Barski kalendar

Zekova Biblioteka ćutanja stiže u Bar

Povezano:

Dr Svetozar Savić: Barski solilokvij je unutrašnji eho koji je ambijent Bara stvorio u meni

Matica crnogorska objavila Fototipsko izdanje Cetinjskog plastira, iz skriptorijuma na Skadarskom jezeru

Povodom Dana knjige održana promocija novog romana Jelene Vukić

Autor: RB / BI

Kulturni centar Bar organizuje promociju romana “Biblioteka ćutanja” autora Momčila Zekovića Zeka, koja će biti održana u utorak 27. maja u 20 sati, u Galeriji “Velimir A. Leković”.

O ovom poetskom i refleksivnom djelu govoriće recenzenti: dramaturg i književnik Obrad Nenezić, književnica i književna kritičarka Dragana Erjavšek, kao i sam autor. Događaj će obogatiti glumačka interpretacija odlomaka iz romana u izvođenju Jelene Nenezić i Mila Perovića.

U recenziji reditelja Darka Ivanovića ističe se da je “Biblioteka ćutanja” Zekova razglednica, brđanski haiku u kome je sve izmišljeno toliko da je sve gola istina. “Zeko otkriva, uklanjajući prašnjavi lencun sa sjećanja i strasti i skrivene istorije i sumraka i svitanja i snova na transferzali Crna Gora – Italija”.  Ivanović dodaje da knjiga podsjeća na još jedan aksiom: “Ima neke greške u svakom stvaranju kod Crnogorca. Kao da smo ukrali iz ove oskudnosti što nas je oblikovala pa sve što se izvaja, naslika, napiše i otpjeva, ima neku falinku, neko hramanje, nedostatak i strast nedovršenog. To krš traži da mu se ukradeno vrati”.

Slobodan Bobo Čukić, književnik i istoričar, ocjenjuje da je knjiga “nastavak tradicije muškog oporog leleka nad naopakim usudom naroda iz Crne Planine”.  Za Zekovo pisanje kaže da je to “vješto prišivena sjenka na stopalu svakog Petra Pana u svakom Crnogorcu, poklon nama što zatrpani mačističkim đubrivom kukavički gledamo da ni slučajno ne puštimo dječaka naizvan… a tek ljubavnika, romantika, pjesnika, trubadura”.

“Biblioteka ćutanja” je roman koji kroz intimnu prozu preispituje nezaliječene istorijske traume, naše zablude, skrivene nježnosti i neizgovorene istine. Zeković svojim jezikom stvara priču koja ne ostavlja ravnodušnim, već uvlači čitaoca u svijet gdje se prošlost i sadašnjost neprestano ogledaju jedna u drugoj.

Podijeli na društvenim mrežama