Danas je 3. jul.
1989. GODINE:
Slobodan Leković je ubjedljivom većinom pobijedio na prvom referendumu na kojem su se žitelji barske opštine izjašnjavali o predsjedniku Opštne Bar.
Od 12.309 glasača, za Lekovića, tada rukovodioca barske Pošte a bivšeg direktora Luke, glasala su 8692 građanina, dok je njegov rival na izborima dr Ljubo Živković osvojio 3617. Posebno je ubjedljivu podršku Leković dobio u Ostrosu, Mrkojevićima, Virpazaru i Šestanima.
***

1994. GODINE:
U Godinju je pala prva klapa filma „Djevojački san“, za koji su scenario napisali Slavko Kovačević i Dragomir Brajković.
Kovačević je bio i režiser filma, koji je predstavljao etno-mjuzikl sa pedeset pjesama što su se pjevale na svadbama u Crnoj Gori. Od glumaca bili su angažovani Miša Janketić, Goran Sultanović, Petar Banićević, Mladen Nelević i Bane Popović, mladu je glumila Severina Miletić iz Novog Sada, a mladoženju Dragan Martinović s Cetinja. Ovaj spektakl, koji je kasnije izašao i u formi knjige, audio i video kasete, bio je koprodukcija beogradske „Videovizije“ i „SAS-a“ – preduzeća za filmsku djelatnost i organizaciju kulturno-umjetničke djelatnosti iz Podgorice.
***
2008. GODINE:
Na platou Dvorca kralja Nikole promovisan je roman “Otvorena knjiga” Dragane Rukavine, što je, nekoliko dana pred otvaranje Barskog ljetopisa, bio kulturni događaj predsezone u Baru.
Promocija je bila udaljena od stereotipa kakvi prate dešavanja ovakve vrste, što je naišlo na odličan odjek. Odlomke iz romana čitali su Kristina Stevović i Radovan Orlandić, za muzičku pratnju bio je zadužen Milić Šarović, a prvi put su u nekoj barskoj promociji umjesto kritičara emitovani video zapisi u kojima su se pojavili Suljo Mustafić, Jasna Ivanović i Milena Đukić. Pred gledaoce je izašla jedino Ana Simović iz Beograda, te sama autorka. Poseban kuriozitet predstavljao je posljednji javni nastup omiljenog penzionisanog gimnazijskog profesora Žarka Kenjića, koji je, izveden iz publike, izrecitovao “Mizeru” Miloša Crnjanskog, podsjetivši kako je generacijama đaka pričao o poeziji i arhitekturi kao o zamrznutoj muzici.