Ne postoji događaj koji je u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji na sebi prepoznatljiv način – neposredno i veoma uzbudljivo, privlačio pažnju javnosti kao što je to bio slučaj sa proslavljanjem 25. maja, Dana mladosti.
Ovaj omladinski praznik koji se obilježavao od 1945. do 1988. godine, prvobitno je bio namijenjen proslavljanju rođendana doživotnog predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita (1892–1980), ali je na osnovu njegove inicijative od 1957. godine postao Danom mladosti.

Ovom kulturno-sportskom manifestacijom, koja je održavana na stadionu JNA u Beogradu i koja je smatrana smotrom najkvalitetnijih dostignuća, odnosno priredbom u kojoj su nastupali najbolji pojedinci i kolektivi fizičke kulture, omladinska kulturno-umjetnička društva, organizacije Narodne tehnike i Jugoslovenske narodne armije, zapravo je svečano dočekivana i uručivana Štafeta mladosti.
Ovaj glavni simbol Dana mladosti nosile su ruke zaslužnih omladinaca koji su birani iz redova učenika, studenata, sportista, radnika različitih privrednih grana, zemljoradnika i pripadnika Jugoslovenske narodne armije. Štafeta mladosti polazila bi svake godine iz druge republike i drugog grada da bi time na simboličan način bila odata počast ili obilježen određeni istorijski datum.

Tokom mjesec i po dana nošenja Štafete mladosti, u mjestima kroz koja je ona prolazila, upriličavani su partizanski marševi i pohodi, turniri, razna sportska i kulturno-umjetnička takmičenja, festivali i priredbe. Pronošene su ne samo dobre želje i čestitke Josipu Brozu Titu za njegov rođendan, već i poruke bratstva i jedinstva, kao i namjere mladih ljudi da djeluju u korist zajednice.
Zahvaljujući privatnim arhivima Miodraga Tanja Masoničića, starješine izviđačkog odreda “24. novembar” i pomnog hroničara, kao i Đorđa Đoka Dabovića, predsjednika SUBNOR-a Ulcinj, imamo sačuvane fotografije sa dočeka Štafete mladosti iz 1980. godine sa područja Bara, odnosno MZ Šestani.

Ove fotografije predstavljaju i autentično svjedočanstvo o periodu tokom kojeg se naš Bar sa okolinom obnavljao i oporavljao od posljedica razornog zemljotresa iz 1979. godine zahvaljujući solidarnosti i humanosti svih naroda i narodnosti tadašnje Jugoslavije. Ovaj dolazak Štafete mladosti prije punih 45 godina u naš grad ukazivao je i na važnost međusobne podrške i saradnje u vremenima krize.
Bitno je istaći da Štafeta mladosti koja je krenula 23. marta 1980. godine iz Novog Sada nije uručena Titu jer se 4. maja, na dan njegove smrti, zatekla na putu po Hrvatskoj i pri tom je prekinut njen put. Štafeta je položena na odar predsjednika u Skupštini SFRJ, dok je obilježavanje Dana mladosti nastavljeno i nakon smrti Josipa Broza, ali je Štafeta mladosti uručivana predsjedniku Saveza socijalističke omladine Jugoslavije.

O dolasku Štafete mladosti u Bar 1980. godine Miodrag Tanjo Masoničić posjeduje obimniju fotografsku građu i zato u narednom period možemo očekivati i izložbu o ovom događaju.