Barski kalendar

Barski kalendar, 6. jul

Povezano:

Barski kalendar, 5. jul

Barski kalendar, 4. jul

Barski kalendar, 3. jul

Autor: Željko Milović

Danas je 6. jul.

1924. GODINE:

Fudbalski klub “Crnojević” odigrao je prvu zvaničnu utakmicu.

U župi VI Splitskog nogometnog podsaveza, proljećnji dio šampionata, u polufinalu su se sastali budvanski “Vihor” i barski “Crnojević”. Bio je to meč zbog koga su igrači iz Bara krenuli barkom uveče uoči utakmice, i veslajući stigli u zoru u Budvu. Izgubili su 3:2, ali je to ispalo manje bitno jer je utakmica poništena, a klubovi suspendovani za tu sezonu pošto su igrali sa neregistrovanim igračima. Uz to su oba tima kažnjena novčano.

***

1944. GODINE:

Kao odmazdu za ubijenog vojnika, njemačka Komanda mjesta naredila je strijeljanje 10 mladića i djevojaka iz Bara, što je i urađeno uz pomoć lokalnih kolaboracionističkih snaga, čiji su ih pripadnici uhvatili i sproveli do zatvora.

Bio je to zločin kakav Bar do tada nije zapamtio. Ubijeni su u maslinjaku Vojislav Ratković, Matija Zanković, Veliša Pavićević, brat i sestra Ljubica i Stojan Kovačević, brat i sestra Zorka i Đorđije Đurović, Milenko Kirović, Rizo Isaković i Andrija Martinović. Svi su bili starosti od 16 do 20 godina, i svi su sahranjeni u zajedničkoj grobnici na Belvederu, skupa sa Petrom Ratkovićem koji je ubijen tačno mjesec dana kasnije.

***

1977. GODINE:

Održana je u Starom gradu Baru prva manifestacija „U ime crvene košulje“, u spomen na strijeljane mladiće i djevojke u Drugom svjetskom ratu.

Prisutnima se obratio njihov profesor Danilo Lekić, a na priredbi je izveden resital načinjen od stihova učenika Gimnazije i barskih osnovnih škola, Branka Miljkovića i Izeta Sarajlića… Gost večeri bio je glumac Josif Tatić koji je govorio Miljkovićevu pjesmu „Poeziju će svi voleti“. Prvi put je na manifestaciji strijeljanima u čast izvedena pjesma „Crvena zora“ Mikija Jelenića na tekst Boška Miloševića.  

***

1988. GODINE:

Otvoren je u Starom gradu Baru prvi Barski ljetopis.

Na samom ulazu u Stari grad, ispod zastave manifestacije, glumac Rade Marković kazivao je odlomak iz „Ljetopisa popa Dukljanina“, i to su prve izgovorene riječi na „Barskom ljetopisu“.

Preko 5.000 posjetilaca, kako bilježe novinski izvještaji, pozdravio je prisutne predsjednik SO Bar Jusuf Kalamperović, a potom se okupljenoj masi se obratio i glavni gost, dramski pisac Aleksandar Popović. U svečanom programu otvaranja unutar Starog grada učestvovali su i Foklorni ansambl „Luke Bar“, guslar Milan Filipović, glumice Varja Đukić i Jelica Vučinić, recitator Džoni Hodžić, Milan Dragović na akustičnoj gitari… Finale otvaranja bio je koncert pop-rock grupe „Crvena jabuka“ na Tatarovici, sa „živim grozdovima“ mladih koji su visili sa bedema tvrđave.

***

1989. GODINE:

Održana je prva zajednička sjednica Skupštine opštine Bar, nakon što je nekoliko decenija vlast bila podijeljena na nekoliko segmenata.

Za predsjednika Skupštine Opštine (danas u rangu predsjednika Opštine) izabran je Slobodan Leković, čime je ispunjena želja naroda Bara iskazana na referendumu održanom nekoliko dana ranije. Delegati su za predsjednika Izvršnog odbora SO imenovali Seada Gana Šlakovića, za predsjednika Društveno-političkog vijeća dr Žarka Ivanovića, za predsjednika Vijeća udruženog rada Milicu Vuksanović, a za predsjednika Vijeća mjesnih zajednica Rada Perajkovića.

Podijeli na društvenim mrežama