su u znaku umjetnosti i kreativnosti, zahvaljujući pažljivo osmišljenom sadržaju koji je na jednom mjestu okupio velike i male stvaraoce. Čuveni slikari družili su se s talentovanim mališanima, budućim umjetnicima, dijeleći im savjete i podučavajući ih likovnim vještinama.

Iličković je izrazio zadovoljstvo što njegovi radovi, zajedno sa djelima kolege i prijatelja Muharema Muratovića, otvaraju jednu tako značajnu, već tradicionalnu manifestaciju – „Noć tvrđava“, posebno ističući prekrasan ambijent Arhiepiskopske palate koji, kako je kazao, budi poseban osjećaj u kojem se prepliću arheologija i slikarstvo, staro i moderno, što dokazuju i masline među kojima je ponikao.

„Maslina u svakoj mojoj slici ima dušu, vjerovatno zato što je slikam srcem. Počeo sam sa tušem, dugo radio u toj tehnici, ali sam kasnije prešao na suvi pastel, koji je bliži crtežu, i konačno na akrilik. Izloženo je jedanaest akrilika, pet crteža rađenih tušem i dva olovkom“, istakao je Iličković, posebno pohvalivši ideju organizatora da ovogodišnja „Noć tvrđava“ nosi epitet zelena, što je posebno izraženo kroz ekološku radionicu.

Izložbe Muratovića i Iličkovića biće otvorene do 15. maja.

Umjetnički atelje „DaliJas“ po treći put učestvuje u velikom međunarodnom projektu „Noć tvrđava“, što mu, prema riječima rukovodioca, akademskog slikara Dalibora Dada Ćetkovića, pruža mogućnost da priredi tematski likovni spektakl koji ove godine nosi naziv „Zelena likovna kreacija“.

„Pripreme su trajale mjesec dana, a ideje su rođene još ranije. Radimo s kombinovanim tehnikama koristeći papir, karton, plastiku, kao i ostale materijale koji se mogu lako reciklirati i ponovo upotrijebiti. Trudimo se da ambalažu koja je odbačena stilizujemo, na osnovu sopstvenih i ideja djece, i da je pretvorimo u nova umjetnička djela“, pojasnio je Ćetković.

„Plastične flaše, čaše, čepove, kao najveće zagađivače okoline preoblikujemo u saksije, ukrase, skulpture… koje će pronaći mjesto u domu, ali i u umjetničkim galerijama“, kazao je Dado Ćetković, zaključujući da su izložbe Muratovića i Iličkovića izuzetno inspirativne i da motivišu djecu da osmisle nova djela, uz, što je najznačajnije, upoznavanje i sklapanje prijateljstava sa velikim umjetnicima.

Filip Budimić napravio je dinosaurusa, jer je zaljubljenik u davno izumrle, najveće životinje koje su ikada postojale na Zemlji.

„Koristio sam uglavnom flaše od kisele vode, a za izradu očiju lijepak. Pomagao mi je očuh, ali mi je žao što je u transportu otpao nokat sa noge dinosaurusa. Zadovoljan sam njegovim proporcijama, jedino su noge deblje nego što bi trebalo da budu“, kazao je Filip.

Njegov drug Sergej Krasiljnikov kaže da je zadovoljan časovima u Ateljeu, a posebno radionicom u okviru „Noći tvrđava“.

„Napravio sam pejzaž – plažu, koristeći plastične čepove. Dodao sam malo otpada da bih istakao koliko je važno zaštititi more i obalu od zagađenja“.

Strahinja Gvozdenović ima samo pet godina, a četiri mjeseca je polaznik Umjetničkog ateljea „DaliJas“. Tokom radionice je napravio kasicu-prasicu.

„Koristio sam četiri čepa za noge, flašu od jogurta za tijelo, urolani papir za rep i karton za uši. Pomogli su mi mama i tata i veoma mi je drago što ovu kasu mogu da koristim za štednju novca“.

Zelena „Noć tvrđava“ u Starom gradu Baru opravdala je ovogodišnji predznak već uoči zvaničnog otvaranja, najavljenog za 19.30 časova, uz ekološku baletsku predstavu škole „Princeza Ksenija“ i koncert Filipa Pata.

Podijeli na društvenim mrežama